Sorrento Gezi Rehberi

img

Amalfi Kıyıları’nın Giriş Kapısı

Sorrento, Amalfi Kıyıları’nda yapılan turların en çok ziyaret edilen noktalarından biri ve bölgenin en büyük kasabası. Büyük dediğimize bakmayın tabii burada her şey küçük porsiyonlarda. İki meydan, birkaç ana cadde ve bol bol dar sokak. Sorrento, Amalfi Kıyıları’nda yapılacak bir yaz tatilinde kaçırılmayacak bir kasaba. Bunu düşünen çok kişi olması sebebiyle yaz aylarında oldukça kalabalık olduğunu da söylemek gerek.  Sorrento, ulaşım açısından Amalfi Kıyıları’nın en avantajlı kasabası. Çevrede gezilecek yerlerin tam ortasında olan Sorrento, Pompei’ye yakınlığı, aynı zamanda ünlü Capri Adası’na da kolay ulaşımı sebebiyle, Amalfi Kıyıları gezilerinin odak noktası haline geliyor.

 

Amalfi Kıyıları’nda gezdiğimiz tüm diğer kasabalar, ulaşım, konaklama ve diğer ipuçları için Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi ana sayfamıza uğramayı unutmayın;

Amalfi-Kıyıları-Gezi-Rehberi

Sorrento’da Gezilecek Yerler ve Günlük Turlar

Sorrento dik yamaçlara kurulmuş renkli evleri, masmavi denizi ve görkemli Vezüv manzarası ile nefis manzaralar vadediyor. Sorrento, gezilecek noktalar işaretleyip gezilecek bir yer değil, klişe tabirle sokaklarında kaybolmalık, zaten kaybolacağınız kadar da büyük değil. Birkaç ana noktadan bahsetmek gerekirse, liman bölgesine inip, manzaraya bakmak şart. Köy meydanı kıvamındaki Piazza Tiasso‘nun çevresi cafelerle dolu. Diğer mekanlardan ekstra pahalı değil, oturup birkaç limoncello devirebilirsiniz. Piazza Vittoria‘dan da uçsuz bucaksız Akdeniz’i seyredebilirsiniz.

Sorrento gezi notları

Sorrento’da günübirlik yapılacak en önemli aktivite, tarih boyunca ünlülerin tatil yeri Capri adası. Limandan sıklıkla kalkan vapurlarla, yaklaşık 17 €’ya Capri adasına gidebilirsiniz. Yaz aylarında çok yoğun olabildiğini belirtelim. Biletinizi bir gün önceden ya da sabah erkenden almakta fayda var.

Capri adası’ndan daha ucuz bir alternatif ise Ichia adası. Napoli’ya yakın olan bu ada hem Capri‘den daha ucuz hem de daha az turistik. Sorrento’dan yaz tatili dönemlerinde iki adayı kapsayan turlar da bulmak mümkün.

Sorrento’dan başlayarak tüm Amalfi Kıyıları’nı dolaşan SITA otobüslerine binerek Amalfi’ye kadar gidebilirsiniz. Yaklaşık 1 buçuk saat süren bu yolculuk inanılmaz manzaralarıyla başlı başına çok keyifli olmakla beraber, bölgenin fotografik olarak en “güzel”i Positano‘da bir mola verebilirsiniz. Hızlı bir günübirlik turda en ünlü kasabalar olan Positano, Amalfi ve Ravello’yu gezmek mümkün.

Sorrento yazın dolup taşsa da denize girmek için Sorrento’nun merkezi iyi bir seçenek değil. . Limanın kenarındaki Marina Piccola ve Marina Grande’de denize girilebilecek bölgeler mevcut fakat hem giriş paralı, hem de deniz pek güzel değil. Daha iyi bir deneyim için, lokallerin de tercih ettiği 2 km uzaklıktaki Bagni della Regina Giovanna, çabanıza değecek güzellikte bir yer.

Sorrento sahil

Sorrento’nun taş evlerle dolu ara sokakları her an keyifli sürprizlerle açık. Seyahatimiz sırasında denk gelen, bölgedeki okulun düzenlediği küçük bir festival bize Sorrento’da “Midnight in Paris” tadında sürreal bir akşam yaşattı. Sokağı döndüğünüzde balkondan opera söyleyen bir abla, kiliselerden yükselen klasik müzik konserleri, çocukların dans gösterileri ve çeşit çeşit yemek. 10  karşılığında aldığımız biletle birçok mekanın sunduğu tadımlık yemekleri tatma şansı bulduk. Önemli bir tur noktası olması sebebiyle, Sorrento’da yaz tatili boyunca farklı etkinliklere denk gelmeniz mümkün.

Sorrento tatili

Sorrento’ya Nasıl Gidilir?

Sorrento’ya en yakın havalimanı Napoli’de. Napoli’den Sorrento’ya ulaşım için birkaç yöntem var;

  • Napoli Havalimanı’ndan günde 6 kez direkt Sorrento’ya otobüsler var. Napoli’ye uğramadan Sorrento’ya gidecekseniz pratik bir seçenek. Fiyatı 10 €.
  • Napoli tren istasyonundan Circumvesuviana trenleri ile Sorrento’ya ulaşabilirsiniz. Yaklaşık yarım saatte bir tren bulunabiliyor ve yolculuk 75 dakika sürüyor. Fiyatı 4.5 €. Biz bu treni kullandık. Pompei’yi de gezecekseniz, Pompei de inip gezdikten sonra yolunuza devam edebilirsiniz. Tren istasyonunda bavul dolapları bulunmakta.
  • Napoli’den Sorrento’ya ulaşım için en hızlı yol vapurlar. Günde yaklaşık 6 sefer oluyor ve fiyatı 12.5 €.

İpucu: Eğer amacınız Türkiye’den Sorrento’ya ulaşım ise, İstanbul’dan Napoli’ye uçak fiyatları Roma’ya kıyasla daha pahalıdır. Uçağınızı Roma’ya alıp, Roma’dan Napoli’ye trenle geçmek daha ucuza gelebilecektir.

Sorrento, Amalfi Kıyıları’nda tren istasyonu bulunan tek kasabadır. Buradan sonra tüm sahil şeridini dolaşan SITA otobüsleriyle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. SITA otobüsleri Amalfi-Sorrento arasında çalışır. Amalfi tarafından Sorrento’ya ulaşmak için bu otobüsleri kullanabilirsiniz. Amalfi Kıyıları’nda ulaşım ve diğer genel bilgiler için Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi‘mizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Sorrento gezilecek yerler

Sorrento’da Konaklama

Sorrento, jeopolitik önemi sebebiyle Amalfi Kıyıları’nda konaklamak için stratejik noktalardan biri. Şaka bir yana hem Napoli, hem Pompei, hem de Capri Adası ve Amalfi Kıyıları’ndaki diğer kasabalara kolayca ulaşımı olması sebebiyle konaklamak için en çok tercih edilen noktalardan biri. Bu sebeple Sorrento’nun merkezinde konaklamak oldukça pahalı. Çok basit butik otellerde bile oda fiyatı 100 €’dan başlıyor. Ucuz seçeneklerden biri; Sorrento merkezine yakın bir kamping seçeneği olan, Santa Fortunata Camping.

Biz, Sorrento merkezine trenle 5 dakika mesafede olan başka bir kasaba Piano di Sorrento‘da, tatlı bir İtalyan ailenin evinde konakladık. Airbnb üzerinden kiraladığımız oda oldukça konforluydu ve sabahları buongiorno’yla uyandığımızda kahvaltımız da hazırdı. Bizi ağırlayan aile hem profesyonel, hem de çok samimiydi. Burada yaşayan bir ailede konaklamak hem oldukça keyifli ve pratikti, hem de 2 kişi gecelik 40 € fiyatı ile bütçemizi sarsmadı. Benzer bir seçeneği kesinlikle tavsiye ederiz.

Sorrento seyahat notları

Sorrento’da Yeme İçme

Sorrento’da birçok üst düzey restoranın yanında, daha mütevazı ve lokal seçenekler de bulunuyor. Sorrento’nun turistik merkezindeki restoranlar görece pahalı, merkezden lokallerin yaşadığı bölgelere doğru uzaklaştıkça fiyatlar ucuzluyor. Fiyat-kalite dengesinde oldukça başarılı ve İtalya’da airbnb ile evlerinde kaldığımız ailenin önerisi olan mekanları yazarsak;

Meydandaki cafeler: Fiyatlar ürkütecek kadar kötü değil, yemek yemeye değmez ama bir kadeh içki alıp etrafı seyretmek için makul ve keyifli.

Sorrento gezi rehberi

Leone Rosso: Makul fiyatlara çok lezzetli İtalyan yemekleri tadabileceğiniz bir restoran. Deniz ürünlerinden makarnalara her şeyi zevkle tadabilirsiniz. Tren istasyonuna çok yakın.

Da Franco: Burası açık ara Sorrento’nun en iyi pizzasını yapıyor. Meydandan tren istasyonuna giden yolda.

Sorrento, ünlü İtalyan likörü limoncellonun ana vatanı. En makbul limoncello, Sorrento’da yetişen limonlardan yapılıyor. Bu sebeple limoncello satan sayısız mağaza göreceksiniz. Bavula birkaç tane atın.

Sorrento'da limoncello

Sorrento, Amalfi Kıyıları’nda bulunan kasabalar arasında zaman geçirmek, sokaklarında boş boş gezinmel için en keyifli kasabalardan biri.

Amalfi Kıyıları Gezi Notları

Birçok ipucu, konaklama seçenekleri ve ulaşım bilgilerinin yer aldığı, hislerimizi ve kendi deneyimlerimizi de detaylıca paylaştığımız Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi ana sayfamıza ve diğer kasabalarla ilgili gezi notlarımıza aşağıda ulaşabilirsiniz;

Amalfi-Kıyıları-Gezi-Rehberi

Positano

Amalfi

Ravello

Capri-Adası

img

Keşfetsene Muhabbetleri Başlıyor

İnsana Dokunalım, İnsanla Tanışalım Bir yandan sıklıkla gezmeye de devam ediyoruz ve gezi rehberlerimizi…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.