Selanik Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  20 € (Özel Oda)
 • Bira:  3 € (Barda)
 • Yemek:  10 € (Set menü)
 • Ulaşım:  0.80 € (Tek biniş)
 • Turistik Zenginlik:  2/5
 • Gece Hayatı:  3.5/5
 • Pahalılık:  2.5/5
 • Temel Süre:  1 gün

 Haydi Selanik Turu Yapmaya, Komşuya

Selanik Yunanistan‘ın ikinci büyük ve çoğunluğun kabulüyle en hareketli şehri. Selanik gezisi yapanların yorumları genelde “şehrin İzmir’e benzerliğiyle dikkat çekmesi”. Bizim de katıldığımız bir benzetme diyebiliriz buna. Baştan söyleyelim Selanik turistik anlamda ilk anda pek fazla şey vadetmiyor, Selanik’te gezilecek yerler v.s. turistik olarak kısıtlı ama Yunanistan rotası çizerken en azından bir gün ayırıp Selanik gezisi yapmak için görmeye değer çünkü öyle ya da böyle yapılacak çok şey var. Selanik’in kendisi kadar, Halkidiki sahilleri de çok önemli bir destinasyon, özellikle yaz ayları için.

Ayrıca Selanik tur yapmak dışında bizim gibi ekonomik seyahat edenlere Avrupa yönüne ucuz uçak bileti sunması sebebiyle de bir aktarma noktası. O konudaki detaylı rehberimiz şurada: Selanik üzeri Avrupa

Selanik meydanları

Selanik’te -özellikle günümüzde- Yunan ekonomik krizinin etkilerini hissetmemek imkansız. Binalar, yollar, tabelaları uzun süredir yenilenmemiş. İnsanlarla, özellikle Yunan gençlerle tanıştıkça krizin en çok onları etkilediğini fark ediyorsunuz. Üniversite mezuniyetinde yıllar sonra bile istihdam edilemeyen gençler günlük işlerle geçinmeye çalışıyor. Tanıştığımız ekonomi mezunu bir arkadaş iş bulamadığı için kasabasına geri dönmüş, günlük işler bulabilirse bunlar için Selanik’e gidip geliyordu. Bir diğeri de psikoloji mezunu Yannis şehirde boş bulduğu terk edilmiş bir eve yerleşmiş ve orada yaşıyordu. Selanik’te konaklamak için couchsurfing tercih etmiştik hatta, onla öyle tanıştık. Viranede yaşamasına şaşırmamıza şaşırıp böyle yaşayan çok kişi olduğundan bahsetti. Ülkedeki oldukça gelişmiş anarşist kültürün bir sonucu olsa gerek işgal makul ve yaygın. Yürüyün be! İnsanlar genel olarak devletten ve devletin basiretsizliğinden bıkmış durumdalar.

Selanik_10

Selanik önemli bir öğrenci şehri. Bu yüzden Selanik tatilinizi (bizim gibi) yazın yapmak, kentin gerçek hissini yakalamanızı engelleyecektir. Kışın da oldukça soğuk olan kenti gezmek için en ideal zaman baharlar. Özellikle okullar açıldıktan sonra eylül sonu gibi her yerin çok keyifli olduğu söyleniyor. Ağustosta gittiğimizde şehirde yaşayan bütün arkadaşlarımız başka yerlerde tatildeydi ve Selanik neredeyse bomboştu. Eğer siz de yazın gelmeyi düşünüyorsanız şehri gezdikten sonra bizim gibi Halkidiki‘ye geçin, çünkü herkes orada, ama ‘gerçekten herkes’. Gezi notlarımız da şurada:

Halkidiki gezilecek yerler

SELANİK’E NASIL GİDİLİR?

Selanik şehir içi ulaşım notlarımız sayfanın altında. Türkiye’den Selanik’e otobüsle, aracınızla, trenle ya da uçakla gidebilirsiniz. İstanbul’dan otobüsle Selanik oldukça makul bir mesafede ve her an bilet bulmak mümkün. Selanik’e giden otobüs firmalarına yurdışına giden otobüs firmaları sayfamızdan ulaşabilirsiniz. (Ortalama bilet tek yön 110 TL)

Aktarmasız olarak İstanbul’dan Selanik’e uçak bileti sadece THY’den alınabilir. Bunun dışında aktarmalı uçuşları ulaşım notlarımızdaki bilet kıyaslama operatörlerinden inceleyebilirsiniz. Kendi kendinize farklı firmalarla Atina üzeri duraklamalı uçuş yapabilirsiniz.

Selanik Havalimanı

İstanbul’dan trenle Selanik’e yolculuk için TCDD’nin sitesine bakınız. Önereceğimiz yollardan biridir ancak trenlerdeki rötar vakti Yunanistan yolcularımızı çıldırtmakta.

Bunların haricinde mini bir Yunanistan turu yapıyorsanız, Atina‘dan Selanik’e trenle  geçmek de mümkün. Trenle Atina’dan Selanik arası gün boyu 5,6 kez sefer var. Gündüz trenleri 5 saat ilâ 6 saat arası sürüyor. Başkentten gece 23:00’da olan sefer keyifli bir gece yolculuğu oluyor ve sabah 05:00 sularında Selanik’e varıyor. Hem gece yolculuğu yapıp konaklama masraflarından tasarruf edersiniz, hem de bizim gibi şanslı olursanız başka gezginlerle tanışıp sabaha kadar içebilirsiniz. Kendi kendinize içmek isterseniz de gardan alacağınız biralar veya yemekli vagonun makul fiyatlı menüsü hizmetinizde.

Ayrıca Selanik için sınırlarımızda otostop da çekebilirsiniz. Bedava, eğlenceli, güvenli ve tanıdık.

Selanik’ten Halkidiki’ye ulaşım için Halkidiki Gezisi sayfamıza tık tık.

   

SELANİK NOT DEFTERİ

Mümkünse yazın Selanik’e gitmeyin: Şehir yaz aylarında bomboş, herkes Halkidiki’de ya da başka yerde tatilde. Okulların açık olduğu sonbahar ya da ilkbaharı tercih edin.

Yiyin, için: Yunanistan’la mutfağımız çok benzer, yakın tatlara farklı bir dokunuşunu yakalayın mutlaka. Liman şehri olduğu için deniz mahsulleri iyi bir seçenek olur, tabii ki yanında ouzo olmazsa olmaz. Ouzo sevmiyorsanız tavernaların kendi ürettiği şaraplar hem ekonomik hem de lezzetli. Her gittiğimiz yerde mutlaka yaptığımız gibi yerel biraları tatmanızı da öneririz. Ayrıntılı yeme-içme kültürü notlarımız için bkz: Yunan Mutfağı

Selanik Gece hayatı meşhur: Yunan şehirleri arasında en iyi gece hayatına sahip olan yer olduğu söyleniyor. (Adalar dışında) Yayınlanan birçok listede de “en iyi gece hayatı olan şehirler” listesinde hep adı geçiyor Selanik’in. Biz Ağustos ayının azizliğine uğradığımız için mekanlar kapalı ya da boştu. Bizim için de eğlenin, aşağıda da yorumlarınızı yazın.

İnsanlarla kaynaşın: Atina ya da Yunan Adaları kadar turistik bir şehri olmadığı için insanlar yabancılarla tanışmaya daha hevesli. Öğrenci şehri olduğundan da genç yaşta çok insan var. Couchsurfing yapmak iyi bir seçenek olabilir. Üniversite Kamara’ya çok yakın, içinde ve çevresinde birçok insanla tanışabilirsiniz. Özellikle Gezi Direnişi sonrasında Yunanistan’da  fiyakamız artmış, biz gittiğimizde herkes geziyi soruyordu, desteklerini iletiyordu.

Halkidiki’ye gidin: Özellikle yazın Selanik’e gidecekseniz 1,5 saat uzaklıktaki yazlık bölgesi Halkidiki’ye de gidin. Halkidiki gezi notlarımız için; bkz. Halkidiki.

Hostel az, olanlar güzel: Şehirde iki tane hostel var. Biri eski şehirde bulunan Little Big House, diğeri de şehir merkezin Kamara’ya çok yakın Rent Rooms Thessaloniki. Biz Rent Rooms Thessaloniki’de kaldık, lokasyon, kalite, fiyat olarak oldukça iyi. İçinde bahçeli, güzel bir cafesi de bulunuyor.

Wifi Keyfini Yaşayın: Selanik’te Neredeyse her cafede ücretsiz wifi var. Fotoğraflarınızı hemen paylaşın, alem görsün. Bizi de ziyaret edip yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Frappe için: Selanik’in en popüler içeceği ne derseniz cevap hiç kuşkusuz Frappe. Yerel olun ve bu soğuk kahveden için.

Her yer kiosk, minimarket: Etrafta yapacağınız alışverişlerin çoğu bu mini marketlerden olacak, çoğu 24 saat açık.

Mekanlarda sigara içilmez yazılsa da içilir: Bizde olduğu gibi sigara yasaları Yunanistan’da da geçerli olmaya başladı ama pek umursandığı söylenemez. Tabii sigara hoş bir şey değil, hiç içmiyorsanız ne ala.

    

SELANİK’TE GEZİLECEK YERLER

Selanik’i 3 parçaya ayırarak gezmek uygun olacaktır. Eski şehir, şehir merkezi ve sahil yolu.

Selanik Eski Şehir

Başta Atatürk’ün evi olmak üzere, şehrin Osmanlı dokusunu yansıtan bu bölge, bol yokuşlu ve şehre tepeden bakan bir konumda. Atatürk’ün evinden başlayarak aşağıdaki sıralı rotayı izleyebilirsiniz.

Atatürk’ün Evi: Selanik’i çocukluğumuzdan beri en çok adını duyduğumuz şehirlerden bir yapan Atatürk’ün doğduğu ev Selanik Türkiye Konsolosluğu ile birlikte buluyor. Biz ilk gittiğimizde (2013 Ramazan bayramı) tadilat devam ettiği için içini ziyaret edemiştik, 2014’teki Bayramda Baltıklar turumuzda girdik. Konsolosluk çalışanlarıyla biraz sohbet edip müzeye çevrilen evi gezebilirsiniz. Evde Atatürk’ün kişisel eşyaları da bulunmakta ve müze boyutu da iyi işlenmiş. Evin çevresindeki kafeler her yerde Yunan kahvesi olarak satılan ortak değerimizi Türk kahvesi olarak satıp Türkiye’den Yunanistan’a gelen turistleri memnun etmeye çalışıyor.

Atamızın evinden çıkıp yokuş yukarı yürümeye devam ettiğinizde yollar Arnavut kaldırımına dönüşmeye başlayınca eski şehre (Ano Poli) girdiniz demektir. Osmanlı mimarisinin güzel bir örneği olan ahşap evler ve labirent gibi sokaklarda kaybolurken karşınıza güzel küçük kafeler çıkacak.

Selanik_5

Eptapirgio: Yokuşları aştıktan sonra 4. yüzyılda yapılmış Bizans’ın önemli savunma noktalarından olan surlarına varıyoruz. Buradan limanla birlikte şehrin güzel manzarasını yakalamak mümkün.

Moni Vlatadon: Henüz yorulmadıysanız surlardan sola dönüp devam ettiğinizde şehirdeki tek Bizans Manastırı’na ulaşabilirsiniz. Manastırın içini gezebilir ve tepeden Selanik şehir manzarasına hakim olabilirsiniz.

Tsinari (Eski Ağaç): Moni Vlatadon’dan devam ettiğinizde şehrin eski buluşma noktası olan eski ağaca ulaşabilirsiniz. Çevresinden tavernalarda ouzo ve mezeleri tadabilirsiniz.

Selanik Yeni Şehir

Kamara: Yerli nüfusun ve özellikle öğrencilerin buluşma noktası. Buradan şehrin istediğiniz yerine otobüs bulmak mümkün. Bu takın ayakta kalan kısmı kentin simgelerinden.

Rotonda Meydanı: Kamara’nın hemen yanında eski bir kilisenin önündeki meydan ve çevresi oldukça hareketli. Marketten bir bira alıp öğrencilerle takılabilirsiniz. Çevrede yine bir çok cafe, bar ve taverna da bulunmakta.

Selanik_8

Navarino Meydanı: Kamara’nın aşağısında bulunan bu küçük meydan ucuz cafeleriyle meşhur. Güzel krep ve waffle yapan yerler de var. Galerius Sarayı’nın kalıntılarına bakarak bir frappe molası için güzel bir nokta.

Agia Sophia: İsim tanıdık değil mi? Adını İstanbul’daki Ayasofyadan alan katedral Selanik’in en önemli tarihi yapılarından ve UNESCO dünya mirasları listesinde. Navarino Meydanının hemen yanında bulunuyor.

Zefksidos Sokağı: Agia Sophia’nın çok yakında bulunan bu küçük saklı sokak. Ölü sezona denk gelen seyahatimizde bomboş olan şehre rağmen buradaki cafe/barlarda nerdeyse boş masa yoktu. Bu tipik yunan evlerinin çevrelediği 100 metrelik sokak aynı zamanda şehrin gay merkezi. Madrid‘de Chueca, Londra‘da Soho gibi şehrin gay bölgeleri her zaman çok güzel ve eğlenceli oluyor.

Selanik Bit Pazarı: Dikastrion Meydanı’nın yukarısında bulunan bu bit pazarı oldukça enteresan bir yer. Gün boyunca bildiğiniz bit pazarı olan yerde güneş battıktan sonra tahta masa ve sandalyeler ortaya çıkıyor ve birçok tavernanın olduğu bir yere dönüşüyor. Kaotik ve eğlenceli olan bölgede ouzo içebilirsiniz. Burada hayat 24 saat açık olan çorbacılarda devam ediyor. Geceyi Yunanistan’da işkembe çorbası içerek noktalamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Çorbacılar haricinde de içki sonrası atıştırmaları için seçenekler mevcut.

Selanik bit pazarı

Isavron Yaya Yolu: Navarino Meydanından aşağı bu oldukça keyifli dar yol üzerinde ilginç cafe ve barlar bulunmakta. Yolun sonunda meşhur “Beyaz Kule”ye ulaşacaksınız.

Kapani: Bit Pazarından aşağı doğru Dikastrion Meydanı’nı geçtikten sonra Kapani bölgesine varılıyor. Çevresinde Türk ve Osmanlı stili marketler bulunuyor. (Aynı zamanda Yunan da demek mümkün, çünkü önemli kısmı Osmanlı döneminden sonra yapılmış.) Unkapanı (evet, yine tanıdık), Tekstil Pazarı ve daha çok yiyeceklerin satıldığı bir pazar olan Modiano ortak tarih ve kültürümüzü güzel örnekleri. Bir Eminönü karmaşası olmasa da benzer bir havayı yakalıyoruz.

Aristotales Caddesi ve Meydanı: Kapani’den aşağı doğru kaptırınca uzun bir yayalaştırılmış yol boyunca sokak gösterilerinin ve satıcılarının içinden geçerek Aristo Heykelinin bulunduğu deniz kenarındaki meydana ulaşılıyor. Burada bir memleket eğlencesi yaşayıp seyyar satıcılardan alacağınız yemlerde kuşları besleyerek çocuklar gibi şen olabilirsiniz.

Selanik_6

Selanik Limanı: Selanik turu sırasında Aristotales Meydanı’ndan denize varıp sağa doğru yürümeye devam edince eski limana ulaşırsınız. Liman şehrin biraz daha uzağına taşınmış, burası sanat etkinliklerinin düzenlendiği, insanların sosyalleştiği bir alana dönüşmüş. Eski depo binalarının içinde nefis bir atmosferde başta Uluslarası Film Festivali olmak üzere etkinlikler düzenleniyor. Bir bira kapıp öğrencilerle birlikte deniz manzarasına dalabilirsiniz.

Ladadika: Limanın hemen devamında bulunan bölge özellikle ouzo-balık keyfi yapmak için şehrin en ideal yeri. Çevrede sıralanmış birçok tavernadan kafanıza yatanı (mümkünse en kalabalık gözükeni) seçip nefis mezelerden ve ouzodan tadabilirsiniz. Ama bir yere oturmadan çevreyi iyice gezin, renkli ampullerle ışıklandırılmış Ege havasını hissettiren çok güzel sokaklar var.

Yunanistan mutfak notları

Selanik Sahil Yolu

Şehrin simgesi denebilecek Beyaz Kule’den başlayan sahil yolu boyunca yürünebilir. Bisiklet kiralamak da bu uzun sahil yolunu gezmek için iyi bir seçenek. Biz gittiğimizde yol çalışması vardı, o yüzden sahil boyunca ilerlerken sıkıntı oluyordu, belki sen giderken tamamlamışlardır diyeceğiz ama şu sıralarda bu tip işleri tamamlamakta büyük sıkıntı çekiyorlar.

Beyaz Kule (The White Tower): Osmanlı döneminde yapılan ve  zindan olarak kullanılan kule, şimdi Selanik’in simgesi durumunda. Bir zindan için oldukça güzel bir manzarası olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Çevresindeki çim alanda vakit geçirmek de oldukça keyifli. Akşamları insanların gece öncesi buluşma noktası olan bölgede, sıklıkla protesto gösterileri de düzenleniyor. Çevredeki büfelerde Yunan mutfağının sokak yemeklerinden de tadabilirsiniz.

Selanik Bot turu: Kulenin hemen yanından kalkan bot turlarının en ilginç özelliği bedava olması. Sadece içtiklerinizi ödeyerek 30 dakika süren tura katılıp kıyı şeridini denizden görebilirsiniz.

selanik_11

SELANİK GECE HAYATI

Yayınlanan birçok listede Selanik, Avrupa’nın en iyi gece hayatı olan şehirlerinden kabul ediliyor. Orada yaşayan arkadaşlarımız da bu konuda iddialı olduklarını söylüyorlar. Biz Ağustos’ta şehrin belki de en boş olduğu dönemlerden birine denk geldiğimiz için teyit edemiyoruz, ama aldığımız ipuçlarını sizlerle de paylaşalım. Ki bizden sonra çok yakın birkaç arkadaşımız Selanik gece yaşantısını deneyimledi ve bu kısa notlara sadık kaldılar. Beğenilerini paylaştılar.

Valaoritou Sokağı gitmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Küçük bir İstiklal Caddesi denilebilecek sokakta ve çevreleyen sokaklarda çok sayıda bar ve gece kulübü bulunuyor. Burası açık ara gece hayatının merkezi. Selanikli arkadaşımız Ioanna’nın bize önerisi olan bir çatı barı Taratsa‘yı deneyebilirsiniz. Elektronik müzik severler Elvis‘e takılabilir, ilginç sanat etkinlikleri ve partilerin düzenlendiği Partizan da hemen yanında. Pop ve türevi güncel müzikler için Picadilly iyi bir seçenek.

Cuma, cumartesi günleri kış boyunca üniversiteliler kampüste partiler düzenliyor. Gece yarısında başlayıp sabaha kadar süren partilerine katılabilirsiniz. Kamara çevresine gelip müziği takip edip insanlara sorarak ulaşmak mümkün.

Geceye sokakta içerek başlamayı sevenlerdenseniz Kamara‘nın hemen yanında Rotondo Meydanı‘nda olmalısınız. Bu öğrenci bölgesinde şehrin marjinal çocuklarıyla bira yudumlanabilir. Bunun haricinde her yerde sokakta içki içilebileceğini de belirtmeye gerek yok sanırım. Yunanistan bu tip konularda oldukça geniş bir ülke.

Selanik_7

SELANİK’TE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehirde metro ağı bulunmuyor. Toplu taşıma otobüslerle yapılıyor. Bir yön bilet 0,80 €, otobüsün içinden alırsanız 0,90 €. 24 saatlik bilet 4 €. Otobüslerde bilet kontrol edilmiyor ve birçok insan da biletsiz biniyor ama devletin parası suyunu çektiği için kontrolleri sıkılaştırmaya başlamış, risk almaya gerek yok. Basından hatırlayacağınız üzere ağustos 2013’te biletsiz yakalanan işsiz bir genç kaçmak için otobüsten atlamış ve hayatını kaybetmişti, olay ülkede büyük tartışmalara yol açmıştı.

 • Selanik Havaalanından şehir merkezine otobüs :78 nolu hatla sağlanıyor.
 • Selanik Otobüs terminalinden şehir merkezine otobüsler: 8, 12, 31 numaralı hatlar.
 • Selanik Tren istasyonundan şehir merkezine otobüsler: 2, 3, 10, 14

Bizden selam söyleyin karşı kıyının güzel insanlarına, iyi dileklerinizi ve ebedi barış dileklerinizi üfleyin rüzgara. Zaten ya oradan buraya esecek, ya buradan oraya.

SELANİK’İN SAHİL KASABALARI, EŞSİZ KOYLARI

Israrlı bir önerimiz var, Selanik’e gitmişken yanı başına yaz tatiline gitmelisiniz. Halkidiki gezi notlarımızı mutlaka okuyun:

Halkidiki gezilecek yerler

Halkidiki Turu yapmaya 10 sebep

img

Mudurnu Göynük Gezi Rehberi

Bolu'nun Tarihi Güzellikleri: Mudurnu ve Göynük Ankara'ya ve İstanbul'a yakın olması nedeniyle, genelde "Mudurnu,…

9 Yorum

4 Yorum

 • zanzara

  28 Mayıs 2014 - 10:51 Cevapla

  Arkadaşlar harika yazmışsınız. Genelde bir şehir hakkında araştırma yaparken bir sürü sayfaya bakıyorum ama sizin yazınız sayesinde uğraşmama gerekkalmadı. Gitmiş kadar oldum. Ben de kısa zamanda gidebilirim iş için. Bayanları daha çok ilgilendiren alışveriş konusunu sormak istiyorum. Giyim vs de fiyatlar nasıl? Sizce burdan götürmek mi mantıklı yoksa ucuzsa ordan alışveriş yapmak mı?

  • Taflan

   28 Mayıs 2014 - 23:52 Cevapla

   Merhaba,
   İstanbul’a yakın olduğunu söyleyebiliriz fiyatların. Biz de bulunan markalar dışında özel bir giyim alışverişi gözümüze çarpmadı açıkçası. Bilindik marka fiyatları Türkiye’den daha da yüksek diyebiliriz. Tabi kadın gözüyle siz daha fazlasını yakalabilirsiniz:)

 • Ömer Erişken

  19 Ekim 2014 - 18:09 Cevapla

  Ulaşım: Alpar turz. 157tl git gel yapıyor.(dönüş için selaniğe iner inmez rezerv yaptrımayı unutmayın) Tavsiyem İst->Selanik Selanik->Kavala Kavala->İst.
  Konaklamada: Amalia oteli tavsiye ederim.3 kişi 1 gece 55€ kahvaltı dahil kaldık. Meydana 1 sokak ötede check in konusunda da çok sıkıntı yapmadılar. Saat 10 da giriş yaptık. Capsis otel ets nin kaldığı otel o yüzden çok iyi kahvaltı bulabilirsiniz.(merkeze 15 dakika yürüyerek) (Otelin belli katları yenilenmiş. Belli katları çok eski) Capsis’in karşısında Vergina Otel var o biraz daha makul fiyatta.
  Yemek : Sabah feta peynirli börek 1€ / öğlen yunanistanın vazgeçilmesi pita chicken 2,5€/ akşam Aristotales meydanın solunda canlı müzik yapan mekanlarda makul fiyatlara yemek yiyebilirsiniz. Birisin ismi bosphorus sanırım. Türkçe menüde mevcut.
  İçecek : Yerli halkın olduğu yerlerde 0,70 esperesso 0,50€ , kordonda 3-4 € / basic alkollü içeçek kordonda 4-5€ büfede 1,70€. Tavsiyem mutlaka tsipouro deneyin.Girit rakısı da denir.(cippro okunur) Uzo içeceklere tavsiyem Barbayannis yeşil içsinler. Standart uzo içilebilecek gibi değildir.
  Gece Hayatı: Yaz ayında gitmeyin yeter. sabah 9da biten bir gece hayatı vardır. Saat 11-12’lere kadar kordondaki cafeler biraz konsep değiştirip müzikle yavas yavas sizi geceye hazırlar. 12 den sonra kendinizi gece yaşamına atabilirsiniz. Acele etmeyin erken saaatlerde mekanlar boş olur. 2-3 farklı bölge var gece hayatı için hepsi birbirine çok yakın hepsine girin çıkın 4-5-6 € içeçekler. Geceyi yunan pop müziği çalan taverna barlarda sonlandırın.

 • Gokhan

  05 Ekim 2016 - 11:48 Cevapla

  Bu hafta sonu Atina ve Selanikteyim. Yazi muthis bir rehber oldu. Tesekkurler

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.