Dune Du Pilat – Okyanusun Kenarında Bir Çöl

img

Fransa Dune De Pilat Kum Tepesi

Dune du Pilat, Avrupa’da rüzgarla oluşan en büyük kum tepesi. Adı bazı kaynaklarda Dune du Pilat, bazı kaynaklarda ise Dune du Pyla olarak geçen yerin resmi adı Dune du Pilat. Fransa‘nın  tatil kasabalarından Arcachon‘da bulunuyor. Burayı görmek Bordeaux seyahatimizin en sürpriz güzelliği oldu. 500 m. eninde ve 2.7 km. boyundaki bu kum yığınında 60 milyon m³ kum bulunuyor. Bir yanında alabildiğine okyanus, diğer yanında alabildiğine ormandan gözünüzü kaçırırsanız uçsuz bucaksız bir çölde gibi hissedebilirsiniz.

Dune De Pilat gezisi yazdığımız en kısa yazılardan biri olacak, çünkü yazacak çok az şey var, ancak gezecek ve yaşanacak şeyse sınırsız, sonsun. Fransa turlarının uğrak noktalarından olmayan bu sürpriz kum tepesi nefis bir Fransa deneyimi.

CAMERA

İlk bakışta “büyük bir kum yığını işte!” diye düşünebilirsiniz (Biz de öyle düşündük.) ama orada bulunmanın hissi ve görülen manzara bambaşka gerçekten. Fotoğraflarla ne bölgeyi ne de yaşattığı hisleri anlatmak güç. Tepenin orman tarafı çok daha dik, deniz tarafına doğru daha yumuşak bir iniş. Deniz tarafından esen güçlü rüzgarın kumları orman tarafına doğru itmesi böyle bir doğal oluşuma sebep olmuş.

CAMERA

Normalde kumda yürümek zordur, peki kumda yokuş aşağı koşmak? Bu gerçekten çok zevkli bir his. Kum tepesinin bir noktasına geliyorsunuz, devamı gözükmüyor, sanki bi’ anda aşağı yuvarlanacakmışsınız gibi dik ama kum düşmenize izin vermiyor. Herkes, özellikle çocuklar tüm hızlarıyla koşturuyor, taklalar atıyor. Yokuş aşağı koşarken bacaklarınız istemsizce kuma yapışarak tutuyor sanki, garip bir heyecan ve eğlence gerçekten. Bizim hikayemizde şöyle bir enstantane yaşadık; “Tam hazırlanıp yokuştan aşağıya doğru koşacakken Türk bir annenin sesini duydum; “Dur yavrum koşma!” Dönüp koşmaması gereken ufaklıkla göz göze geldim, göz kırpıp koşmaya devam ettim.”

Arcachon

Dune du Pilat’a Ulaşım Bilgileri

Bordeaux‘dan Dune du Pilat’a nasıl gidilir diyenlere; tatil kasabası Arcachon şehrine gidip, hemen tren istasyonunun önünden kalkan otobüse binmek gerekiyor. Bordeaux’dan Arcachon’a saat başı trenler bulunmakta. Trenin ücreti 11 Euro. Arcachon’dan Dune du Pyla’ya giden otobüsler yaklaşık 1 buçuk saatte bir kalkıyor, ücreti 1 Euro, yaklaşık yarım saat sürüyor. Güncel saatleri Bordeaux turizm ofisinden öğrenebilirsiniz. Dune du Pilat’ya giden otobüs çok sık olmadığı için iyi planlama yapılmalı. Arcachon’da otobüs  beklerken, tren istasyonuna çok sahiline gidip zaman geçirilebilir. İsteyen Bordeaux’dan araba kiralayarak da rahatça ulaşabilir. Önünde uygun park yerleri bulunmakta.

CAMERA

Dune du Pilat tepesine çıkmak için bir ücret ödenmiyor. Bölgenin üzerinde yamaç paraşütü yapmak da popüler bir aktivite. Fransa’da yapılacak aktivitelerden sadece biri olsa da yapanlar için şüphesiz ki çok özel ve önemli bir an kendi hayatlarında.

Bordeaux’ya giderseniz,bu ilginç doğa oluşumunda bulunma fırsatını kesinlikle kaçırmayın. Bordeaux turunuzun bir öğleden sonrasını kesinlikle Dune du Pilat’ya ayırın.

Bordeaux seyahati için hazırladığımız Bordeaux Gezi Rehberi, Bordeaux Gezilecek Yerler ve Bordeaux Şarapları ve St. Emilion & Medoc Şarap Turları yazılarımızı okumayı unutmayın.

bordeaux gezisi (1)

bordeaux gezisi (3)

bordeaux gezisi (2)

img

Batum’da Gezilecek Yerler

Batum'da Görülmesi Gereken Yerler Gürcistan'ın en önemli turistik destinasyonlarından Batum, özellikle Türkiye'den ciddi misafir…

2 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.