Kapadokya Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 80 TL
 • Yemek: 20 TL
 • Ulaşım: 120 TL (Araç kira)
 • Turistik Zenginlik:  5/5
 • Gece Hayatı:  3.5 /5
 • Mutfak: 4 /5
 • Pahalılık:  3.5 /5
 • Süre:  3+ gün

Ürgüp, Göreme, Avanos, Devrent, Ihlara Gezileri

Türkiye’nin gezilecek en güzel yerleri listelerinin en başlarında yer alan Kapadokya, şüphesiz ki muazzam bir doğal harika, turistik bir cennet. Kapadokya turu sırasında görülecek yerlerin çokluğu, bölgede geçirilecek sürenin uzun tutulmasına sebep oluyor. Kapadokya’da gezilecek yerler kadar yapılacak aktiviteler de Kapadokya tatilinde vakit ayrılası bölge eğlenceleri.

Kapadokya’ya nasıl gidilir? Rehbersiz gezenler için Kapadokya Tarihi ve Kapadokya hakkında kısa bilgi. Kapadokya’da Gezilecek & Görülecek Yerler, tur rotaları ve yürüyüş parkurları, Kapadokya Gezi Rehberimizin ana bölümlerini oluşturuyor.

Vadiden ve bölgeden kısaca bahsedersek nelerle karşılaşacağımızı anlayabiliriz. Kapadokya gezisi yapanlar (günümüzde) Nevşehir turu kapsamında Ürgüp gezisi, Avanos Vadisi turu, Devrent ve Ihlara Vadisi gezileri, yer altı mağaraları ziyaretleri yaparken, Avanos, Göreme gibi çok sayıda turistik destinasyonu bir arada görüyor diyebiliriz. Peri Bacalarının muhteşem yapısı, Unesco Kültür Mirasları listesindeki bölgenin eşsiz turistik değeri, başta kaya otelleri olmak üzere bol alternatifli Kapadokya otelleri, Ürgüp şarapları, Nevşehir şifalı kaplıcaları, testi kebabı, ay çiçeği çekirdeği, Kapadokya Balon Turları ve ATV gezileri, Avanos’ta çanak yapımı, Hasan Dağı ve Erciyes Dağı’nın arasındaki bu muhteşem bölgede akla gelen ilk maddeler. Hadi Kapadokya rehberimize biraz detaylı bakalım.

   

KAPADOKYA NOT DEFTERİ

Tüm Kapadokya yazılarımızı okumanızı öneririz: İhtiyacınız olanla sınırlı kalmayıp detaylı sayfalarımıza da bakmanızı öneririz, ülkemizin bu önemli bölgesi için dersimize iyi çalıştık.

Kapadokya’da araç kiralama veya hususi araç önemli: Tur şirketi ile gitmiyorsanız her yere yetişebilmek ve kolay ulaşım sağlamak için ayakların yerden kesilmesi önemli. Araç fırsatı yoksa ATV de ATV safari yapmak kadar bölgeler arası geçiş için de iyi bir fırsat.

Kapadokya aktivitelerine katılın: Bütçeniz ve zamanınız dahilinde balon turundan, ATV safariye, çanak çömlek yapmaktan, Türk gecesi eğlencelerine gezip görmek kadar yapılası birçok aktivite var. Deneyimleme şansınız olanı kaçırmayın. Ek yazımızı okuyun.

Mümkünse kaya oteller: Bölgenin benzersizliği kadar muadilleri pek zor bulunan taş ve kaya otelleri şiddetle öneririz. Bütçenizin müsaitliği doğrultusunda Kapadokya’da konaklamak için en iyi seçenekler yöresel kaya oteller.

   

Kapadokya’ya ne zaman gidilir

Bölge 12 ay turizme açık. Her zaman da misafirleri var. Tabii ki tatil dönemleri yoğunlaşıyor ve maliyetlerimiz biraz artabilir. İklim olarak bahar ayları en güzel zaman olmakla birlikte kabak çekirdeklerini ve üzümleri de düşünürsek sonbahar şahane bir dönem diyebiliriz. Yazın gerçekten sıcak, hatta çok sıcak olan bölgede öğle vakitleri bir şeyler yapmak sıkıntılı olur. Komiktir bunca kez gittik bize kış hiç denk gelmemiş. Ancak çok arkadaşımızdan muhteşem peri bacalarının ve vadilerin karlı fotoğraflarını görüp bayıldık. Önceliğiniz olmasın asla ama kışın dahi gidilir.

Kapadokya’da Konaklama

Kapadokya neredeyse her bütçeye uygun, alternatifli konaklama imkanları sunan bir bölge ne mutlu ki. Parası az olana hem bölgedeki ucuz Kapadokya otelleri hem de çok sayıdaki civar illerde konaklama imkanı bulunurken, bütçesi müsait olana lüks imkanlar da yer alıyor. Hayatınızdaki en önemli konaklama deneyimlerinden biri olarak kaya oteller bulunuyor ve iyisi gerçekten iyi. Çok yıldızlı tesisler, yerel butik oteller, sadece yatıp kalkayım denecek birçok pansiyon, motel, bağ evi gibi seçenekler Kapadokya’da yer alıyor. Kapadokya otelleri için iyi araştırma yapmanızı öneririz. Biz somut bir seçenek sunmayacağız ancak sorularınıza açığız.

Kapadokya'ya Nasıl Gidilir R

Kapadokya Hakkında Kısa Bilgiler

Kapadokya'da Görülecek Yerler Nereler

Kapadokya'da Yapılabilecek ,Şeyler

Göreme Açık Hava Müzesi Hakkında

Kapadokyada Görülecek 7 yer

img

Trakai Gezi Rehberi

KARAY TÜRKLERİ'NİN İZİNDE TARİH VE DOĞA Trakai, Litvanya'nın başkenti Vilnius'a 28 km uzaklıkta ve…

0 Yorum

2 Yorum

 • Elvin OTO

  25 Nisan 2017 - 15:34 Cevapla

  merhabalar
  yazınızı okudum ve gerçekten çok beğendim bende yeni yerler gezmeyi çok severim 19 ülke ve birçok şehrini gezdim kapadokya ya daa önce gitmeme rağmen aklımda kalan tek yer altı şehirleri ve ıhlara vadisi sizden daha detaylı bilgi almak istiyorum eğer mümkünse sormak istediğm sorularımı cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  • Taflan

   25 Nisan 2017 - 17:24 Cevapla

   Merhaba;

   Kapadokya gerçekten cennet bir yer. Diğer konuya gelince, bildiğimiz bir şey olursa elbette cevaplarız. Lütfen ilgili sayfaların altına yorum olarak sorularını sor, en kısa sürede yanıtlamaya çalışalım.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.