Interrail Rehberi

img

INTERRAiL HAKKINDA HER ŞEY

Interrail Rehberi Keşfetsene‘nin ana bölümlerinden biri. Interrail Türkiye’den Avrupa kıtasını ucuza gezmek ve macera dolu bir ay geçirmek için olağanüstü bir seyahat ve kültür deneyimi. Bir gezi blogu olduğumuz kadar bir interrail blogu olduğumuzu da belirtelim. interrail e-kitabı genişliğinde hazırlamaya ve rehberimizde interrail ile ilgili her şeyi kendimizce derlemeye çalıştık. Interrail için bilgi ihtiyacınız varsa, biraz zaman ayırır, hatta önerimiz yazıları birkaç güne bölerseniz, en büyük Türkçe interrail kaynaklarından birinde, umarız interrail hakkında sorularınızın çoğuna cevap bulabilirsiniz. Yanıtını bulamadığınız şeyleri aşağıya yorum olarak yazarsanız, en kısa sürede cevaplarız. Keşfetsene‘nin tümünde olduğu gibi tamamen yaşanmış interrail deneyimlerinden oluşan interrail rehberimiz, üç ana bölüme ayrılıyor ve takip sıralı diziliyor. Önerimiz, interrail hayaliniz ve motivasyonunuz için ilgili başlıklarda sırayla ilerlemeniz şeklinde.

 • interrail ön bilgiler ve interrail planı
 • Interrail’e hazırlık. Yolculuktan önce yapılması gerekenler,
 • interrail sırasında gerekli bilgiler, interrail araçları,
 • Bonus: interrail sonrası hisler, düşünceler, interrail anıları

INTERRAIL HAKKINDA ÖN BİLGİLER ve INTERRAIL MOTİVASYONU

Bu büyük macera için duyduklarınızdan yola çıkarak gaza gelmiş olabilirsiniz, ya da duyduklarınız sebebiyle interrail turu için büyük çekinceleriniz olabilir. Eski yalanlar abartmalar makalemizde genel bakış açısı ile ilgili bir şeyler karalamıştık, biraz ayak yere bassın veya kafanızdaki çekinceler yanıtlansın diye, interrail macerasının giriş kısmında şu başlıklar var. Her birinde interrail nedir sorusunun geniş cevabını arıyor ve anlatmaya çalışıyoruz.

Neden interrail

interrail yapmak

interrail nedir ne değildir

sırtçantalı olmak

INTERRAIL’E ÇIKMADAN ÖNCE GEREKLİ BİLGİLER

Bu koca heyecanı daha keyifli yaşamak, tadını çıkarmak, olumsuz durumlarla karşılaşmamak, bu kadar pahalı bir şeyi üç beş kuruş daha az interrail bütçesi ile yapmak için ne kadar bilgi o kadar fayda. Şu sorulara ve fazlasına yanıt arıyoruz: interrail bilet türleri, interrail bilet fiyatları, nereden alınacağı, interrailde geçerli indirim kartları, interrail bütçesi, interrail rota önerileri ve yolculuk boyunca sırt çantasının içinde bulunması gerekenler. Kimle interrail yapılmalı ve “yurt dışında bizden biri olmak” makaleleri eşliğinde interrail anılarımız, bilgilerimizle birlikte.

interrail bileti nasıl alınır

interrailin geçerli olduğu ülkeler

interrail bilet seçenekleri (1)

interrail bilet fiyatları

Yurtdışında Türk olmak

interrail vize bilgileri

kimle interrail yapılır

interrail rotaları

Avrupada geçerli indirim kartları

interrail maliyetleri

sırt çantası içinde olması gerekenler

Avrupa Gezi Rehberi

INTERRAİL YAPARKEN GEREKLİ BİLGİLER

Bu kadar ön hazırlık yeter diyenlere interrail forumları ve bize gelen interrail sorulardan yola çıkarak hazırladığımız, interrail tecrübemize göre gerekli olduğunu düşündüğümüz bölümler de “interrail’de konaklama, interrailde yemek, yurt dışında güvenlik, ulaşım, yurt dışında Türkiye’yle ve kendi aramızda iletişim, interrailde sağlık ve gezginler için Avrupa gece hayatı şeklinde.

interrailde konaklama

inyerrailde yemek

interrail ulaşım rehberi

interrail sırasında güvenlik

avrupa gece hayatı

interrailde sağlık önlemleri

interrailde haberleşme

INTERRAİL SONRASI ANILAR, HİSLER, KAZANIMLAR

Interrailden dönenlerin elbette birçok hatırası oluyor. Interrail günlükleri, interrail kitapları, bloglar, interrail ekşi sözlük ve diğer sözlüklerdeki entryler v.s. interrail anılarını döktürüyor. Vakit buldukça hepsini okumanızı öneririz çünkü her yolculuk farklı bir hatıra, her bir seyahat farklı bir bakış açısı. Bizim de şu an için güzel bir makalemiz var, sıcağı sıcağına değil, interrail anıları olgunlaşınca yazılmış.

interrail anıları

img

Uçmakdere Yamaç Paraşütü Keyfi

Açtım Paraşütü Üstüme, Atladım Sahile Tekirdağ Uçmakdere... Adı kendine bu kadar yakışan başka bir…

1 Yorum

44 Yorum

 • Nilgün Ulu

  03 Ekim 2014 - 23:47 Cevapla

  Muhteşem… interrail hakkında bilgi verdiğiniz bu devasa bölüm hem şahane öğretiyor hem de ilham veriyor, yaz için ufaktan plan yapıyordum, tekrar gelip detayları okuyacağım.

 • Alparslan Çelimli

  09 Kasım 2014 - 14:58 Cevapla

  İnterrail için şuana kadar çok fazla kaynaktan araştırma yapmıştım. keşfetsene.com ‘u daha önceden ‘keşfedebilseydim’ çok daha zaman kazancım olacaktı. İnterrail’e dair her şey burada var

 • Metin

  01 Aralık 2014 - 15:45 Cevapla

  Harika bir paylaşım. Herkesin mutlaka hayatında bir kere bile olsa Interrail yapması gerekiyor. Interrail için tavsiyelere ihtiyacınız varsa, buradan ulaşabilirsiniz

 • Merve Kartoplar

  10 Ocak 2015 - 20:12 Cevapla

  Bugüne kadar interrail ile ilgili gördüğüm en nefis kaynak, resmen 2,5 saat okumuşum ve tekrar tekrar gelip devam edeceğim. Resmen bedavaya interrail kitabı yazmışsınız, elinize sağlık, mutlaka bu yıl interrail yapacağım ve notlarınızın çok faydanızı göreceğim. Teşekkür etmek istedim.

  • Taflan

   11 Ocak 2015 - 12:06 Cevapla

   Çok teşekkür ederiz. Kitap olarak yazmaya başlamıştık ilk başta sonra herkese sunalım dedik. :) Gidersen bize tekrar yaz, anılarını konuşalım, paylaşalım.

 • emre

  18 Ocak 2015 - 21:51 Cevapla

  Şaşkınım çünkü göz gezdirmek icin girdigim siteye 3 saattir goz gezdiriyorum ve interrailci ruhu her yerimi sardi

 • NupeldA

  16 Şubat 2015 - 03:16 Cevapla

  Merhaba , Daha önce de yazmıştım , Berlin girişli italya da biten bir interrail Plan’ı yaptım bU yaz için şu an gördüğüm kadarıyla ucuzluk temelinde İtalya’dan Bükreş’e geçip ordan Türkiye’ye (interrail bilet tarihi içinde )girmek en mantıklı Seçenek gibi , siz bunu önerirmisiniz ? Ve Schengen vizesi ile Romanya ve Bulgaristan’a girebilirmiyim sorun çıkarmı acaba ? ( interrail bileti 22 günlük global pass olacak ). Bu arada sitenizden çok ciddi yararlanıyorum öğrenci mantıgıyla hazırladığınız yorumladığınız için tam sorularıma cevap bulabiliyorum bir bu site iki Pegasus oldu şu gezme işinde en temel yardımcılarım

  • Taflan

   18 Şubat 2015 - 14:54 Cevapla

   Genel öneri için bir şey demeyelim, “sen yaptıysan memnunsan öneririz” :) Schengen ile Romanya ve Bulgaristan’a kısa süreli de olsa girebilirsin, hiç sıkıntı yok. Siteye övgü için teşekkür ederiz, işe yarıyorsa ne mutlu.

 • Kevser

  18 Şubat 2015 - 18:47 Cevapla

  Bu “non-european residents” olanların eurail alması olayı benim kafamı karıştırdı. Interrail’in sayfasında eurail almanız gerekiyor yazıyor.
  İspanya’da Erasmus yapıyorum şu an. Mayıs’ın ikinci yarısında trenle geze geze ülkeye dönmeyi düşünüyorum ama valiz büyük engel, kurtulabilirsem gerçekleştireceğim bu planı :)
  İspanya’dan bileti aldım diyelim, burada geçerli olacak mı? Gideceğim ilk ülkeye buradan trenle geçmem mümkün olur mu? Türkiye’ye de sadece Bükreş’ten tren var bildiğim kadarıyla. Oradan aldığım bilette %50 indirim olacak diye yorumladım, doğruyumdur inşallah :)

  • Taflan

   20 Şubat 2015 - 23:25 Cevapla

   Bileti nereden aldığınız önemli değil, bileti aldığınız pasaport önemli. Doğrusunuz. :) İlk ülkeye trenle geçmeniz mümkün ve Türkiye’ye dönüş biletiniz %50 indirimli olacaktır. İyi yolculuklar.

 • Serhat molla

  18 Nisan 2015 - 10:59 Cevapla

  Ben birşey sormak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim
  Ben yunanistan multi vize aldım bu vizeyle yunanistana giriş yaptıktan sonra tekrar türkiyeye dönücem oradanda schengen vizesiyle hollandaya giriş yapabilirmiyim vizem 2 aylık sizde hollandaya giriş yapsam sıkıntı olurmu giriş yapabilirmiyim bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  • Taflan

   21 Nisan 2015 - 00:39 Cevapla

   Tabii ki yardımcı olmaya çalışırız, ancak bu soru vize hakkında sık sorulan sayfasının sorusu ve çokça da cevabı var. Sen orada da sormuşsun, yanıtladık. Tatmin etmezse oradan tekrar sor lütfen. İnterrailden bağımsız bir soru, sonradan okuyan arkadaşları bölmesin.

 • Elif Demirağ

  22 Nisan 2015 - 19:13 Cevapla

  Güzel paylaşım olmuş. bestami köse ile ortak bir yazı çıkarın bence

  • Taflan

   22 Nisan 2015 - 20:12 Cevapla

   Sevgili Bestami ile benzer hikayeler yazıyoruz, ortak bir şeyler de oluyor elbet, teşekkürler. :)

 • evren

  08 Temmuz 2015 - 10:53 Cevapla

  site mükemmel ötesi önce tebrik ederim. benim önerim ve bununla beraber sorum olacak. acaba mümkünse siteye tren hatlarının bulunduğu bir sayfa da konulabilir mi? örnek: benim turum roma dan başlayacak viyana ile sürecek ama bu roma-viyana arası tren seferlerini bulamadım. klasik interrail sitesinde gözüküyor ama italya tren sitelerinde trenler gözükmüyor.bana tren seferlerini bulabilmem konusunda yardım eder misiz? başka arkadaşlar da faydalanır hem.

  • Taflan

   08 Temmuz 2015 - 11:50 Cevapla

   Evren Merhaba,

   iltifatın ve çok istediğimiz katkı fikrin için teşekkürler. Ne yazık ki şuan bunu yapabilecek teknolojik güçte değiliz, henüz 2 kişinin yayın yaptığı bir blog olduğumuz için buna ayıracak vaktimiz de, sonrasında güncelleme durumumuz da sıkıntılı. Roma Viyana arası rahatlıkla tren bulursun, direkt yoksa da aktarmalı bulursun. İngilizce aramalar yaparak her şeyin karşına çıkacağı birçok tren rotası ve bilgisi bulabilirsin.

   • evren

    08 Temmuz 2015 - 12:15 Cevapla

    cevabınız için teşekkürler. bir diğer sorumda şu olacak. ben şimdi 15 günlük global almayı düşünüyorum. gece trenlerinde olması muhtemel fiyat farkı ortalama ne kadardır? kendi deneyiminiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

    • Taflan

     08 Temmuz 2015 - 17:39 Cevapla

     Evren Tekrar Merhaba;

     Suplement ücretleri bilet sürene bağlı değil, rahat olabilirsin. Tamamen gideceğin yer ile ilgili değişiyor, net bir rakam vermek istemeyiz güncel durumu kendin zamanla öğrenir ve deneyimlersin. Biz zamanında 4-5 trene hiç suplement ödemeden gece yolculuğu yapmıştık, birkaç kez de 4-8 Euro arası değişen küçük rakamlar ödemiştik. 2 kez de çok pahalı olduğu için vazgeçtiğimizi hatırlıyorum. (20 Euro ve 40 Euro farklar vardı)

 • Serdar

  08 Ağustos 2015 - 16:34 Cevapla

  siteniz başarılı olmuş ama interrail türkiyede yazılanların kopyası gibi olmuş. bilgilendirici

  • Taflan

   10 Ağustos 2015 - 11:20 Cevapla

   Serdar Merhaba;

   Bu yazılar 6 sene önce yazılmış, yayına alınmadan önce de güncellenmiş, tümüyle kendi deneyimlerimizdir. İnterrail Türkiye de bizim de üyesi olduğumuz kardeşlerimizin platformudur, karşılıklı herhangi bir kopyalama yoktur ancak iki kişiyi yola çıkarabiliyorsak hem interrail Türkiye’ye, hem bize ne mutlu.

 • Serhat

  02 Mayıs 2016 - 14:27 Cevapla

  10 yıl önce ilk interrail seyahatimi yaptığımda, internette yok denecek kadar az kaynak ve paylaşılan deneyim vardı. ekşisözlük’te yazan bir kaç kişinin tecrübelerinden yola çıkarak bir plan yapmıştım. Döndükten sonra binrota isimli bir site açıldığını fark ettim. Şimdi ismi kendingez oldu. Seyahatten döner dönmez yazdığım yazılar, halen kendingez’in ana sayfasında en çok okunan yazılar olarak duruyor. Çünkü eskiden kaynak çok azdı. Şimdi sizin gibi özenle kalem oynatan yazarlar sayesinde herkes rahatça seyahat planı yapabiliyor. Emekleriniz için tebrik ederim sizi… Paylaşımlar için teşekkürler.

 • Bilal

  27 Ağustos 2016 - 01:35 Cevapla

  Seyahatimden “İnterrail” döneli tam 1 hafta oldu ve yorumlarımı yazmaya başlamamın vakti geldi. İlk başta şunu söylememin yeridir sanırım, ocak ayında 2016 yılında burs almaya başladığımda bana paranı biriktir dediklerinde insanlara ne yapacağım arabamı alıcam diyip güldüm geçtim sonra bana yurt dışına çıkarsın dediler yahu ne yapacağım ben orada diyip güldüm geçtim taa ki nisan ayının başlarına kadar. Bir İngilizce hocasının bana hazırlık bitince yurt dışına çık dediğinde pahalıdır o dediğimde bana İnterrail yap o zaman demesine kadar. Hala kafamda olmaz o iş derken KEŞFETSENE”yi tanıdım ve 1 saat sayfada gezindikten sonra arkadaşıma haydi gidiyoruz dedim ve ben çok güzel yerler gördüm çok güzel anlar yaşadım çok fazla zorluk çektim sadece seyahatte değil vize alma sürecindede, ilk vize başvurum reddedildiğinde yine Facebook üzerinden Keşfetseneye yazdım “Barış ve Taflan abilere” ve tabi ki şaşırmadım gecenin 3-4 üydü sanırım yazdığımdan 5 dakika sonra cevap geldi sakinleş birdaha başvurursun şöyle yaparsın böyle yaparsın olmazsa burası önemli olmazsa vizesiz ülkelere gidersin ama gidersin diyerek beni sakinleştirmelerine rağmen mesaja boğdum, rota hazırlarken maile boğduğum gibi :D neyse bu kısım için bu kadar yeterlidir. Demem şu ki sizler mükemmel insanlarsınız, harika örneklersiniz biz yaşı daha küçük gençler için seyahatimi yapmama sebep olduğunuz için çok teşekkür ederim :)

  • Taflan

   27 Ağustos 2016 - 10:12 Cevapla

   Bilal Merhaba;

   Ne mutlu bize bir işe yaradıysak. :) Bundan sonra sen de yeni genç arkadaşlara ilham vermeye ve yol göstermeye devam edersin.

 • Ahmet Salih

  24 Nisan 2017 - 21:07 Cevapla

  En büyük seyahat hayalim interrail yapmak ve trenle Avrupa’yı gezmekti. 2 gündür rehberinizi okuyorum, interrail hakkında her şeyi yazmışsınız, teşekkür etmek istedim.

  • Taflan

   25 Nisan 2017 - 17:21 Cevapla

   Biz teşekkür ederiz. Interrail deneyimi gerçekten son derece keyifli bir şey olacaktır, umarız sen de bu hayali gerçekleştirirsin.

 • bndedr35

  27 Nisan 2017 - 12:58 Cevapla

  Zengin içerikli güzel bir site.özellikle seyahat konusunda İNterrail sistemini özellikle çok merak ediyorum.

 • Mertcan

  09 Haziran 2017 - 12:02 Cevapla

  gayet güzel bilgiler vermişsiniz bu bilgilerde sorusu olan kalmayacak eminim

 • Parodik

  21 Haziran 2017 - 22:11 Cevapla

  Interrail rehberi hatta arşivi desek yeridir. Adeta ansiklopedi gibi herşeyi yazmışsınız. interrail hakkında bu rehberde yok yok. Elinize sağlık.

  • Taflan

   22 Haziran 2017 - 16:00 Cevapla

   Çok teşekkür ederiz, elimizden geldiğince tüm ınterrail deneyim ve araştırmalarımızı yazmaya çalıştık. İşe yarasın da :)

 • omer mansuri

  30 Haziran 2017 - 14:43 Cevapla

  interrail hakkında bilgi almak isteyenler için süper bilgiler :)

 • Begüm Şanlı

  05 Temmuz 2017 - 23:46 Cevapla

  İyi günler ben interrail ın resmi sitesinden bilet satın aldım 10gün geçmesine rağmen halen gelmedi ve gezime çok az kaldı. Nerde bi sorun çıktı anlamadım,takip numarası yok yazıyor. Ne yapabilirim?:(

  • Taflan

   06 Temmuz 2017 - 23:06 Cevapla

   Begüm Merhaba;

   Facebooktan yazışmıştık. Buradan ekstra uzatmayayım. Sevgiler.

 • Nehir Menteşeli

  07 Temmuz 2017 - 17:37 Cevapla

  Şahanesin Taflan. Interrail hakkında bu kadar güzel kaynak olur, tebrikler. Bu sene kesin yapıyoruz :)

 • Samsun çilingir

  19 Temmuz 2017 - 12:43 Cevapla

  W eb siteniz başarili başarilarinizinda Devamini bekleriz iyi çalişmalar

 • […] kolaylık sağlar. Özellikle tren gezileri bu vize sayesinde çok kolay gerçekleşmiştir. (Bkz. İnterrail) Aynı zamanda ülkelerin bazı konularda ortak hareket etmelerini sağlar. Mesela bir ülkede suç […]

 • ordunaryus

  28 Temmuz 2017 - 14:26 Cevapla

  Gezmek görmek insana güzel geliyor yeni yerler görmüş oluyorsun

 • ordunaryus

  28 Temmuz 2017 - 14:41 Cevapla

  gezi turlarınız varmı hangi illeri kapsar bunla ilgili geniş fiyat listeli yazılar lazım

  • Taflan

   31 Temmuz 2017 - 02:20 Cevapla

   Şu an böyle bir hizmetimiz yok. Kendi tecrübelerimizle ücretsiz rehber bilgiler çıkartmaya çalışıyoruz.

 • ahmet

  01 Ağustos 2017 - 00:03 Cevapla

  gezmek için imkan lazım imkan içinde zaman lazım inşallah zaman bulurda gezilirir

 • izmir tabela

  06 Ağustos 2017 - 17:34 Cevapla

  web siteniz hakikaten çok iyi gezginler için ve gezmeyi severler için muhteşem bir kaynak. ayrıcada pusula çok güzel olmuş.

 • gurupasa

  12 Ağustos 2017 - 11:49 Cevapla

  Gerçekten çok iyi bir kalbin varsa uzerler seni

 • istealgelsin

  07 Ekim 2017 - 14:34 Cevapla

  gayet güzel bilgiler vermişsiniz bu bilgilerde sorusu olan kalmayacak eminim

 • burak yıldız

  13 Ekim 2017 - 13:07 Cevapla

  izmire gitmeden önce sitenizdeki yazıları okudum baya yardımcı oldu yabancılık çekmedim

 • fatih

  19 Ekim 2017 - 16:29 Cevapla

  çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekürler ellerinize sağlık

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.