Yurt Dışı Konaklama

EN TEMEL KONULARDAN BİRİ: NEREDE UYUYACAĞIZ?

Keşfetsene.com’un backpacker mantığıyla yazıldığını hatırlatırız. Dolayısıyla, gezmekten kasıt tatil değil, keşif; konaklamadan beklentimiz de yayılma, otel keyfi yapma değil, güvenli ve temiz asgari koşullarda uyuma ve dinlenmedir.  Tesiste değil şehirde zaman harcama mantığı gütmekteyiz.

Barınma ihtiyacına ek olarak sosyalleşme koşulları da önemli bir kriter. Bu yüzden biz genellikle hostel, camping, couchsurfing ve airbnb seçeneklerini tercih ediyoruz.

Keşfetmeye çıktığımız ülkenin kültürü, ekonomik koşulları, turizm potansiyeli, backpacker potansiyeli, iklimi ve şehir koşulları nasıl konaklayacağımızı belirler. Temel prensip ve türlendirme hepsinde yakındır, geleneksel konaklama türlerini aşağıda kapsamaya çalıştık;

OTEL / HOTEL

Bildiğin otel. Tipleri vardır:

RO, Room only, sadece oda tutulur. Yemek hizmeti olmaz. Onu da biz verelim, bkz: yeme içme
BB, Bed and breakfast: (OK – Oda kahvaltı): Oda ve erken saatte kahvaltı hizmeti.
HB,  Half Board, (YP – Yarım pansiyon): Odanın yanı sıra kahvaltı ve akşam yemeği vardır.
FB, Full Board, (TP – Tam Pansiyon): Oda, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği dahildir.
AI, All in, (HD – Her Şey Dahil): Oda, üç öğün yemek, ara yemekler, belirli limitler dahilinde içecekler.
EAI, Extra All inn, (UHD – Ultra Her Şey Dahil): Oda, üç öğün yemek, ara yemekler, belirli limitlerde saat sınırı olmaksızın içkiler.

Seyahat Rehberi_45

HOSTEL

Canımız, ikinci evimiz. Oda değil de yatak tutulan (Oda da olabilir) paylaşımlı kullanım esasına dayalı, çok farklı türleri olan, backpackerların yuvası; evi ve çantasından sonraki üçüncü evi. Ucuz barınma ihtiyacını giderir, daha önemlisi ciddi şekilde sosyalleşmeye yarar ve birçok güzel fasilite de barındırabilir.  Çok detaylı açıklamalar için, bkz: hostel

Seyahat Rehberi_50

GUEST HOUSE

Aslında hostel mantığındadır. Evi paylaşıma açık olan bir girişimcinin odalarını ya da odalardaki yatakları kiralaması mantığındadır. Hostelin neredeyse aynısıdır sadece genelde işletme değil bir evdir. Banyosu, mutfağı falan bildiğimiz ev gibidir. Ev sahibi ve  ailesi de genellikle burada kalır. İyi bir ev sahibine denk gelirseniz de çok eğlenir, şehirle ilgili de süper tüyolar alırsınız.

Seyahat Rehberi_18

MOTEL

Genelde yol kenarlarında bulunan, sadece yatıp kalkmaya yarayan, otopark harici hiçbir fasilitesi bulunmayan tesislerdir. Şehirler arası mesafelerin çok uzak olmasından doğan ihtiyaçla Amerikan işi olsa da diğer kıtalarda da ufak ufak yaygınlaşıyor. Sadece yol üstü dinlenmek için hazır temiz bir yataktan ibaret denilebilir.

Seyahat Rehberi_14

CAMPING

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya ve mocamp kültüründen uzaklaşmaya başlasa da özellikle Avrupa’da oldukça popüler. Kendi çadırınızla ya da campingin sağladığı kiralık çadırda veya alternatif yapılarda konaklamak nispeten ekonomik ve genelde oldukça eğlenceli bir yol. (Deneyimlerimizi mutlaka okuyun) Camping alanları tahmin edeceğinizden çok daha fazla fasiliteye sahip.  Temel hizmetlerle birlikte, (Duş, çamaşırhane, tuvalet, market, eğlence yerleri, hatta havuz, bar, disko v.s.) karavan, prefabrik ev, çadır gibi konaklama seçenekleri sunan geniş bir kompleks düşünebilirsiniz. Avrupa’da neredeyse her büyük şehirde camping alanları bulabilirsiniz. İlgili deneyimlerimiz ve detaylı açıklamalar için; bkz: camping

Seyahat Rehberi_31

COUCHSURFING

‘Kanepe misafirliği’ diye lezzetsiz bir şekilde Türkçeleştirilen bu tür, ücretsiz alternatifimizdir. Korkmayın ya da o nasıl oluyor demeyin, detaylı açıklamalar için bkz: Couchsurfing

couchsurfing_2

ODA/EV KİRALAMA (Airbnb)

Airbnb sitesinden beğendiğiniz ev, oda tekliflerini değerlendirebilir, şartları uygunsa kiralayabilirsiniz. Kimi zaman hotellerden dahi daha ekonomik olan bu alternatifte özellikle kalabalıkken bayağı tasarruf edilir. Ayrıca yine sosyalleşme ve yerel bir şeyleri daha yakından keşfetme için de hoş bir seçenek. Airbnb dışında da yerel seçenekler/siteler bulunmaktadır.

KARŞILIKLI EV DEĞİŞİMİ

Home exchange gibi sitelerden aynı tarihte evlerini birbirine takas yöntemiyle kiralamak isteyen kişi ya da çiftlerin tercih ettiği bir yöntem. Biraz üst sınıfa hitap ediyor ama denk gelebilir. Siz Paris‘te 1 hafta kalırken, Parizien konuklarınız da sizin evde aynı hafta konaklıyor. Bir iki gün kesişememe durumu olursa orada otelde ya da burada arkadaşlarınızda veya otelde kalabilir günleri denkleştirebilirsiniz.

ev değişimi

GECE YOLCULUKLARI

Hem ulaşımda kaybedilecek süreyi gece harcıyorsun, hem de güvenli bir şekilde uyuyorsun. Hem de ulaşım ve konaklamaya ayrı para vermiyorsun. Win win!

Interrailde 5,6 kez yapmıştık. Hiçbirinde de sorun olmadı. Sadece devam treninde ara durakta inilecekse tahmini varış süresine alarm kurmakta fayda var.

Londra, Edinburgh arası 8,5 saatlik otobüs yolculuğunda da denemiştik. Megabus çok rahatsızdı ancak neredeyse bedavaya gittiğimiz o yolda gayet de keyifliydi.

Tayland dönüşü de uykusuz son gecenin tüm acısı uçakta çıktı, üstüne 7,8 saatlik uçuşta da sıkılmamış olduk.

YOLLAR, SOKAKLAR, GARLAR, PLAJLAR

Bir gezginin en ucuz konaklama yöntemidir, bedavadır. Güvenli olmayan şehirlerde ve riskli  biçimlerde oldukça pahalıya mâl olabilir. Uyku tulumu, mat gibi bir şeyler varsa rahat edersin, olmasa da ölüm değil. İklim şartlarının da müsait olduğu durumlarda, kalabalık gruplarda nöbetleşe uyku ile gayet güvenli konaklanabilir. Değerli eşyalar (Para, kartlar, pasaport, kimlikler, elektronik cihazlar ve telefon, hatta kıyafetler) bir emanet kasasına (ya da önce veya sonra kalınacak hostelin emanet odasına) bırakılarak özgürce uyunabilir, kimse size saldıracak değil çalacak bir şey olmayınca. “Homeless değil travellerız” hatırlatırız.

Seyahat Rehberi_55

BİRKAÇ YURT DIŞI KONAKLAMA DENEYİMİMİZ

Interrailde yolda tanıştığımız 4 Türkle birlikte 6 kişi Barcelona sahilinde sıkıntısız uyumuştuk. Kişi başı 1,5 saat nöbet 9 saatte 7,5 saatlik uyku eder… Sabah 4-6 nöbetine denk gelmemek lazımmış ama.

Interrail sırasında bir ara durakta en son tren gece 3’te varıyor. (Biz de onla geldik) Sabah ilk tren 8’de kalkıyordu. Peronlardan istasyonun iç kısmına -zorunlu, kapatıyorlar- yürüdüğümüzde matlarının üzerinde kıvrılmış en az 40 gezgin yatıyordu, cereyan yapmayan bir köşeye biz de kıvrıldık direkt. Gayet de keyifli bir geceydi.

İkimiz, bir de yeni tanıştığımız İtalyan dostumuz, 4 günlük Roma gezisinin ikinci gecesi bavulları locker’a kitledikten sonra (2 Euro gecelik) Roma Tremini’de kalmıştık. Gar gece 2’de kapanınca sokakta uygun bir yerde uykumuza devam ettik. Sabah da hostele girip iki saat uyuyup banyo ile kendimize geldik, böylece ikinci gece konaklama 2 kişi 2 Euroya geldi.

Taflan; Bilbao‘ya erasmus yapan Barış’ın giderken aktarma sebebiyle Barcelona‘daki akşam uçağını kaçırdı; Spanair‘in sabahki ilk uçağı için 11 saat vardı. Bavulları locker’a koyduktan sonra 3 saat kadar şehri gezip, gelip havalimanında kıvrılıp uyudu, yalnız olmasına rağmen hiç de sıkıntı olmadı.

Barış’ın Erasmusu sırasındaki mini interfly’ımızda Ryan Air Bilbao‘dan değil 1,5 saatlik Santander şehrinden uçuyor ancak sabah 7’deki uçak için gece 11’deki otobüse binmek gerekiyordu. 12:30’dan sabaha kadar otogardan havalimanına ulaşım da yok ve otogarda, sonradan bize katılan evsiz bir Yunan arkadaşla birlikte uyukladık, uçuşta da enerjimizi topladık.

9 Yorum

 • Metin

  27 Mart 2014 - 22:44 Cevapla

  Gerçekten tebrik ediyorum emek harcayıp yazmışsınız. Ben hosteli biliyordum ama bir sürü alternatifi de sizden öğrendim. Yurt dışında ucuz konaklama için sizi önereceğim herkese.

 • Görkem CAN

  16 Mayıs 2014 - 10:06 Cevapla

  2000 dolardan aşağı para ile seyahat etmek pek akıl karı değil.

 • Metin

  27 Ekim 2014 - 04:34 Cevapla

  Yurt dışı ucuz hostel konaklama gerçekten korkulduğu kadar zor bir şey ya da an değil. Siz bütün seçenekleri şahane anlatmıken benim bir söz söylemem ne kadar doğru olur bilmiyorum ancak hostelde konaklama gerçekten yabancılarla diyalog için dahi şahane bir seçenek ve ben de öneririm.

 • innovia

  27 Mayıs 2015 - 02:50 Cevapla

  Tek başınıza seyahat ediyor ve ekonomi yapmak istiyorsanız hostel mantıklı ve eğlenceli olabilir. İki ve daha fazla kişiyseniz kısa süreli kiralık evleri denemenizi öneririm. Ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde mevcut. Karşılıklı ev değişimine gelince couchsurfing’i bir incelemenizi öneririm. Karşılıklı ya da misafir olarak birini ağırlayabilir, yada misafir olabilirsiniz. En önemli unsur güvenilir bir profile ve yorumlara sahip olmanız.

 • Aslınur A.

  01 Eylül 2015 - 22:33 Cevapla

  Garlar, plajlar, sokaklar bölümüne bir ekleme daha yapılabilir: Havaalanları. Biz interrailimizin son gününde Pisa’da kalmıştık, uçak erken olunca otele/hostele para vermeye değmeyecekti. Bizim gibi bir çok insan vardı. Şu sitede de bütün havalimanlarıyla ilgili bilgiler var. Biz de feedback bıraktık. Büyük bir konaklama imecesi: http://www.sleepinginairports.net

 • Cem

  09 Aralık 2015 - 10:23 Cevapla

  1500 dolar seyahat ettim ama zorlukta çektim innovia dediği gibi günlük evler kiralama daha mantıklı ama bende kendi çadırım da yattığım oldu :)

 • onur ALTIN

  24 Nisan 2017 - 21:30 Cevapla

  ben bişey sormak istiyorum. gece yolculukları için interrail bileti haricinde para verdiniz mi yoksa aynı devam mı onda çok takıntımız oldu

  • Taflan

   25 Nisan 2017 - 17:22 Cevapla

   Onur Merhaba;

   Interrail rehberimizde (www.kesfetsene.com/interrail ) bununla ilgili bilgiler var. Büyük bir kısmını ekstra para vermeden çözmek mümkün olsa da, bazı hatlarda “suplement” denilen tamamlayıcı paralar (ekstra) ödemek gerekiyor. 2 – 25 Euro arası tutarlar genelde. Biz bir kez 4, bir kez 3, bir kez de 9 Euro fark ödemiştik.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.