Varşova Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 15€ (Hostel)
 • Yemek: 2.5€ (Milk Bar)
 • Bira: 2.5€ (Bar)
 • Ulaşım: 1€ (Toplu taşıma)
 • Turistik Zenginlik: 1.5/5
 • Gece Hayatı:  3.5/5
 • Pahalılık: 2.5/5
 • Gerekli Süre:  1 gün

Doğu Avrupa’da bir Ankara

Polonya’nın başkenti Varşova, klasik turist için ilk görüşte çok fazla şey vaat etmiyor. Çok ilginç yapılar, yemekler beklerseniz üzülürsünüz. Polonya’nın başkenti Varşova bu ciddiyeti ve iş odaklı hayatı yansıtan bir büyük şehir. Biraz Ankara’yla da benzeşebilecek şehir, önünüze güzellikler sunmuyor, keyfini çıkarmak için biraz eşelemek gerekiyor. Turizmi geliştirmek için  simgeler yaratılmaya çalışılmış, Polonyalı ünlü klasik müzik bestecisi Chopin bunlardan biri, birçok yerde karşılaşacaksınız. Sovyet döneminden en sert hasar alan şehirlerden biri Varşova. Savaş döneminde tampon ülkeler arasında kaldığı için çok hasar görmüş, Sovyetlerin elindeyken genel olarak güzel anılara sahip oldukları söylenemez, hatta Sovyet dönemine karşı yoğun bir nefret olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Her şeye rağmen Sovyetlerin kültürel ve mimari yansımaları, savaş sırasında yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilen Varşova eski şehir bölgesi, kentin yemyeşil parkları, etkinlikleri ve Varşova gece hayatı ile çekici bir durak burası. Fakat Polonya’da gezilecek yerler listesinin başında Varşovalıların bile Polonya’yı görmek isteyenlere ilk tavsiyesinin Krakow olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

   

VARŞOVA NOT DEFTERİ

Enteresan tuvalet işaretleri: Erkekler için üçgen, kadınları için daire. Kapıya gelip ‘hangisine gireceğim’ şimdi demeyiniz.

Sokakta alkol yasak:  Dışarıda alkol içmek yasak, bira içseniz bile uyarılabilirsiniz, saygılı ve dikkatli olalım.

Pazar günleri Lazienski Park’a gidin: Parkta pazar günleri 2 kez ücretsiz klasik müzik konserleri oluyor, tüm şehir orada, kaçırmayın. Detaylar için tık tık: Varşova’da gezilecek yerler

Bar Warszawa Powisle: Biz bu barı çok sevdik. Eski bir Sovyet tren istasyonu çok rahat bir mekana dönüştürülmüş, şezlongunuza uzanıp elektronik müzik dinleyebilirsiniz. Gitmezseniz ayıp edersiniz. Daha detaylı tık tık: Varşova Gece Hayatı

Biz burada Sovyetler’i sevmeyiz: “Komünizm ne güzeldi di mi, eşitlik filan?” gibi bir muhabbet açmaya çalışmayın, Sovyetler ve kalıntıları hiçbir şekilde sevilmiyor, savaşı ağır yaşamış ülkede Sovyet nefreti hakim.

Milk Bar’da yiyin: Varşovalıların sıklıkla uğradığı, komünist dönemden kalma esnaf lokantlarında yiyin. Çok ucuzlar, lezzetler de hiç fena değil.

Krakow’a da gidin: Herkes Varşova’dan daha güzel ve eğlenceli olduğuna hem fikir. Biz henüz gidemedik, siz gidin.

Vintage olaylar: İlginizi çekerse, vintage kıyafetler, eşyalar konusunda belli bir ünü olan bir şehir Varşova. “Lumpeks, Szmateks” yazan dükkanlara girebilirsiniz.

   

Varşova genelinde çok sayıda kilise bulunmakta, şehir ve ülke halkı da Avrupa’ya kıyasla çok daha dindar diyebiliriz. Hatta bazı kaynaklara göre Avrupa’nın en dindar ülkesi. Katolik olduğunu söyleyenler %90, kiliseye gidenler halkın %80’ini oluşturuyor. Kilise siyasi ve sosyal hayatta da oldukça güçlü, kiliseyle ters düşecek bir siyasi oluşumun başarılı olma imkanı yok. Sovyet dönemindeki bastırılmışlığın dışa vurumu olarak okumak da mümkün mü emin olamadık. Aynı durum bazı ülkelerde dinin zayıflamasına yol açmışken burada güçlenmesine yol açmış. Geçmiş geleneklerin etkisi ile beraber Rus Ortadoksluğuna karşı katı Katolik olmaları da önemli bir kriter olabilir.

varşova gezisi

Varşova’nın para birimi Zloti. 1 € yaklaşık 4 Zloti. (Güncelliğini internetten kontrol edin lütfen) Şehir ne pahalı ne ucuz. Batı Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ucuz, doğu Avrupa ülkelerine kıyasla görece pahalı denebilir.

Sovyet döneminde Moskova‘nın kontrolünde her anlamda ağır hasar alan şehir ve ülke önemli bir gelişim evresinde. Bu yüzden uygun fiyatları ve gelişen ekonomisi ile Varşova’da öğrenci olmak veya Varşova’da çalışmak artan bir trend.

Varşova’da gezilecek yerler

Varşova’da görülmesi gereken yerleri detaylı şekilde sıraladık, rota bile yaparsınız, buyurunuz; Varşova’da Gezilecek Yerler

varsova-gezilecek-yerler

Varşova’ya nasıl gidilir?

Varşova, Baltık turu için güzel bir başlangıç noktası. İstanbul’dan Varşova’ya direkt uçuşları Turkish Airlines ve Polonya havayolu Lot Airlines gerçekleştiriyor. Biz daha farklı bir yol izleyip, Selanik’e otobüsle gidip oradan bulduğumuz ucuz uçak biletiyle gitmiştik. Siz de Selanik üzerinden ucuz uçak biletiyle Avrupa’nın birçok yerine uçabilirsiniz. Bunun için detaylı bir rehber hazırladık; Selanik Üzeri Uçakla Ucuza Avrupa.

Varşova’dan başlayacağınız Baltık turunda, Vilnius, Riga ve Talinn hattını izleyerek keyifli bir rota çizebilirsiniz. Varşova’dan Vilnius’a otobüsle gece yolculuğu yaparak 8 saatte ulaşabilirsiniz. Otobüs biletinin fiyatı 19 €.

varşova ulaşım

Varşova’da Şehir İçi Ulaşım

Şehir yürüyerek gezmeye pek uygun değil, gezeceğiniz yerler birbirine pek yakın olmayacak ve yollar da yayalara çok uygun olmayan şekilde geniş, fakat şehir içi ulaşım ağları oldukça yeterli, istediğiniz yere metro, tramvay ya da otobüsle rahatlıkla gitmek mümkün. Daha sıklıkla otobüs kullanacağınızı söyleyebiliriz. Turistik rotaların çoğundan geçen 100 numaralı otobüsler çoğu işinizi görecektir. Merkez Varşova tren istasyonundan gece otobüsleri de kalkmakta.

varşova gezi rehberi (2)

 • Varşova’da Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım

Varşova Frederic Chopin Havalimanı’ndan şehir merkezine tren ya da otobüsle ulaşabilirsiniz. Otobüs daha efektif bir yöntem. 175 no’lu otobüs sizi şehir merkezine götürecektir.

 • Varşova Modlin Uluslarası Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım

Modlinbus adında özel bir otobüs bulunmakta, ücreti 33 zl, wi-fi da var. Trenle gitmek için bir shuttle bus’la tren istasyonuna gidip oradan trene binebilirsiniz, ikisi birlikte 17 zl.

Varşova gezilecek yerler

Varşova’da Konaklama

Biz Varşova’da couchsurfing yaptık ve sevgili Weronika’nın evinde konakladık. Şehri bir Varşovalıyla gezmenin de büyük faydasını gördük. Hostel konusunda çok bonkör bir şehir değil ama seçenekler var. Garden Villa ve Jump Inn konusunda iyi duyumlar aldık.

Bir de küçük hikaye: Genç bir öğrenci olan Weronika annesi ile yaşıyor. Bizim Varşova turumuz zamanında annesi yazlıktaydı, bizden önce iki gece 3 Rus erkek misafir etmiş, annesi bir şey demiyor birileri gelip gidiyor onlara sürekli, evlerini açan kendilerini uluslararası kültürle geliştirmeye çalışan insanlar ne mutlu ki, ancak bizim geleceğimizi söyleyince annesi başta “korkmuştu.” Bunu bize ilk gecenin sabahında dillendiren Weronika’nın cesaretine ve önyargısızlığına teşekkür ediyoruz, annesine de korkusunun yersiz olduğunu gösterebildiysek ne mutlu bize. Sahi bizlerin anneleri de bazen bizim bi’ başımıza yurt dışına gitmemizden korkuyordu değil mi?

varşova gezi

Varşova’da Yemekler – Polonya Mutfağı

Ünlü Milk Bar’ları (bar mleczny) en az bir kez denemek lazım. Komünist dönemden kalma geleneksel Milk barlarda sadece 10 ZL’ye iki kap ucuz yemek yiyebilirsiniz. Mekanlardan çok bir enteresanlık beklemeyin, bizdeki esnaf lokantalarına benziyor. Öğrencilerden evsizlere, marjinallerden ailelere geniş bir alıcı kitlesi var. Çoğu birbirine benzermiş ama iyisini yerellere sormak faydalı olur. Yemekler ortalama fakat Polonya yerel yemeklerini ucuza tatmak için güzel bir şans. Pembe renkli turp çorbalarını sırf o renkte bir şey yemek için tatmanızı öneririz, hem fena değil de. Çalışan teyzeler biraz agresif, her şey “milk port” olacak değil, çok şey yapmamak lazım.

varşova yemek

Tüm detaylarıyla Varşova seyahatinizi planlamanız için; Varşova’da Gezilecek Yerler sayfamıza tık tık;

varsova-gezilecek-yerler

Polonya’nın hızlı gece hayatı ile ilgili bilgiler ve Varşova mekan önerilerimiz için; Varşova Gece Hayatı notlarımıza tık tık:

varsova-gece-hayati

img

New York Yeme İçme Rehberi

New York'ta Ne Yenir? Mekanlar, Restoranlar, Fast Food Zincirleri Dünya'nın en kozmopolit şehri New…

5 Yorum

5 Yorum

 • bndedr35

  27 Nisan 2017 - 12:15 Cevapla

  Polonya; çok güzel bir ülke bence de gezilip görülmeli.gitmeyi isterim.

 • Hakan UYSAL

  04 Temmuz 2017 - 01:41 Cevapla

  Enteresan tuvalet işaretleri: Erkekler için üçgen, kadınları için daire. Gerçekten de enteresan yermiş.

 • Samsun çilingir

  22 Temmuz 2017 - 12:45 Cevapla

  paylaşim yaptınız yerler cok guzel ve cok guzel paylaşimlar başarilarinizin devamını bekleriz takipteyiz

 • ordunaryus

  29 Temmuz 2017 - 17:08 Cevapla

  ne güzel yerler gezmişşin , gezmek gerçekten güzel

 • yeniakim.xyz

  20 Ekim 2017 - 02:44 Cevapla

  gezi rehberi gerçekten mükemmel bir şekilde anlatıma sahip

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.