Dünya’nın En İyi Müzeleri

img

Milyonlarca Oyla En Güzel Müzeler 2014

Dünya’daki en meşhur müzelerin bir kısmı, yılın öne çıkanları, Keşfetsene’nin % 100 orijinal içeriğine dış katkı sağlayan Trip Advisor Traveller Choice oylamalarından bir yenisi ile, yine milyonlarca oyla 2014 yılında Dünya’nın ziyaret edilesi 25 iyi müzesi ile karşınızda. Yurt dışında görülmesi gereken müzelerin biz ilk 20’sini yayınlamayı uygun bulduk. Ülkemizden bir tek güzide müzenin listeye girebilmiş olmasına üzülsek de, henüz genç yaşımızda Keşfetsene yazarları Barış ve Taflan’ın ilk 20’den 11’ini görmüş olmasın sevindik diyebiliriz… Listedeki müzeler ile ilgili tüm yorumlar ve gittiğimiz yerlerin fotoğrafları tabii ki tamamen bize aittir.

1. Chicago Sanat Enstitüsü – Amerika Birleşik Devletleri

“Amerikan Gotik” eserleri de barındıran müze Dünya’nın sayılı eserlerinden oluşan koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor olsa da bu özelliği kadar Tripadvisor’un ABD’li kullanıcılarının çokluğu nedeniyle listede ilk sırayı alıyor bizce. Elbette gitmişken görmek lazım, ancak onun için gidilmesine de gerek yok.

Chicago Sanat Enstitüsü

2. Milli Antropoloji Müzesi – Meksika

En az 1,5 gün ayrılması, hakkını vermek için 3 gün harcanması gereken Meksika Milli Antropoloji Müzesi alanında Dünya’nın lideri. Günümüz Meksika topraklarında tarih boyu yaşamış birçok medeniyetin kalıntılarını görmek mümkünmüş.

3. Ermitaj Müzesi ve Winter Sarayı – St. Petersburg / Rusya

Her insana Rusya’ya gitmesi, giderken de ilk sıraya St. Petersburg’u koyması gerektiğini söyler dururuz. İşte bunun akla gelen ilk sebeplerinden olmayan Ermitaj Müzesi ziyareti Rusya seyahatimizin bonus etkinliği olarak öne çıkıyor. Winter Sarayı içindeki müzede dile kolay 2.7 milyon adar eser bulunuyor.

 

4. Getty Merkezi – Lon Angeles / Amerika Birleşik Devletleri

Biz bu liste ile karşılaşmadan önce arkadaşla tanışmıyorduk, şimdi de tanıştığımız için çok mutlu değiliz. Asla önceliklerimizden olmaması gereken Getty Center içindeki çalıntı, toplantı eserler kadar -hatta daha fazla- mimarisi ve bahçesiyle öne çıkıyor ve bu listede bu kadar önde olmayı hak etmiyor.

5. Accademia Galerisi – Floransa / İtalya

Bugüne kadar gezip gördüğümüz müzelerden ilkini listede ancak beşinci sırada görmek bizi üzmüş olsa da Michelangelo başta olmak üzere yakın tarihimizin önemli birçok ‘görsel’ sanat eserini görebilmek için şahane bir şansımız İtalya’da bizi bekliyor. Üstüne Floransa Gezi Rehberimiz de hazır. Bizim için burayı özel yapan bir konu da interrail yaparken bu müze sırasında aşık olmak diyelim. (Hangimiz söylemeyelim)

Floransa

6. Orsay Müzesi – Paris / Fransa

Sanatın ‘S’sinden anlamayanlara dahi hitap eden Orsay Müzesi, Avrupa’nın en meşhur müzelerinden biri ve listede hak ettiği ortalamada bir yer edinmiş. Paris Gezi Rehberimiz ile bu muhteşem şehri gezerken yarım günden biraz fazlasını buraya ayırmanızı öneririz. (Görsel Paris – Louvre’den)

Paris_6

7. Metropolitan Sanat Müzesi – New York / Amerika Birleşik Devletleri

2 milyon adetin üzerinde sanat eseri ile yanılmıyorsak Dünya’nın en büyük ansiklopedik sanat müzesi olan Metropolitan Müzesi ABD’nin merkezinde turistik bir cazibe olarak ortaya çıkıyor ve canlı New York hayatının sanata dokunuşunu yansıtıyor.

8. Akropolis Müzesi – Yunanistan

Antik Yunan’ın muhteşem izlerini, başkent Atina’da antik kalıntıların dibinde modern mimarinin bu güzel örneği içinde izlemek Atina’da 5 Euro verilerek yapılacak en iyi aktivitelerden biri. Atina Gezi Rehberimiz de komşuda yaşayabileceğiniz güzel bir seyahati size vadediyor. Bizden Taflan 2, Barış 1 kez Atina’ya gitti, görseldeki parthenon’a aldırmayın bura başka. Biz Akropolis Müzesi’ni görmedik, demek ki ilk fırsatta sizden dinleyeceğiz.

Acropolis - Atina

9. Prado Müzesi – Madrid / İspanya

İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Museo Nacional del Prado ziyaret ettiğimiz ve beğendiğimiz müzelerden biri. Sabit sanat koleksiyonun yanı sıra gezici sergilere de ev sahipliği yapan müzenin binası da haşmetli. Madrid Gezi Rehberimizde göreceğiniz duraklardan biri. (Görsel Madrid Boğa Güreşi Arenasından)

Madrid

10. Yad Vashem Soykırım Anıtı – Kudüs / İsrail

Dünya’nın en kutsal şehirlerinden Kudüs’te bulunan Yad Vashem Müzesi etkileyici toprakların, kadim halkların ve Orta Doğu’nun baş döndürücü tarihinin yansımalarını sunan, meşhur fotoğraflı baca kulesi ile hatırlanan bir müze. Bir gün kesinlikle Kudüs’e gidecek ve onu da göreceğiz, o zaman detaylı yazarız umuduyla.

11. Ulusal 2. Dünya Savaşı Müzesi – New Orleans / Amerika Birleşik Devletleri

ABD’nin savaş müzelerinin en meşhurlarından olan bu arkadaş geleneksel savaş müzesi örneklerinden biri olarak toplar, tüfekler, tankların sergilendiği, insanlığın 2. Dünya Savaşı ayıbının resmedildiği bir yapı. İnsanlığın bu tip müzeleri ziyaret ederek geçmişinde, hem de çok çok yakın geçmişinde nasıl büyük utançlara imza attığını görebilmek ve anlayabilmek umuduyla ziyaretini öneririz, yoksa silah ne yani.

12. National Gallery – Londra / İngiltere

Gezip gördüğümüz müzelerden bir diğer olan London National Gallery, genelde resim eserleriyle öne çıkan keyifli bir koleksiyonu konuklarına sunan bir yapı. Londra Gezi Rehberimizde listedeki diğer Londra müzeleri ile birlikte görebileceğiniz müzeye en az yarım gün mümkünse çok daha fazlasını ayırmanızı öneririz. Eserler hakkında biraz araştırma yaparak gitmekte fayda var.

Londra_17

13. Vasa Gemi Müzesi – Stockholm / İsveç

İskandinavya’nın en çok ziyaretçi çeken müzesi yolu Stockholm’e düşen herkese kapısını açan özel bir gemi. İnşasından sonra henüz bir mil dahi yol alamadan batan Vasa Gemisinin üzerine kurulu. Bu şahane şehri görmek isteyenlere Stockholm Gezi Rehberimiz de yayında.

stockholm-museum-vasa

14. National Art Gallery  – Washington / Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde müzeler denildiğinde akla ilk gelen eserlerden olan NAG, ABD’nin başkenti Washington’da yer alıyor ve her gidenin mutlaka gördüğü yerlerin başında geliyor. Ne kısa vadede bir ABD planımız var, ne de genel olarak bir ABD merakımız bu yüzden çok bir şey yazmayalım, giderseniz girersiniz zaten.

15. British Museum – Londra / İngiltere

Londra Gezisinin en önemli duraklarından biri olan British Museum da ziyaret etme fırsatını yakaladığımız yerlerden. Tüm eserlerin oradan buradan toplama oluşu gerçeğini bir kenara bırakırsak gerçekten etkileyici bir yer ve şahane bir koleksiyon. Bristih Museum’a yarım günden fazlasını ayırın ve Londra Gezi Rehberimize mutlaka göz atın.

Londra_5

16. Ayasofya Müzesi – İstanbul / Türkiye

Listeye Türkiye’den nere girmeli diye sorsanız Efes Antik Kenti, Kapadokya ve Ayasofya üçlüsü arasında kalırdık, ancak diğerleri içindekilerin ziyaret edildiği noktalar diye Ayasofya’yı pek seçmezdik. Neyse bizim üçlüden en azından biri dahil olmuş. İkimiz 20’den fazla kez Ayasofya’yı ziyaret etmişizdir. Hepiniz de tarihini, önemini, değerini biliyorsunuz o yüzden anlatmayalım çok, ancak özellikle restorasyon sonrası içindeki demir iskelenin söküldüğü dönemde Ayasofya gerçekten muazzam bir deneyimdi, ne mutlu ki bize Ayasofya üzerinden siyaset yapmayıp onu gelecek nesillere müze olarak aktarma şansına sahip bir ülkeyiz.

Ayasofya

17. Ricardo Brennand Enstitüsü – Recife / Brezilya

Bir gün mutlaka gideceğimiz ülkeler arasında yer alan Brezilya’da Recife şehrine gitmek için önemli bir sebep gibi görülen Ricardo Brennand Enstitüsü hakkında hiçbir bilgimiz yok. Kısa bir araştırmada kendisinin böyle kale gibi park gibi bir alandaki etkileyici binasını gördük, eserleri hakkında çok bilgi vermeyelim haddimiz değil.

18. Borghese Galerisi – Roma / İtalya

Biz de dahil konuklarına Avrupa’nın en etkileyici koleksiyonlarından birini sunan Borghese, başlı başına bir açık hava müzesi olan Roma şehrinin kalbinde etkileyici bahçesiyle konuklarını çağırıyor. Rönesansın başyapıtlarını sergileyen müze için Roma Gezi Rehberimize göz atabilirsiniz.

Roma_6

19. Louvre Müzesi – Paris / Fransa

Ziyaret ettiğimiz bir diğer müze olan Louvre başlı başına hakkını vererek yapılacak bir tur için 4 gün ayrılması gereken, yarım günde de üstün körü gezilebilecek şahane bir yapı. Eserleri, ortamı, mimarisi ve çevresi ile bulunmaz bir şaheser statüsündeki müze Mona Lisa’ya da ev sahipliği yapıyor. Paris Gezi Rehberimize göz atabilirsiniz.

Paris_11

20. Rijksmuseum (Ulusal Müze) – Amsterdam / Hollanda

Yine ziyaret ettiğimiz bir müze olan Rijksmuseum orta çağ döneminden günümüze kadar Portakalların tarihine tanıklık eden eserleri sergiliyor ve muhteşem Amsterdam’ın tam kalbinde. Amsterdam Gezi Rehberimiz de detaylı bir şekilde sizi bekliyor.

Amsterdam_5

Trip Advisor Hakkında

Gezginlerin açılış sayfası olan Tripadvisor, Dünya’nın bir numaralı gezgin platformu. Milyonlarca üyenin değerlendirmeleriyle oluşan şehir/otel/görülmesi gereken yer listesi herkesin başucu rehberlerindendir. Sitenin tek handikapı kitlenin fazlaca ABD’li kullanıcılar tarafından oluşması bizlerin bakış açısına göre bazen handikap oluşturabiliyor.

TA Travellers Choice Hakkında

Her yıl çok farklı konularda TA üyesi kullanıcıların oylarıyla haırlanan birçok listedir. Şüphesiz en prestijlisi bu derlemeyi oluşturan top destinations’tır. Listenin orijinal fotoğrafları ve her şehrin ilk listeleri için, bkz: Trip Advisor Travellers Choice

Tüm yorumlar keşfetsene‘ye ait olduğu gibi, gezdiğimiz şehirlerin fotoğrafları da bizimdir. Diğer görseller tabii ki alıntıdır.

img

Seyahat Sağlığı Merkezi

Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen ve ülkemiz genelinde 15 şubede hizmet…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.