Budva Gezi Rehberi

img

İlk adım;
 • Yatak: 8 € (Hostel)
 • Bira:  2.5 € (Bar)
 • Yemek:  9 € (Restoran)
 • Ulaşım: Bedava(Yürü)
 • Turistik Zenginlik: 3/5
 • Gece Hayatı:  4/5
 • Pahalılık: 2.5/5
 • Süre: 3 saat+Deniz keyfi

KARADAĞ’IN HER TALEBE CEVAP VEREN TURİSTİK CENNETİ

Yugoslavya döneminin eğlence merkezi Budva, Karadağ’ın bağımsızlığı ve ne mutlu ki tüm bölgede devam eden barış esintisinin ardına tekrar bir cazibe merkezi haline geliyor. İlk duyanların aklına hâlâ Budva hangi ülkede sorusu geliyor olması da şehrin korunaklı yapısını günümüze kadar getirmiş. Günümüzde de oldukça bilinçli bir planla korunan, Balkan turlarının olmazsa olmaz duraklarından Budva; deniz kum güneş birlikteliğindeki tatil anlayışının ve eğlencenin Balkanlardaki başkentlerinden. Şehrin doğal yapısının, kültürel bir mirasla bütünleşmesiyle de, Budva gezisi yapan konuklara doğru bir noktaya gelmiş olmanın keyfi kalıyor.

Adriyatik’in muhteşem denizinde, sakin suları, Karadağ’ın harika plajlarıyla olağanüstü doğanın gölgesinde birleşiyor.  Doğanın tüm nimetlerini besleyen güneş, çarpık yapılaşma ile katledilmemiş sahillerde zevkle bir yurt dışı deniz tatili imkanını bizlere veriyor. Budva şehrini çoğu kaynak minyatür bir Dubrovnik olarak adlandırır ve bu bizce de geçerli bir benzetmedir. Dubrovnik’e ev sahibi olan Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne girişi sonrası Schengen vizesi istemesi de, özellikle Türkiye’den Balkanlara vizesiz gidecek gezginlere Budva’nın taş mimarisini alternatif olarak değerlendirme şansı veriyor.

Budva’da konaklamak için son derece lüks otel ve tesisleri tercih eden ciddi bir Avrupa sosyetesi bulunuyor ve tesisler gerçekten çok iyi. Burası çok acı ama fiyatları da bizim sahillerimizde aynı kalitede hizmet veren otellere göre çok daha düşük. Ayrıca kısıtlı bütçeye sahip gezginler de ucuz Balkan turu durağı olarak rahatlıkla Budva’ya seyahat edebilir, çok seçenekli ve ekonomik konaklama seçeneleri de var. Limanlarda göreceğiniz Cruise gemileri de hem seyre değer hem de bir sonraki turu planlamak için iç çekilesi.

Balkan turu yapmıyor olsanız da, Budva’nın yakınında gidilebilecek birçok kasaba, şehir ve hatta ülke ile de zengin seçenekler içinden kendinize yepyeni rotalar da yapabilirsiniz.

BUDVA NOT DEFTERİ

Deniz keyfi yapın: Balkan turları’nın önemli noktalarından olan Budva, öyle çok anlatılacak bir şehir değil. Muhteşem suların, tertemiz plajların ve güneşin tadını çıkarın istediğiniz kadar deriz.

Tek bir plaja takılmayın: Hem kum zemin, taşlık zemin farkı sebebiyle hem de kalabalıklık – sakinlik tercihi nedeniyle Budva birden çok plajı denemek için çokça seçenek sunuyor. Hem merkezdeki, hem de biraz mesafedeki tüm alternatifleri denemenizi öneririz.

Budva’nın Taş sokaklarında kaybolun: Bizim ülkemiz gibi bu tarz bir mimariye sahip olmayan insanlara ekstra zevk verdiğini düşünsek de eminiz herkes için güzeldir taş sokaklar. Kaybolun. Zaten küçücük bir yer, koşuşturun, doyasıya tadını çıkarın bu güzelliğin.

Old Town’ı gezin: Stari Grad diye de söyleyebileceğimiz şehir merkezi Orta Çağdan kalan ve neredeyse tamamı korunmuş mimarisi, dar sokakları, güzel insanları ile kısa bir yürüyüş keyfi ve keşif için şahane bir bölge. Denize takılıp kalıp gezmeyi unutmayın. Akşamının da ayrıca güzel olduğunu hatırlatmak isteriz. Budva gece hayatına dalın: Bu kadar turistik bir yer olmasının da katkısıyla belki de gece hayatı çok renkli ve seçenekli. Her zevke hitap eden eğlence mekanlarını deneyin, eğlenin, seyahatinizin tadını çıkarın.

Taksiden korkmayın: Budva’da havalimanı, tren garı yok. Şehir içi ulaşım da oldukça sınırlı. Taksi ise bu kadar turistik bir yere göre bedavaya yakın. Açılış 1 Euro ve kısa mesaferlerde ekstra yazmıyor. Birçok rota için taksi kullanabilirsiniz.

   

BUDVA’DA GEZİLECEK YERLER

Stari Grad (Old Town): Şehrin kalbi. Minyatür -ve daha eğlenceli- Dubrovnik olarak anılan korunmuş bölge gündüz yeme-içme ve alışveriş için, gece de eğlence için konuklarına hoş dakikalar sunuyor.

Budva Kiliseleri: Old Town’un içinde bulunan, Church of John the Bapdist, Church of St Mary of Punta, Church of St Sobe the Sonctified, Church of Holy Trinity gezilesi küçük küçük kiliseler.

Budva Müzesi ve Budva Arkeoloji Müzesi: Biz geç saatlerde şehirde olduğumuz için ikisini de gezemedik, saçma ama ancak birinin önünde fotoğrafımız var. Siz gezerseniz dönüşte yorumlarınızı bekleriz.

Budva_5

St. Nicola Adası: Karadağ’ın birçok adasından Budva’ya en yakın ve meşhur olanı. Git gel tekne turlarıyla ziyaret etmeniz önerilesi noktaların başında geliyor. (Süre 15-20 dakika, gidiş dönüş bilet 3 Euro)

Budva Marina – Budva Limanı: Hem zengin cruise gemileri, lüks yatlar hem de balıkçı tekneleri ile hoş bir marina burası. Hemen şehrin kalbinde oluşu da ziyaret için size vakit veriyor.

Budva_6
Sveti Stefan: Karadağ’ın turistik merkezlerinden, sadece 8 kilometre mesafede bölgenin en meşhur ada-kalesi. Biz ayrı sayfa açtık, mutlaka kısaca göz atınız. Bkz: Sveti-Stefan

Ayrıca; Dancing Girl Statue, Mogren Fortress Ruins, Open Art Studio, The Citadel de vakit kalırsa Budva’da görülecek yerler listenizde olabilir. Genel olarak şehirde boş boş gezmeyi ve keyifle takılmayı önerdiğimizi hatırlatırız. Zaten başı sonu belli, yürüyerek dahi çok yorulmadan gezilecek büyüklükte bir yerleşim.

Budva_7

img

Amalfi Gezi Rehberi

Yamaçların yol verdiği kasaba: Amalfi Amalfi kıyılarına adını veren kasaba, diğerlerine göre az yamaçlı, daha…

0 Yorum

4 Yorum

 • Güven Kimençe

  23 Ağustos 2015 - 22:43 Cevapla

  10-11 Ağustos 2015 tarihlerinde Ulcinj şehrindeydim. Burada Ulcinj’e yer verilmemiş ama Budva ve Bar şehirlerinden daha ucuz olduğunu duyduk. Ulcinj’de de denize girebilirsiniz; denizi çok temiz ve sığ. Ayrıca Ulcinj Budva, Bar, Kotor ve başkent Podgorica’ya da yakın. Gün içinde kısıtlı sayıda ve saatlerde olsa da otobüs var.
  Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya da gittim ama konaklamadım, gerek de yoktu. Eğer tur güzergahınızda yer verdiyseniz çıkarın diye ısrar ederim ;)

  • Taflan

   27 Ağustos 2015 - 01:44 Cevapla

   Güven Selam;

   Değerli gezi yorumların için çok teşekkür ederiz. Mutlaka Budva’ya ve civarına gidecek okurlarımız faydalanacaktır. Eksik olma.

 • sülüklü göl

  14 Mart 2016 - 11:10 Cevapla

  Gerçekten sakin ve ülkemizin görülmeye değer cennet köşelerinden biri.

  • Taflan

   21 Mart 2016 - 01:20 Cevapla

   Türkiye’de değil ama olsun. :) Bizce de kesinlikle öncelikli görülmesi gereken yerlerden.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.