Ekonomik Gezi Üzerine

NASIL UCUZ TATİL YAPILIR? DÜŞÜK BÜTÇE İLE TATİL NASIL PLANLANIR ?

Keşfetsene’nin içeriğini şekillendiren önemli unsur sizsiniz. Arkadaşlarımızdan ve yakınlarımızdan yola çıkarsak özellikle yurt dışı seyahati için en dertlerin ilkinin bütçe, diğerinin zaman olduğunu gördük. Üçüncü nedense sizin kendinize özel olan bahaneniz. Öyleyse bildiklerimizi, deneyimlerimizi yazalım, ucuz tatil nasıl yapılır, daha doğrusu ekonomik seyahat nasıl gerçekleştirilir anlatalım istedik. Elbette bunu en iyi ve en ucuz yapan biz değiliz, ancak fena da değilizdir.

En büyük derdimiz belli ki tatil bütçesi. Ucuz ve ekonomik kelimelerinin anlamlarını ayıralım lütfen. Ekonomik geziler yapmanın bilinen, çokça denenmiş yöntemleri hatta kuralları vardır. Her tura çıktığımızda bizden daha çok kazanan arkadaşlarımızın dahi “nasıl bu kadar geziyorsunuz, nereden geliyor bu para?” sorularına cevap vermiş olurken birçok gezgine de üç beş kuruş da olsa katkı sağlarsak (Daha fazla olacağını garanti ediyoruz) ne mutlu bize.

Travel_1

Gezmek bir felsefe ise, gezgin turizmi bir hayat tarzıdır. Önceliğinizin, tercihlerinizin ve elbette bütçenizin ayrıldığı önemli bir kısmının gezmek, görmek, keşfetmek olması lazım. O kısmı kendi iç dengenizde hallederseniz, naçizane tecrübelerimizi paylaşalım.

Ne kadar çok kazanırsa kazansın her insanın bütçesinin kısıtlı olduğunun farkındayız. Bu mantıktan yola çıkarak burada belirli bir kaliteyi ve yaşam standardını da koruyarak gezilerimizi biraz daha düşük bütçeyle nasıl yaptığımızı anlatacağız. Elbette arada konformist yaklaşma hakkı, kendini biraz şımartma şansı senin, tıpkı bizim de yaptığımız gibi. Ama daha çok görebilmek, daha çok gezebilmek,  “Dünya’nın burasında insanlar nasıl yaşıyormuş” sorusuna daha fazla yerde cevap alabilmek için işin ‘maliyet’ kısmına dikkat etmeliyiz.

Bu bölümde 15 ana başlık var. Gerekiyorsa “e hani nerede” deme ihtiyacınız doğduysa lütfen alt sayfaları da incelemeye çalışın. Keşfetsene’ye 30 dakika ayırırsanız, ciddi kârlar elde edeceksiniz.

wordcloud

1- Korkmayın

90’ların Türkiyesi’nde yaşamıyoruz. Uçak biletleri ucuz, internet çılgınca bilgiyle dolu ve Dünya daha global. Anlatılan bir sürü zengin hikayelerini geç ve bu işin ucuz da olabildiğine inan. Söz gerisini halledeceğiz. Yalanlar, abartmalar konulu bir de yazımız var isterseniz.

2- Esnek Olun

İlla da bayramda seyranda değil de biraz kendi belirlediğimiz günler yerine ekonomik biletlerin belirlediği günlerde seyahate başlarsak inanın çok kâr elde edebiliriz. Hele bir yere sezon dışı bir tarihte gidiyorsak her şey kafadan %25 – %30 ucuzlar. (Ulaşım, konaklama, yeme içme…) Ayrıca kalabalıktan kaçarak daha keyifli tatil de yapabiliriz.

3- Tur Şirketi İhtiyacınızı Sorgulayın

Tur şirketlerine karşı değiliz, çok bir derdimiz de yok, ama 6 günlük tatilin ilk gününe havalimanı otel transferi yapan otobüsle, yol üstü bir şehir turu yapıp, kalan 5 gününü de serbest zaman belirleyen şirketlerin üzerimizden para kazanmasını da pek sevmiyoruz. Birçok bölge için keşfetsene ve internetin müthiş gezginleri sizin tur şirketiniz olabilir, zorla kazandığınız parayı kimseye kolayca vermeyin. Hak edenleri ve gerekli olanları tenzih ederiz ama yukarıdaki örnek tam anlamıyla adam kazıklamaktır. Ancak muhteşem tur şirketleri ve rehberlerinin olduğunu ve tecrübenin çok pahalı olduğunu da hatırlatalım. Dengeliyi bulmak lazım.

Hindistan‘da zaten fille çıkmak dışında hiçbir alternatifi olmayan 8 dakikalık ve 2 Dolarlık bir rotayı, programına “fil turu dahil” diye ekleyen tur şirketleri yalancıdır. Bu kadar basit. (Mutlaka bkz: Tur şirketi mi bireysel tur mu?)

ucuz tatil

4- Rota Çizerken Dikkatli Olun

Çizdiğiniz rotada ara ulaşımları iyi planlayın. Mümkünse uzun turlarınıza birkaç gece yolcuğu ekleyerek tasarruf edin. Bütçeye bağlı olarak geleneksel rotanın biraz dışına çıkmakta ya da trend günleri buna göre belirlemekte oldukça fayda var. Hem sadece ekonomi değil, az bilineni keşfetmenin heyecanı da bizimle. Gece yolculuğu hem zaman kazandırır, hem de konaklama maliyetini sıfırlar.

5- Uzun Vadeli Masrafları Toptan Yapın

İlk pasaport alışta bütçe yeterliyse 2-3 değil, 10 yıllık alın, hemen kısa vadede olmasa da kâra geçersiniz. Özellikle Schengen Vizeli bir tur yapıyorsanız multi vize ile kısa süre sonrasına bir ziyaret daha planlarsanız vize masrafınız bölünmüş olur. (bkz: Vize)   İlk başta aldığınız backpack’e ya da klasik bir bavula biraz fazla para verir, kalitelisini alırsanız bu masrafı her sene tekrarlamazsınız.

6- Konaklama Masraflarınızı Azaltın

Bir gezgin en ekonomik alternatifleri yakalar. Yurt dışı Konaklama sayfamız tam size göre. Ucuz hatta bedava konaklamanın tüm yolları anlatıyor. Çok yıldızlı otellerden, kamplara, ev kiralama yöntemlerinden, paylaşımlı odalara ve ücretsiz misafirliklere, hatta üstüne para kazanacağınız yöntemlere, tüm bildiklerimizi anlatmaya çalıştık.

7- Ulaşım Masraflarında Dikkatli Olun

Bir gezgin erken rezervasyon kovalar, ucuz bilet yakalar, aktarmalı gider, duraklamalı uçuş yapar, en uygun yolla konforu yakalar. Otostop çeker, dolmuşa biner, yük treninde dahi gider. Abartılı olsun, olmasın tüm detaylar için: Yurt dışı ulaşım sayfamız size bunları anlatabilir. İster Türkiye içi, ister yurt dışında ucuz uçak bilet bulmanın yollarını Keşfetsene’den okuyabilir, kendi yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz.

Ucak222

8- Kültürel Boyut Dışında Yeme İçme Basit Olsun

Çok ciddi bir maliyet olmasa da yediğiniz şehre ve içtiğiniz yere göre değişebilir. Ekonomik alternatifler her zaman vardır. Kendi yemeğimizi yapmaktan, marketten yemeye kadar. Güzel detaylar için bkz: Yurt dışı yeme-içme

9- Trend Olmayan Dönemleri Tercih Edin

Off season veya off day dönemleri diye anılan zamanlar tercih edilse iyi olur. Tabii bu vakit rahatlığıyla ilgili bir şey ama yazlık bir yere temmuzda değil de mayısta, eylülde giderseniz daha ucuza gidersiniz. Birkaç ülkelik bir turunuz varsa otobüs, tren, uçak biletini hafta sonu değil de hafta içi alırsanız daha ucuza mal edersiniz. Noelde tüm dünya seyahat ediyordur, Ağustos’ta tüm Avrupa geziyordur, bunlar daha trend zamanlardır.

10- Tourism Info Ofislerini Rehber Yapın

Turizm information ofisleri ve çalışanları bir şehirdeki ilk arkadaşımız. Çoğu ülkede gerçekten çok yardımcılar. Ücretsiz harita ve güncel bilgiler almak için ilk durağınız olsun.

 

Seyahat Rehberi_16

11- Yerel İnsanlardan Fikir Alın

Yolda, sokakta, resepsiyonda tanıştığımız ya da sadece adres sorduğumuz kişiler canımızdır. Her zaman için orada yaşayanların önerileri hem daha leziz/keyifli/yerel ve doğrudur, hem de daha ucuzdur. Özellikle öğrencileri çevirip bir fikir alırsanız garanti ederiz aklınızdaki rakamdan %25 kâr elde edersiniz.

12- İndirim Kartlarını Alın, İndirim Saatlerini Takip Edin

İster müze girişi, ister toplu taşıma, barların happy hour saatleri ya da sarayların free giriş günleri hepsi bizim için öncelikli araştırma noktaları. (Detaylar her şehrin notlarının içinde yer alıyor.)

13- Turistik Olmayan Bölgelerde Alışveriş Yapın

Muadili olan ihtiyaçlar için şehir merkezinin biraz dışı tercih edilmeli. Roma Dondurması’nı Kolezyum önünde yerseniz 4 Euro, sadece 800 metre ileride daha ‘normal’ bir yerde yenirse 2,50 Euro. İnanmıyor musun, Sultanahmet Meydanı’nda bir döner 8,5 TL, az ilerisi Beyazıt’ta daha lezzetlisi 4 Lira… Özellikle turistik şehirlerde bu fark ciddi rakamlara ulaşabiliyor ve genellikle kalite de düşüyor.

Seyahat Rehberi_8

14- GEREKSİZ MASRAF KALEMLERİNİ BAŞTAN KISIN

Bir gezgin en küçük kuruşa, tek cente bile değer verir. Günlük hayatınızda nasıl olursa olsun, bazı küçük gereksiz masrafları hiç yapmayabiliriz.

Vize Aracı Şirketi: Vereceğiniz 35 Euroluk masraf sizi ortalama bir AB ülkesinde bir gün geçindirir. Zorunlu bir hal yoksa kendi vizemizi kendimiz alalım. bkz: Vize

Hafiflik İyidir: Çantanıza koyduğunuz her gereksiz parça sizin için maddi manevi külfet. Hatta bir çantayı direkt iptal etseniz uçak biletiniz bile ucuzlayabilir. Hafif olun, esnek olun. Unutmayın bu her türlü gezi için altın kuraldır. Hem bunu genel hayatımıza da uygulasak da şahane olur. Madde ve eşya bağımlılığından kurtulun.

Kur Farkı:Kurdaki dalgalanmaya dikkat ederiz, mümkün olduğunca al-sat işlemlerimizi doğru anda yaparız. Çok kişiysek tüm bütçeyi bir kerede TL’den çevirir özel kur alırız. (Hiç küçümsemeyin 400 Euro bütçeli 4 kişi 1600 Euro bozmaya ya da almaya gitsin 3-4 kuruştan 45-55 Lira kâr elde eder, o da evden havalimanına bedava ulaşım demek en azından.

Kredi Karı Kullanımına Dikkat: Mümkünse nakit harcarız, kart komisyon almasa da sevgili bankalarımız kötü kur uygular. Kredi kartı tatil bütçemiz değil, başlangıçta taksit imkanı, tur sırasında da acil durum destek aracıdır.

Toplu Nakit Çekme: Birkaç arkadaş gidiyor ve güvenlik sebebiyle tüm paranızı nakit götürmüyorsanız ayrı ayrı 100’er Euro çekeceğinize, 4 kişi birlikte bir hesaptan 400 Euro çekersiniz 4 kez masraf etmezsiniz.

Ortak Masrafları Toplu Alın: Yalnızlaşmaya ve bireysel tüketime alışsak da, birlikte alışveriş her türlü daha uygundur. 2 tane 330 ml. kola alacağına 1 litre kola + iki plastik bardak alırsın daha ucuz olur. Kola gibi küçük bir örneği, oda kiralama, taksi tutma, süpermarket alışverişi, grup indirimi yapılan her bilet gibi tüm kalemlerde büyütebilirsiniz.

Biz_22

15- POZİTİF OLUN, EKSTRALARI DÜŞÜNÜN

Gittiğinizde, Burada Para Harcamazsınız: Bu önemli bir nokta, Dünya’da birçok şehir İstanbul’dan v.s. ucuz, zaten gezen insan burada da çok evde duran insan değildir. Bir hafta sonu gecesi Taksim’de harcadığınız parayla birçok şehirde biraz daha soft bir gece geçirebilirsiniz. Evde bulunmadığınız sürece harcanmayacak elektrik su faturasını bile ekleyin bizce. (9 günlük tatile gitseniz faturalarınız 4’te 1 azalır)

Ticari Olmayan Küçük Kâr Yöntemleri: Turunuzdan para kazanabilirsiniz. Hem sizin bütçenize destek olacak, hem de alıcıları kazandıracak alışverişlerle küçük harçlıklar kazanılabilir.

İçki: Limitler dahilinde 1 litre ağır alkollü kaliteli bir marka votka Türkiye’deki en uygun zincir markette 90 TL iken, Avrupa’da 20,25 TL’dir. 2 şişeden 130 TL kâr elde edersiniz. -Aslında limitleri de aşarak küçük riskler alabilirsiniz ama bir tatil dönüşü 13 şişeyle dönmüş insanlar tanısak da, size karışmayız. ;)

Sigara: Çok ülkede bizden pahalı ama birçok yerde de bizden ucuz. Kendiniz kullanıyorsanız, dönüşteki 3-4 haftalık sigara maliyetinizle, kullanmıyorsanız arkadaşlarınızın ihtiyaçlarıyla bayağı bir kâr elde edebilirsiniz. Örnek: 7,50 TL’lik bir sigara Türkiye’ye yasal giriş sınırı 30 paketten  225 TL’lik sigara harcamasını Türkiye’deki tax free shoptan yaparsa 165 TL harcar. 60 TL kâr elde eder. Bu sigarayı Kosova’dan alırsa 114 TL, Tayland’dan alırsa 96 TL, Katar’dan alırsa 77 TL öder.

Elektronik: İhtiyacınız yoksa olanı bulun, 1000 dolarlık bir makineyi önceden sipariş alıp 400 dolara satın alır, 600-700 dolara arkadaşınıza verirseniz hem siz, hem o mutlu olursunuz. ABD’den, Tayland’dan, Dubai’den alınacak bir sürü şey Türkiye’dekinin dörtte, beşte biri fiyatınadır.

Bonus: Mutluluk Paha Biçilemez

Gezmek, görmek, öğrenmek inanılmaz mutlu edici aktivitelerdir. Maliyeti asla kıyaslanamaz ve ölçülemez. En büyük kârı burada elde ettiğinizi sakın unutmayın. Bizim 5 yılda neler kazandığımızı görmek için isterseniz okuyun: İnterrail’den 5 yıl sonra

2 Yorum

 • Muhammet Fatih Gül

  22 Ağustos 2016 - 22:35 Cevapla

  Mükemmel paylaşım. Çok işime yarayacağını düşünüyorum. Teşekkür ederim

  • Taflan

   24 Ağustos 2016 - 11:08 Cevapla

   Teşekkür ederiz Muhammet :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.