Vilnius Gezi Rehberi

img

İlk adım;
  • Yatak: 10 € (Hostel)
  • Yemek: 7 € (Restoran)
  • Bira: 2 € (Bar)
  • Ulaşım: Tabanvay
  • Turistik Zenginlik:  1.5/5
  • Gece Hayatı:   3.5/5
  • Pahalılık:  2.5/5
  • Temel Süre:  1 gün

Litvanya Gezisi’nin İlk Durağı

Baltık turu yapanların uğrak noktalarından Litvanya’nın başkenti Vilnius diğer Baltık başkentlerine göre biraz daha soluk, biraz daha depresif bir hava veriyor ilk bakışta. Vilnius’ta gezilecek yerlerin başında yer alan “eski şehir” bölümü oldukça büyük, hatta Avrupa’nın en büyükleri arasında diyebiliriz. Vilnius’un en turistik noktasında farklı dönemlerden ve kültürlerden kalan yapılar, göze batmayan yeni yapılarla birleşmiş Litvanya gezginlerini bekliyor. Hem turistler hem de yereller için Vilnius hayatının merkezi bir günde yürüyerek gezilebilecek bu bölgede yer alıyor. Açıkçası hayran kalınacak bir farklılık yok, ama yürümesi keyifli, barları/cafeleri eğlenceli, insanlar da oldukça sıcak ve Vilnius gece hayatı canlı.

Malum Litvanya küçük bir ülke ve Litvanya’nın nüfusu 3 milyon civarı. Başkent Vilnius’un nüfusu sadece 540 bin, yani oldukça küçük bir başkent. Ya da biz büyük rakamlara fazla alışmışız!  Vilnius’un kuruluşu ve başkent oluşu 14. yüzyıla dayanıyor.  Günümüz Belarus, Litvanya, Ukrayna ve ucundan Polonya/Rusya’yı kapladığı dönemlerde yani dev zamanında Litvanya Düklüğü’nün başkenti haline gelmiş. Tarihi boyunca sık sık el değiştirmiş ve ülke 1991 yılında Sovyetlerden bağımsızlığını kazanarak günümüzdeki yapısına kavuşmuş.

   

VİLNİUS NOT DEFTERİ

Beklentinizi kısıtlı tutun: Genç, küçük, soğuk bir şehir burası. Turistik olarak da çok büyük şeyler vaad etmiyor. Litvanya’da erasmus yapanlar veya kısa süreli yaşayanlar çok büyük keyif alacak olsa da turistik kısa geziler de ahım şahım bir şey yok.

Brewery’lere gidin: Bira tatmak isterseniz büyük markaları geçip, bira tadımı yapılabilecek brewery’lere gidin.

Trakai’ye kaçın: Şehrin çok yakınında nefis bir seyahat noktası var. Biz gittik, rehberimiz de hazır: Traki Gezi Rehberi

İnsanlar sıcak, kaynaşın: Şehrin çok da turistik olmaması sebebiyle halk yabancılara karşı oldukça ilgili. Tanışma fırsatlarını yakalayın, hikayelerini dinleyin.

Bazı kızlar fazla güzel: İnsanlığınızdan utanmamaya çalışın, onlar da insan! Gerçekten bugüne kadar gördüğümüz en güzel kız ırklarının başında geliyor arkadaşlar. Tebrik etmek lazım.

Uzupio Cumhuriyeti’nin kafası güzel: Vilnius’ta gezilecek yerler sayfamızda detaylı anlattığımız bu Cihangir kafası bölge eğlenceli bir yer, takılın.

   

Litvanya’nın Hristiyanlığa Geçişi:

Özel bir konu olduğu için bir paragraf gerekiyor. Litvanyalılar, Avrupa’da Hristiyanlığa en geç geçen topluluklardan biridir ve uzun süre pagan olarak yaşamıştır. Konu oldukça ilginç olduğundan kısaca tarihini anlatalım; Uzun yıllardır bölgede pagan olarak yaşayan topluluklarda Litvanya Grandükü ve tarihindeki tek kralı Mindaugas, hristiyanlığı kabul edince bölgede uzun süren pagan tarihinin sonlarına yaklaşılmıştır. Kralın kendisi de dahil olmak üzere halk pagan alışkanlıklarına devam etmiş, kral öldürüldükten sonra Hristiyanlık tekrar reddedilmiştir ve yüz yıldan fazla bir süre taht kavgaları, iç savaşlar ve misyonerlik faaliyetleriyle geçmiştir. Kendisi de pagan olan Grandük Jogalia’ya katolik olması karşılığında Polonya kraliçesi vaadedillir. Bu cazip teklifle 1386 yılında Litvanya resmen Hristiyan olur ve bu taktiksel birliktelik sonrasında Polonya ve Litvanya birleşik bir yapıya geçer. Belki de o günlerinde etkisiyle bu küçük şehirde tam 65 kilise bulunmaktadır. Şu an şehrin merkezi konumundaki Katedral Meydanı da eski bir pagan tapınağının üzerine yapılmıştır. Dinler ve dünya tarihinin benzerlikleri ve bu zorlu değişimin hikayesi bize oldukça ilginç geldi, paylaşmış olalım.

Vilnius_14

Vilnius Gece Hayatı

Tekrar günümüze dönersek, Litvanyalı kızlar belki de dünyada şu ana kadar gördüklerimiz arasında en güzelleriydi. İlk 5 garanti. Gayet uzun boylu ve diğer kuzey ülkeleri gibi tornadan çıkmış gibi sadece sarışın olmayan ablalara hayran hayran baktık. Ayrıca modayı takip edişleri, son derece şık ve abartıdan uzak kıyafetleri, gülüşleri, bakışları, olması gereken anlardaki soğuklukları v.s. v.s. evet biraz etkilenmişiz.

Küçük ve modern bir Avrupa şehri, aynı zamanda içkiye oldukça yüksek merakı olan bir Baltık ülkesi (Civar coğrafyayı bir düşünün) ve günümüz zenginliğine rağmen ekonomik fiyatları, üzerine de yüksek genç nüfusu ve öğrenci cazibe merkezi olması sebebiyle şehrin canlı, başarılı bir gece hayatı var. Biz genelde pek dalamadık ve couchsurfing arkadaşlarımızla takıldık ama isteyen çok güzel mekanlar bulabilir.

Vilnius’ta Gezilecek Yerler

Çok büyük bir tur programı yok ama başlı başına sayfa açtık. Gezilecek yerler için tık tık.

Vilnius’tan 28 km uzaklıkta, kesinlikle önerdiğimiz Trakai Gezi Rehberi için tık tık.

Vilnius_16

Vilnius’ta Ulaşım

Vilnius Uluslarası Havalimanı’ndan şehir merkezi çok yakın, yaklaşık 15 dakikada şehrin merkezindesiniz. Ekspres otobüsler sıklıkla kalkıyor. Vilnius’a otobüsle ya da trenle varırsanız, gar da otogar da aynı yerde. Şehrin biraz güneyinde yer alıyor. Şehir merkezine yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesinde.

Şehir içi ulaşımda toplu taşımaya hiç ihtiyaç yok, ama başarılı da bir otobüs ağı da var. Havalimanı harici hiç kullanmadık, bir şey demeyelim.

Vilnius_6

Vilnius’ta Konaklama

Biz Vilnius’ta couchsurfing yaparak sevgili Anastajia ve sevgilisi Arun’un evinde kaldık ve çok keyif aldık. Sıkı bir yogacı, budist ve vejeteryan olan Anastajia’nın evi bir Hindu tapınağından farksızdı. Hindistan gezimizin 1 yıl sonrasında oldukça keyifli sohbetler ettik kendileriyle.

Hostel/ev kiralama fiyatları oldukça uygun. Kesinlikle eski şehrin içinde ya da çok yakınında bir yerde kalmanızı öneririz. Tren/Otobüs istasyonuna yakın diye herhangi bir seçim yapmamanızı öneririz, turist için karmaşa yaratabilecek bir bölge ve yürümek için de dert olmayacak bir mesafede. Genel konaklama maliyetleri standart AB ülkelerine göre oldukça düşük.

img

Uçakta Evcil Hayvan Taşıma

EN YAKIN DOSTLARIMIZ, YOLDA DA BİZİMLE Yurt dışında bir yerden bir yere uçarken, uçakta…

2 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.