Bilbao Guggenheim Müzesi Hakkında İlginç Bilgiler

img

BİR YAPIYLA TÜM ŞEHRİ DEĞİŞTİRMEK

Guggenheim Müzesi Bilbao, İspanya’nın “Bask ülkesi” olarak adlandırılan bölgesinde yer alan  bir modern sanat müzesidir. Guggenheim’i önemli ve özgün kılan başka hiçbir yapıya benzemeyen ilginç mimarisi ve Bilbao şehrine kattığı vizyondur. İnşası 1997 yılında tamamlanan müze çağdaş mimarinin en önemli eserlerinden biridir. Keşfetsene yazarlarından Barış‘ın Bilbao’da Erasmus yapmış olması ve okuluna giderken her gün bu binayı selamlayarak güne başlaması da bu yazmayı yazmamızı zorunlu kıldı. (“Her gün okula giderken” kısmının gerçekliğine çok takılmayalım, Erasmus dedik)

Bilbao Kentinin Modernleşmesinin Simgesi

New York, Venedik gibi Dünya’nın çeşitli bölgelerinde müzeleri bulunan Solomon R. Guggenheim Vakfı’na bağlı olan modern sanatlar müzesinde, kalıcı ve geçici olarak 20. yüzyıl çağdaş sanat örnekleri sergilenmekte. Bask bölgesinin en gelişmiş ve zengin şehri olan Bibao, İspanya’nın en önemli sanayi şehirlerinden biridir. Guggenheim; limanın ve fabrikaların domine ettiği ve ilk bakışta sıkıcı gözüken şehirde yenilenmenin sembolü olmuştur. Büyük ölçüde titanyumdan inşa edilen yapı, endüstriyel havasıyla şehrin mevcut ruhunu, akıl almaz, modern mimarisi ile de değişimi çok güzel yansıtmaktadır.

Spinnenskulptur Guggenheim

Büyük Mimar Frank Gehry

Guggenheim Müzesi Bilbao’nun mimarı, günümüzün en ünlülerinden Frank Gehry’dir. Hayal ettiği binalar, aynı zamanda büyük mühendislik başarılarıdır, çünkü denenmemiş formlarda yapılarıyla ünlüdür. Diğer ünlü yapıları arasında Walt Disney Konser Salonu ve Prag‘daki Dans Eden Ev de bulunmaktadır. Eyfel‘in bile yapıldığı sırada Paris’liler ve sanat eleştirmenleri tarafından yerden yerde vurulduğu düşünülürse, Bilbao Guggenheim Müzesi, mimari camiadan şehirlilere herkesi tatmin etmiştir. Balık figürlerine takık olan mimar için, eski liman bölgesinde yapılan yapının da balığa benzemesi hiç sürpriz olmamıştır.

Jeff Kohns Puppy Guggenheim

“Bilbao Etkisi”

Müzenin şehir üzerinde turistik dolayısıyla ekonomik olarak yarattığı etki “Bilbao etkisi” ya da “Guggenheim etkisi” olarak anılmaktadır. Pek turist çekemeyen bir şehir olan Bilbao’da müzenin yapılmasından sonra önemli bir turizm devrimi yaşanmıştır. İlk 3 yıl içinde müzeyi 4 milyon kişi ziyaret etmiş, müze 100 milyon € kâr elde etmiştir. Bu da müzenin tüm inşa masraflarını rahatlıkla karşılamıştır. Ne güzel, yap, değer kat, kâr et. Bilbao Guggenheim Müzesi örneği özellikle çok fazla tarihi değeri olmayan şehirler için önemli bir gelişim örneği olmaktadır.

Guggenheim Bilbao

Art After Dark

Bilbao’nun meşhur müzesinde her ay bir cuma akşamı enfes bir etkinlik yapılmaktadır; “Art After Dark”. Müze etkinliğe özel olarak gece 22.00 – 01.00 arası açık olur ve önemli DJ’ler eşliğinde hafif kafa salınımlarıyla sergileri gezmenizi sağlar. Bu büyüleyici mekanı gezerken sarhoş olup deli gibi dans etmek büyük bir lüks gerçekten. Saat 1’den sonra parti, şehrin en büyük kulübü “Fever”a taşınır. Bilbao’ya gitmek isterseniz, buradan etkinlik tarihlerini kontrol edip denk getirmeye çalışabilirsiniz.

Guggenheim’a Nasıl Gidilir?

Bilbao şehrinin merkezinde olan müzeye, bu küçük şehrin neredeyse herhangi bir yerinden yürüyerek gidebilirsiniz. Bilbao metrosu, Bilbao tramvayı ve şehir içi otobüsler ile de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul’un on bin yüz milyonda biri kadar küçük şehirde Taksim Meydanı seviyesinde bir yerde, Ayasofya cezbediciliğinde bir binadır. Rahat bulunur.

guggenheim içi

Guggenheim Ziyaret Saatleri ve Bilet Fiyatları

Bilbao Guggenheim Müzesi’nin ziyaret saatleri, pazartesi hariç 10.00 – 20.00 arasıdır. Giriş 11 Euro olup öğrenci indirimi vardır. Öğrenci bileti ücreti 6,50 Euro. Gezici sergilerin fiyatları değişebilir, kontrol edin mutlaka. Ayda bir cuma akşamı olan Art after dark’ı unutmayın (iki paragraf yukarıda)

İspanya turu hayalleri kurmaya başladıysanız Bilbao için şuraya tık tık, ziyaret ettiğimiz diğer şehirler de menülerimizde. Bilbao gezi rehberi.

img

New York Gece Hayatı

New York Eğlence Mekanı Önerileri New York gece hayatı oldukça hareketli ama Avrupa tarzından…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.