Bordeaux Şarabı St. Emilion & Medoc Şarap Turu

img

Bordo Şarapları ve Bordo Şarap Turları

Bordeaux denince akla ilk gelen şey tabii ki ünlü Bordeaux şarapları. Bordo şehir merkezinin çevresinde farklı şarap bölgelerinde şarap üretimi yapılmaktadır ve yılda yaklaşık 700 milyon şişe şarap üretilmektedir. Dünya’nın şarap başkenti Bordo’da şarap turuna katılmak için ilk önerimiz, şehir merkezinde Grand Theatre’ın yanında bulunan Turizm Ofisi ile görüşüp, beğendiğiniz bir şarap turu için rezervasyon yaptırmanız. Şarap üreticisi olan “şato”lar kendileri de tur düzenliyor. Özel olarak ziyaret etmek istediğiniz bir bir şato varsa, onlarla birebir görüşerek de rezervasyon yaptırabilirsiniz. Şarap turlarını detaylandırmadan önce Bordeaux şaraplarıyla ilgili kısa bilgiler verelim, bu sırada görseli tıklarsanız yeni pencerede geniş Bordo Gezi Rehberi açılır.

bordeaux gezisi (1)

Bordeaux Şaraplarını Özel Kılan Nedir?

Bordoda şarap üretiminin tarihi 2000 yıl önce Romalılara dayanıyor. Romalılardan öğrendikleri tekniklerde uzmanlaşan Bordolular günümüzde dünyanın en prestijli şaraplarını üretmeye başlamış. Bordeaux şarabı diyince hemen aklınıza ultra-lüks şaraplar gelmesin, çok farklı kalitelerde Bordeaux şarabı bulabilirsiniz. Bordeaux şaraplarının şişe fiyatları 3-4 Euro’dan başlıyor, 3-4 haneli rakamlara kadar artıyor. Amatör şarap severler için 10-15 Euro bandındaki şaraplar tatmin edici olacaktır.

Bordo şaraplarının %89’unu kırmızı şaraplar oluşturuyor. Harmanda en çok kullanılan üzüm çeşidi Merlot’dur. Diğer önemli çeşitler Cabernet Franc ve Cabernet Sauvignon’dur. Bordo şaraplarını değerli kılan özelliği normalde normalde beraber barınamayacak, birbirlerini bastıracak aromaların birlikte yer alabilmesi. Bu şekilde çok daha zengin bir lezzet yaratılıyor. Örneğin mantar, çikolata, tütün, baharatlı ve kırmızı meyve aromaları beraber yer alabiliyor, oldukça yoğun ve güçlü bir tat kalıyor ağzınızda. Bordeaux şarapları 18 ay meşe fıçıda bekletildiği için genelde orta-tam gövdeli oluyor. Üretimlerin hepsi butik ve el yapımı, süreçler endüstriyelleştirilmemiş. Yaklaşık 1000 şato/bağda büyük markalara kıyasla küçük miktarlarda üretim yapılıyor. Bu da kaliteyi hep üst düzeyde tutan  önemli bir etmen.

Bordeaux şarap turu

İyi bir şarap üretilmesi için ana koşullar; toprak ve iklim, teknik ve kültür. Bordeaux, bunların hepsinde ileri noktada. Üstüne Fransa şarap kültürünü de içselleştirmiş. Hem okyanus kenarında olması, hem de çevresindeki nehirler şarap üretimine çok elverişli bir ortam oluşturuyor. Yüzyıllardır biriktirilen ve geliştirilen üretim teknikleri hep “daha iyi ve daha özel”e ulaşmak için geliştirilmeye devam ediyor. Şarap kültürü bölgenin tarihi boyunca hep önemli olmuş. Hristiyanlıkta şarabın kutsallığı sebebiyle her manastırın kendi şarabını üretmesi zorunluymuş. Bu kültürün devamında aristokratların şatolarında şarap üretmesine, günümüzde ise özel girişimlerin bu şatolarda üretim yapmasına dönüşmüş. Bu tarihi devinimle gelişen şarap kültürü sonucunda, Fransız devletinin de desteğiyle dünyaca ünlü şaraplar üretiliyor.

St. Emilion Şarap Turu

Saint Emilion, Unesco Kültür Mirasları listesinde yer alan, tarihi yerleri mükemmel şekilde korunmuş bir ortaçağ köyü. Şarapla hiç ilgisi olmayan biri iseniz de sadece gezmekten çok keyif alacağınız, kendinizi ortaçağda hissedeceğiniz bir yer St. Emilion. İnişli çıkışlı coğrafyası içinde gezinmek ve ortaçağ köyünün çevresindeki şatolarda şarap tadımı yapmak başka bir zamana ışınlanmak gibi.

st. emilion şarap turu

St. Emilion’da kırmızı şarap üretiliyor ve en meşhur üzüm çeşidi Merlot. St. Emilion şaraplarının üzüm dağılımı yaklaşık olarak şöyle; %60 Merlot, %30 Cabernet Franc, %10 Cabernet Sauvignon.

Eğer zamanınız kısıtlı ve sadece bir yerde şarap turu yapacaksanız en iyi seçenek St. Emilion. Turizm ofisi veya başka özel turların düzenlediği St. Emilion Bordeaux şarap turlarına katılabileceğiniz gibi, kendiniz St. Emilion’a ulaşıp şarap şatolarını kendiniz gezerek şarap tadımı yapabilirsiniz.

Bordeaux’dan St. Emilion’a gitmek oldukça kolay. Yaklaşık her saat başı kalkan trenlerle Bordeaux’dan Saint Emilion’a 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Medoc Şarap Turu

Medoc bölgesi, Bordeaux şarap bölgeleri içerisinde en prestijlisi. Diğer bölgelere göre tarihi çok daha yeni. Medoc’ta ilk kez 18. yüzyılda rahipler tarafından şarap üretilmeye başlıyor. 19. yüzyılda, ünlü Rothschild ailesi, Medoc’ta bir şato satın alınca bölgenin kaderi değişiyor. Rothschild ailesinden biraz bahsetmek gerekirse, Rockefeller’la beraber dünyanın en köklü ve zengin ailelerindenlerdir, hani şu “dünyayı aslında bunlar yönetiyor.” denilen illuminati’ci aileler. Dünya ekonomi ve siyasetine şekil verecek zenginlikte olan, kralların finansal danışanlığını yapan ve Avrupa‘nın birçok yerinde fonlar yöneten Rothschild ailesinin 19. yüzyılda elde ettiği servetin, modern tarihin en büyük özel serveti olduğu söylenir. Bu ailenin henüz yeni gelişmekte olan Medoc’ta sürpriz şekilde bir şato satın alması, dönemin tüm zenginlerini Medoc’ta yatırım yapmaya yönlendirmiştir. Bu şekilde gelişen Medoc şarapları da günümüzde dünyanın en prestijli şarapları haline gelmiştir. Şişesi binlerce euro’ya satılan bazı şaraplar, henüz üretilmeden sadece ön satışla satılmaktadır.

20150425_160533

Medoc’ta kırmızı şarap üretilmektedir. En çok Merlot olmak üzere, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Malbec ve Petit Verdot üzümlerinden yapılan şaraplar tadılıyor.

Ek olarak Medoc’ta, Marathon du Medoc adıyla, “dünyanın en uzun maratonu” düzenlenmektedir. Diğer maratonlardan oldukça farklı bir konseptte olan maraton boyunca yemek ve şarap tadımı yapılıyor ve müzikli eğlenceler düzenleniyor. Yaklaşık 42 km koşarken, bardaklarca şarap içip, arada ağzına bi’ salyangoz atıp yola devam etmek bambaşka bir eğlence olsa gerek.

Medoc, St. Emilion gibi tarihi bir şehir çevresine konumlanmadığı için en iyi yöntem turizm ofisinin düzenlediği Medoc Şarap Turları’na katılmak.

Medoc şarap turu

Bordeaux Şarap Turları

Bordeaux’da çok farklı konsept ve fiyatlarda şarap turuna katılabilirsiniz. Amatör şarap severler için önerimiz tarihi güzelliğiyle de bir adım öne çıkan St. Emilion. Hem şaraba yaklaşmış olursanuz, hem de Fransa‘nın güzel bir bölgesini daha gezmiş sayılırsınız. Daha sağlam şarap tutkunları ise dünyanın en prestijli şarap bölgesi Medoc’ta bulunmaktan daha çok keyif alabileceklerdir. Medoc’taki şarap şatoları da görsel olarak olduça keyiflidir. İdeal plan ikisine yarımşar gün ayırıp, St. Emilion’a tursuz, kendi imkanlarınızla gitmeniz, Medoc için de yarım günlük bir tura katılmanız. Vaktiniz ve ilginize göre tam günlük turlar daha çekici de gelebilir tabii. Sizin şarabınız, sizin kararınız.

Şarap turlarında şarapların üretim süreci anlatılıyor ve gezilen şatoda üretilen şarapların tadımı yapılıyor. Arada farklı şatolarda da durularak hikayeleri anlatılıyor. Şatolardan  denediğiniz şarapları satın da alabiliyorsunuz. Dilerseniz şehir merkezindeki mağazalarda da bölgede üretilen tüm Bordo şaraplarını bulmak mümkün.

Bordeaux şarabı

Bordo Şarap Turu Fiyatları

Tam günlük Bordeaux Şarap turları:

Tam günlük Bordo şarap turu fiyatları yaklaşık 100 €’dan başlıyor. Ortalama 25 kişilik ya da 8 kişilik turlar düzenleniyor. Kişi sayısı düştükçe fiyatlar da artıyor. Bordeaux turizm ofisinden turlar hakkında bilgi alabilirsiniz, günde yaklaşık 3 farklı tur düzenleniyor.

Yarım günlük Bordeaux Şarap turları: 

Yarım günlük şarap turu fiyatları 38 €’dan başlıyor. Biz de fiyatı en uygun olan Medoc şarap turuna katıldık. 2 şatoda şarap tadımı yapıp bölgeyi gezdik. Bizim gibi amatör bir şarap sever için yeterli bir tur oldu, daha lüks şarapların üretildiği şatolara yapılan turların fiyatı 2 kat daha fazla. Bu tur her gün farklı bölgelere düzenleniyor, cumartesi Medoc, pazar günü ise St. Emilion’a düzenlenmekte. 53 kişilik otobüslerle gerçekleştirilen bu şarap turunu kesinlikle tavsiye ederiz. Talep fazla olduğu için önceden rezervasyon yaptırmakta fayda olabilir.

Bordo şatoları

Bordeaux’da Şarap Tadımı

Bordeaux şehir merkezinde, Bordeaux Turizm Ofisi’nin hemen karşısında bulunan Bar a Vin, Bordeaux şarap tadımı yapmak için ideal nokta. Farklı bölgelerden şarapları bardakta, oldukça uygun fiyata tadabilirsiniz. Bardak fiyatları 2,5 €’dan başlıyor. Bir şişeden 5 bardak çıktığı düşünülürse çok iyi bir fiyat. Buraya günün çeşitli zamanlarında birkaç kez uğrayıp menüdeki tüm şarapları tatmaya çalışabilirsiniz.

Bordeaux’daki Şarap Bölgeleri

Son olarak Bordeaux’da bulunan tüm önemli şarap bölgelerini sıralayalım;

 • Medoc
 • St. Emilion
 • Pomerol
 • Margaux
 • Blaye
 • Bourg
 • Graves

Bordeaux seyahati için hazırladığımız Bordeaux Gezi Rehberi, Bordeaux Gezilecek Yerler ve Dune du Pilat – Okyanusun Yanında Bir Çöl yazılarımızı okumayı unutmayın. Afiyet olsun.

bordeaux gezisi (1)

bordeaux gezisi (3)

bordeaux gezisi (4)

img

Avrupa’nın En büyük Müzik Festivali Sziget

SZIGET 2014 MÜZİK FESTİVALİ'NE GİDİYORUZ! Yurt dışında müzik festivaline gitmek, günlük Avrupa gece hayatı…

1 Yorum

1 Yorum

 • Bayram

  01 Kasım 2015 - 07:09 Cevapla

  Bi sitedende Bordeaux turlarinada katilabilirsiniz. Yerel acenta.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.