Ryan Air

img

RYAN AİR HAVA YOLU

İrlanda mucizesi. Dünya sivil havacılığına yepyeni bir soluk getiren, Avrupa’nın uçan ‘dolmuş’ şirketi. Ryan air nasıldır diyenlere şunu diyelim, “Bedavadan biraz pahalı fiyatlarıyla interrail, interfly v.s. gibi bir tur seçeneği için en iyi yoldaşımız”. 3-5 Euro’dan başlayan fiyatlarla, koltuk numarasız, bagajsız (düşük el bagajlı) uçuş imkanı sunar. Ryan air bileti alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Ryan Air_Ara

Bavul limitine riayet edin, 55x45x25 ölçülerine ve 10 kg. ağırlığa çok çok sadıklar. 2 uçuştan birinde kontrol oluyor ve kontuardaki ya da apron köprü ağzındaki limit tartısına o bavulun girmesini istiyorlar. 2014 müjdesi buna ek ikinci bir kabin çantası izni geldi. (35x20x20 ölçülerinde) Yoksa bagaja eşya vermek pahalı.

Yer hizmetlerine sıfır masraf politikası güdüyor ve bir havalimanına indikten sonra tüm yolcuyu indirip yenisini alıp en fazla 30 dakika bekleme hedefi güdüyor. Böylece düşük yer hizmeti bedeli ödeyerek ekonomik uçuş imkanı sağlıyorlar. Ayrıca check-in hizmeti de yok gibi. İnternetten çıktısını alacağınız biletiniz aynı zamanda uçuş kartıdır. Koltuk numarası da yok, ilk binen oturur. Ancak biz AB üyesi olmadığımız için uçağa binmeden önce pasaportumuzla birlikte gişeye giderek biniş kartımızı (çıktıyı) onaylatmamız gerekiyor. Pasaportun geçerlilik tarihine ve vizeye bakarak kaşeleme yapıyorlar. Bu yüzden herkesten 15 -20 dakika ekstra önce gitmek gerekli.

Avantajları Dezavantajları

   • Fiyatlar çoğunlukla şahane.
   • Uçuşa yakın zamanda bilet alırken kazıklanmış hissediyorsunuz.
   • AB içinde (Erasmus, süreli konaklama) gibi imkanı olanlara plansız son dakika bilet fiyatları daha şahane.
   • Uçuş ağı çok geniş ve tek merkez yerine her şehri/ülkeyi paralel birbirine bağlıyor.
   • Muhteşem fiyatları satın alma sırasında kredi kartı ödeme ücreti sebebiyle fena katlanabiliyor. Mastercard, Visa, Maestro, Visa Elektron, Amex genelde hep ücretli, plan yaparken son işlem sayfasına kadar ilerleyip tam fiyatı görmeye çalışın.
   • Uçuşlar komik. Dolmuşa koşturur gibi biniyor, bulduğunuz yere oturuyorsunuz. Aslında biraz da eğlenceli. Bakış açısına bağlı.
   • Bagaj limiti düşük. Zaten adam kargocu değilim, seni taşırım diyor. Ek bagajınız varsa, standart bir hava yolu şirketi daha ucuz olabilir. (55x45x25 küçük el bagajı + 35x20x20 mini çanta)
   • Bilet yok. Uçuş kartımız çıktı almamız gereken biletimiz. Bu unutulursa dezavantaj.
   • Ryan air tüm uçuşlarında alternatif havalimanlarını seçiyor ve bu bazı şehirlerde merkeze çok uzak. Ulaşım bilgisi kontrol edilmeli, astarı yüzünden bilet pahalıya gelebilir.
   • T.C. vatandaşı olmak her yerde olduğu gibi burada da küçük bir dezavantaj sağlıyor. 20 dakika kadar havaya kayıp.
   • Çalışanları çok şeker. Sürekli bir şey satmaya çalışsalar da şeker olmayı başarabiliyorlar.
   • Dakik. Hatta çoğu zaman erken iniyor ve “ta taaa” diye başlayan bir anonsla uçağı bayram yerine çeviriyor.
   • Uyumak çok zor. Sürekli bir şeyler satılıyor. (İçecek, yemek, içki, parfüm, elektronik sigara v.s. v.s.)

www.ryanair.com

uçak şirketleri

img

Mostar Gezi Rehberi

FARKLI TARİHLERDE İNŞA EDİLDİLER, AYNI ANDA ÖLDÜLER: 1993 Mostar, Hepimizin savaşta yıkılan ve sonradan…

4 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.