Varşova’da Gezilecek Yerler

img

Varşova’da Görülecek Yerler

Polonya’nın başkenti Varşova, ilk görüşte aşık olunacak bir şehir değil. Çok estetik bir şehir olduğunu söylemek güç, Sovyet döneminde fazlasıyla zarar görmüş ama şu an kendini toparlamış ve gelişmekte olan bir şehir. Varşova gezisi sırasında Sovyet etkisini her yerde görmek mümkün oluyor. Binaların çoğundan orak ve çekiçler temizlense de, Sovyetlerin realist sanatını birçok binada görmek mümkün, aynı zamanda klasik Sovyet stili büyük bloklar halinde yapılarla da Varşova seyahatiniz boyunca sıklıkla karşılaşacaksınız. Bunun haricinde henüz yaşam ve ‘iş odaklı’, turistik yönü zayıf bir başkent Varşova, ama sokakları, kafeleri, ortamları keyifli, biraz deştiğinizde güzel vakit geçirecek mekanları da bol.

Polonya Baltık ülkelerinden biridir, dolayısıyla Varşova gezisi bizim gibi Baltık Turu yapanların da planlarından biri sayılır. (Biz kendi kendimize mini tur yapmıştık)

varşova seyahat

Tüm detaylı Varşova gezi notları için tık tık;

varsova-gezi-rehberi

Varşova turunuz sırasında çoğunlukla yürüyerek seyahat edecek olsanız da bazı noktalar için toplu taşıma kullanmanız gerekecek. Varşova şehir içinde en yaygın ulaşım aracı otobüsler, tramvay ve metrolar da bazen işinizi görebilir. O zaman bir rota planı dahilinde Varşova’da görülmesi gereken yerleri sıralayalım;

Eski Şehir Bölgesi (Stare Miasto):

2. dünya savaşı sırasında, Varşova’nın eski şehir bölgesinin neredeyse hepsi yerle bir olmuştur. Çok başarılı bir renovasyonla tekrardan inşa edilen bölge, Unesco Kültür Mirasları listesine dahil edilmiştir. Kraliyet Kalesi ve bazı önemli kiliseler yer alsa da en güzel kısmı renkli binalarla çevrili meydanı.

Şehrin gerçeğine göre biraz ilüzyon olduğunu da söylemeliyiz. Kent hayatına entegre değil ve turistlere özel bir oyun bahçesindeymişsiniz gibi hissettiriyor. Ne kadar da sevimli bir şehirmiş dedirtecek bir nokta ama yapay kalıyor. Bölgede yaşayanların çoğunluğu savaştan zarar gören ve buraya yerleştirilen yaşlı teyzeler, erkeklerin neden olmadığı malum. Onlar haricinde Varşovalı görmek pek mümkün değil. Güzel fotoğraflar çekilip paylaşmak ayıp değil ama tabi. Yarım saat-1 saat ayırdıktan sonra ilerlemenizi öneririz.

varşova turu

Yeni Şehir Bölgesi (Nowe Miasto):

Kaleye benzer bir yapı olan Barbakan kapısından geçip eski şehirden yeni şehre giriş yapılıyor. Yeni şehir derken gökdelenler beklemeyin eskinin yenisi. 18. yüzyıl’a kadar farklı bir şehirmiş. Burada da kiliseler ve çeşitli yapıları gördükten sonra Varşova Ayaklanması Anıtı’nı (Uprising Monument) görebilirsiniz. Varşovalılar için Sovyet’lere karşı verilen mücadele gerçekten önemli, tanıştığınız, sohbet ettiğiniz, kulak kabarttığınız Polonyalı insanlarda döneme karşı nefretlerini gözlemlemek mümkün.

varşova seyahati

Krakowskie Przedmiescie Caddesi

Kraliyet yolu olarak adlandırılan, Kraliyet Kalesi’nden Lazienski Park’a kadar giden yol, şehrin en önemli caddelerinden biri. Çeşit çeşit kilise ile beraber Varşova Üniversitesi içinde kısa bir tur atmaya değer. Yolun çevresindeki Teatralny Meydanı da keyifli bir durak. Buradaki banklara dikkat edin, düğmesine basın ve biraz Chopin dinlemek için mola verin. Yine Saski Bahçesi de mola vermek için güzel bir nokta. Bu müzikli bankları şehrin birkaç noktasında daha görmek mümkün, gözünüz kulağınız için de açık olsun.

varşova görülmesi gereken yerler

Nowy Swiat Caddesi

Şehrin en canlı caddelerinden biri. Alışveriş, gece kulübü, restoran, kafe ne ararsanız var. Yaz aylarında, haftasonları motorlu taşıtlara kapatılıyor ve daha da keyifli oluyor.

Foksal ve Chmelna Caddeleri

Varşova’nın en popüler caddelerinden biri, kafeler, restoranlar, keyifli ortamlar vadediyor. Varşova Gece Hayatı notlarımız’da da var; tık tık;

varsova-gece-hayati

Zbawiciela Meydanı

Lazienski Parkı’nın yakınlarındaki meydanda şık kafeler bulunuyor. Burası aynı zamanda şehrin gay merkeziymiş. Meydanın ortasında kocaman bir gökkuşağı var. Bu gökkuşağı sıklıkla ağır katoliklerin saldırısına uğruyormuş, birkaç kez de yakılmış.

varşova tarihi yerler

Meydanda gece konserler düzenlenen ev stili gece kulübü Plan B de bulunuyor. Sigara içilen, küçük hipster mekanlarını sevenleri buraya alalım.

Bar Powisle

Sovyet döneminden kalma, uzay istasyonuna benzer bir tren istasyonu bir mekana çevrilmiş ve çok keyifli olmuş. Akşamları DJ de çıkıyor, şezlong benzeri koltuklara devriliyorsunuz. Tam bir hipster rüyası, kaliteli bir kitlesi var. Fiyatlar da oldukça uygun.

Varşova

Varşova Kültür ve Bilim Sarayı:

Stalin’in Empire State’le yarıştırmak amacıyla yaptırdığı söylenen devasa binayı görmemeniz mümkün değil. Tahmin edeceğiniz üzere kötü anılar canlandırdığından dolayı Varşovalılar tarafından pek sevilmeyen bir yapı. İçinde meşhur bir gece kulübü olan Club 55 de bulunmakta.

varşova stalin

Lazienski Park:

Şehrin en keyifli noktalarından biri hiç kuşkusuz bu büyük park. Tarihi 18. yüzyıla dayanan parkta, büyükçe bir göl, 2 tane de saray bulunmakta.  Burası Varşovalıların da şehirdeki favori yerlerinden. Her köşede spor yapan, piknik yapan insanların arasına karışın. Özellikle göl kenarı çok keyifli.

varşova park

Yaz aylarında her pazar 12.00 ve 16.00 olmak üzere ücretsiz klasik müzik konserleri oluyor. Malumunuz büyük klasik müzik dehası Frederic Chopin Polonyalı. Hatırı ve sanatı yaşatmaktan olsa gerek konserler bu temada. Biz konserleri yakalama fırsatı bulduk, denk gelirseniz kaçırmayın, kesinlikle Varşova’da yapılacak keyifli aktivitelerden biri. Yanınızda yiyecek içecek birkaç şey götürüp yayılın çimlere, zaten neredeyse tüm şehir ve gezgin misafirler orada olacak.

varşova konser

Praga Bölgesi:

Eskiden kaçınılması gereken bir bölge iken şimdilerde galeriler, alternatif kulüpler yer alıyor. Eskiden endüstriyel bir bölge olması ve geniş sovyet ev blokları ile şehrin sovyet dönemindeki yaşamı ve gerçekleştirilmeye çalışılan değişimi gözlemek için keyifli bir bölge. Eski endüstriyel bölgeden havalı bir bölge yaratma modası tüm dünyada olduğu gibi burada da yaşanmakta. Berlin ve New York’taki örneklerinden çok daha uzakta tabi ki.

varşova görülmesi gereken

Varşova’daki Müzeler:

Warsaw Uprising Museum ve National Museum en önemli müzeleri. Cumartesi günleri National Museum, pazar günleri de Warsaw Uprising Museum ücretsiz. Buyurun Keşfetsene farkı, iki günlük müze turunuz ücretsiz oldu.

varşova müze

Varşova hakkında ipuçları ve genel bilgiler için Varşova Gezi Rehberi sayfamızı,

varsova-gezi-rehberi

Polonya gece hayatı, Varşova barları ve gece kulüpleri hakkında bilgi almak için Varşova Gece Hayatı sayfamızı okumayı unutmayın.

varsova-gece-hayati

img

Delhi Gezi Rehberi

ÇELİŞKİLERİN BAŞKENTİ Hindistan -özellikle biz batı toplumları için- Dünya'nın en değişik yerlerinden biri. Delhi de…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.