Bangkok Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 1400 ฿ (4 yıldız hotel)
 • Bira:  100 ฿ (Gece kulübü)
 • Yemek:  200 ฿ (Restoran)
 • Ulaşım:  200 ฿ (Taksi 1 saat)
 • Turistik Zenginlik: 5/5
 • Gece Hayatı: 4.5/5
 • Pahalılık: 2.5/5
 • Temel Süre: 3.5 gün

ANLAYIŞIN, ÇARPIKLIKLARIN BAŞKENTİ, MELEKLER ŞEHRİ

Bangkok, Uzakdoğu kültürünün en önemli lokasyonlarından Tayland‘ın kendi dilinde ‘Melekler Şehri’ anlamına gelen başkenti. Krallıkla yönetilen, kralı çok sevilen gerçekten çok acayip bir ülkenin, aynı acayiplikteki başkenti. Belki de bu acayiplikten olsa gerek Bangkok turizm alternatifleri de çok farklı ama çok zengin. Bir yandan Budizm Başkenti olması nedeniyle ciddi bir haç ve din turizmi misafiri çeken şehir, bir yandan ciddi bir ticaret merkezi olması nedeniyle de iş insanlarının uğrak noktası. Olağanüstü adaları, plajları ve tropik iklimi ile de hem dinlenmek için hem de sıklıkla balayı için uğrak bir nokta olan Tayland’ın ana ulaşım merkezi olması da Bangkok’a gelen turist sayısını yükseltiyor. Ülkenin hoşgörü ve anlayış dininin, fakirlikle ve Amerikan politikalarıyla  birleşmesi sonucu ortaya çıkan bumbum* (paralı seks ilişkisi) turizmi de ciddi bir nüfusu ülkeye ‘çekiyor’ 2012’de 25 milyona yakın turist ağırlayan Tayland konuklarına birçok şey vadeden, çok yönlü bir turizm cenneti.

Bangkok_5

Bangkok da bu zenginliği ve ‘acayipliği’ içinde barındırıyor elbette. Dünya’nın sayılı gökdelenlerinin hemen dibinde 20 kişinin bir odada yaşadığı nehir kenarı derme çatma evcikler bir arada. Herhangi bir yerde buna ev demenin imkanı yok ancak ciddi bir nüfus bu evlerde hayatını sürdürüyor. Şehirde atılan her adımda bu zıtlığı görebilmek gerçekten delirtici bir deneyim. Bir an inanılmaz şıklıktaki restoranlarda enfes yemekler yedikten sonra, restoranın hemen kapısından farelerin geçişini izleyebilirsiniz.

   

Bangkok Not Defteri

Ulaşım notlarımızı okuyun: Bangkok şehir içi ulaşımı için detaylı bilgilerimiz var. Mutlaka faydalanmanızı öneririz. Hem ücretsiz şehir turu için de bir önerimiz var.

Nehir turuna katılın: Enfes şehri, çılgın mimariyi, zenginlik fakirlik arasındaki dev uçurumu, hem de “ara sokakları” görebileceğiniz turlara kesinlikle katılın… Kanalların etrafındaki yürek sızlatan yaşama da çok üzülmeyin, orada yaşamayı onlar tercih ediyorlar. Kral tarafından sunulmuş alternatifleri de varmış. Büyük turlar yerine mümkünse paraya kıyın (kıyın dediğim para da 5-10 dolar) küçük bir tekne ile az kişili tura katılın.. Küçükler hem her yere girer, hem de daha yönlendirilebilir bir programda ilerler. Tekne turunda milyon tane yılan, fare, timsah görür, Haliç’in, Kordon’un haline şükredersiniz.

Thai masajı yaptırın: Thai masajı Dünyaca meşhur. Meşhur olmayı da hak ediyor. Sadece ayak ve diz altı bölgesine yapılan refleksoloji masajı ile 1 ya da 2 saatlik sürede ayaklarınız yerlerden kesilebilir, bütün yorgunluğunuz geçebilir. Geleneksel Tai masajında (İyi bir salon ve mümkünse yaşlı kadın masör tercih edin) size özel pijamaların içinde kuru masajın inanılmaz keyfine varıyor adeta tüm vücudunuzu tekrar tanıyorsunuz. Herhangi bir noktada ekstra bir ağrı ya da hassasiyet oluşursa bunu usta ile paylaşın. Tıbbi olarak size yön gösterecektir, masajın gerçek bir bilim ve doğru bir fizyoterapi biçimi olduğu aklınızda olsun. Yağlı masaj (Oil Tai) ve diğer seçeneklerde günlerce yaptırmak isteyeceğiniz ve yaptıracağınız masajlardan… Masaj fiyatları türe, mekana ve süreye göre değişiyor 100 Bahttan başlıyor, 400 Bahta kadar çıkıyor… Her satangına değer. Bilgi: Köpük masajı bir cinsel ilişki biçimidir bkz: Pattaya Gece Hayatı

Anlayışlı olun: Sayfalar içinde sıraladığımız nedenlerden ötürü Tayland’da fuhuş oldukça yaygın. Özellikle Pattaya’da yoğunlaşmış bu iş Bangkok’un da birçok ara sokağında göze çarpıyor. Saygı duymanız gereken ev sahipleri olduğunu hatırlatmak isteriz.

    

BANGKOK’TA GEZİLECEK YERLER

Bangkok tatilinde göreceğimiz yerlerin başında tapınaklar geliyor. Budizmin’in başkenti olmasının hakkını veren şehirde 400 civarında tapınak var. Genel olarak önemli yapıtlarının çoğu, eski şehir olarak bilinen tarihi Rattanakosin bölgesinde yer alıyor. Ulaşım notlarımızdaki gibi tuk tuk da kiralanabilir, toplu taşıma ile de hareket edilebilir. Bkz: Bangkok Ulaşım.

Grand Palace (Büyük Saray): 20 yüzyılın başlarından itibaren kraliyet ailesi burada yaşamamaya başlasa da şehrin en önemli dini ve siyasi simgesi, aynı zamanda en turistik nokta. 100’den fazla binanın yer aldığı bu mekana birkaç saat ayırın ve kapısındaki satıcılara özellikle bilet kalmadı diyenlere çok bulaşmayın. Satıcılara çıkışta yaklaşırsanız alışverişinizi daha sağlıklı şartlarda yapabilirsiniz.

Wat Arun (Şafak Tapınağı): Bangkok’un simgesi sayabileceğimiz bu tapınak Grand Palace’ın karşısında yer alıyor. Gün ışığını yansıtan kulenin ışıl ışıl porselen işlemeleri, gün batımında yapının şahane silüeti ve akşam muhteşem aydınlatmasıyla birkaç kez görülmeye değer.

Bangkok_9

Wat Phra Kaew (Zümrüt Buda Tapınağı) :Nispeten diğerlerine göre küçük olan bu tapınak Budizmin önemli simgelerinden Zümrüt Buda‘ya ev sahipliği yapar.

Wat Pho (Yatan Buda Heykeli): En eski tapınak aynı zamanda dev bir yatan buda heykeline ev sahipliği yapar. Aynı zamanda ülkenin en eski üniversitesi olduğu kanısı da varmış. Aynı zamanda tıp bilimini yaşatan ve yeni kuşaklara aktaran bu merkez Tai Masajı’nın bilimsel eğitim ve uygulama bölgelerindendir. Masaj yaptırabileceğiniz gibi ders de alabilirsiniz. Bir de kapısında siz içeri girerken sizi fotoğaflayan çocuklar var. Bunu siz içeriyi gezerken magnete basıp kapıya getiriyorlar. Çok başarılı bu turistik eşyayı ne verirsen abi şeklinde satıyorlar. Hiçbir yerden ‘souvenir’ almayı sevmesek de bu karşı koyulmaz, çünkü üzerindeki biziz. – Egoist değiliz. :) Fotoğraf çektirmek gibi bir şey bu da sadece sürpriz idi.

Bangkok_8

Wat Traimit (Altın Buda Heykeli): 5,5 Tonluk saf altın bir buda desek herhalde yeterli olur. Wat Traimit Çin Mahallesi’nde ziyaretçilerini ve duaları kabul ediyor.

Jim Thompson House Museum: Böyle filmlerde ağaçlar içinde Doğulu düşünürler ve doğu mimarisinin bir arada olduğu bir sahne olur ya; heh! Tam onu fotoğraflayacağınız bir yere gidiyorsunuz. 6 mini evin, sıra dışı birleşimiyle oluşmuş estetik mucize. Amerikalı bir tüccar tarafından yapılmış müze evde sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyon sunuluyor. www.jimthompsonhouse.org

Stupalar: Budizmin bu mezar taşlarından oluşan görmeye çok da değer olmayan bir bölge var. Çok vaktiniz kaldıysa değerlendirebilirsiniz ama birçok tapınak bölgesinde bu taşları göreceğinizi hatırlatırız.

Bangkok_6

Floating Market: Sabit semt pazarı diyeceğim komik olacak. Sabah erken saatte gitmenizin zorunlu olduğu bu alan kanal üzerinde gondollarla ticaret yapılan bir bölge. Bol bol pazarlık yapın, taze meyve alın ve rengarenk fotoğraflar çekin. (Pazar öğlen dağılıyor)

Sea Food Market: Denizin içinde bir şehirde deniz ürünü yemeden olmaz. Bize ilk başta biraz ters gelecek Tayland mutfağının en iyi deniz mahsulleri ürünlerini, oldukça sıra dışı bir sunumla bu bölgede görebiliyorsunuz. Taflan deniz mahsulü yemediğinden, Barış da o gece üşendiğinden gidemedik ama giden arkadaşların anıları ve sizler için araştırmalarımızdan yola çıkarak yazarsak bizim Beşiktaş Balık Pazarı’nın misli misli büyük bölgede, canlı canlı seçtiğiniz ürünleri anında pişirtip servis alıyor ve afiyetle yiyorsunuz.

China Town: Tayland‘ın en büyük Çin mahallesi başkentte yer alıyor. Artık kültürün değişmez bir parçası olan bu bölge Çin Kültürü’nü Tayland’da görmek ve kuyum öncelikli olmak üzere alışveriş yapmak için birebir.

Bangkok_7

BANGKOK’TA ALIŞVERİŞ VE TAYLAND’DA PAZARLIK

Bize göre her şeyin çok ucuz olduğu bu güzel ülkede tanıştığımız birçok Amerikalı abi, aylık 600 dolar civarı emekli maaşlarıyla ortalamanın üstünde bir hayat yaşıyor. (Elbette burada da kendini yormadan ufak tefek işlerle gelir elde ediyor) Tayland gerçekten çok ucuz bir ülke ve bu size bir alışveriş tutkusu ile yansıyor. Sadece alışverişte değil günlük hayatta ulaşımdan yemeğe, ekstra turlara kadar her yerde çılgın bir pazarlık şart.

Bangkok_10

Pazarlık derken, gerçekten bütün tatiliniz bunun üzerine kurulacak. Artık herkesin bilmesine rağmen fiyatları standartize etmemeleri ve geleni yolma çabaları, ‘birkaç keriz buluruz’ fikrinden ziyade Tayland’ın genelinde turisti mutlu etme arzusundan da olabilir, emin değilim. :) 100 Lira denen bir şeyi 20 Liraya alınca ekstra mutlu oluyorsunuz. Oysa ki 10 Lira olduğu için satıcı da mutlu oluyor. Neyse, otel ve sabit fiyatlı girişleri olan yerler dışında her yer ve her şeyde pazarlık yapacaksınız. Gidin önce Kapalıçarşı’da biraz antreman yapın sonra onun 10 misli daha yüzsüzleşin. Temel kural, ne teklif ederlerse 10’da ikisini teklif edip; 10’da 4’üne anlaşın. Hediyelik ve ürün alışverişiyle tuktuk ve taksi işinde bu oran artabilir. Biletlerde ve etkinliklerde azalabilir. Yuh deme… :)) Bir şeye 1000 baht derse 150 baht veririm de… 300 – 350’ye anlaşırsın bıkmazsan. Fazlasında ya acımışsındır, ya acemisindir, ya da kazık yemiş.

Detaylı notlarımız başlı başına bir sayfada. İşinize yarayacağını düşünüyoruz.

Bangkok Ulasim Rehberi

img

Hatay Mutfağı

Hatay Yöresel Lezzetleri ve Antakya Mutfağı Hatay mutfağı şüphesiz ki Türkiye'nin en zengin mutfaklarından…

8 Yorum

7 Yorum

 • Recep Atik

  04 Nisan 2014 - 01:57 Cevapla

  Tayland gece hayatını da içeren Tayland tatili yazılarınız komple çok başarılı.Bangkok masaj salonları için seçenekleri arttırmanız gerektiğini düşünüyorum çünkü biz Bangkok’ta 5 farklı yerde Tai masajı yaptırdık ve herbiri ayrı ayrı güzeldi Tayland tatili yapan herkesin bilmesinde fayda var.

 • Recep Atik

  04 Nisan 2014 - 01:57 Cevapla

  Tayland gece hayatını da içeren Tayland tatili yazılarınız komple çok başarılı.Bangkok masaj salonları için seçenekleri arttırmanız gerektiğini düşünüyorum çünkü biz Bangkok’ta 5 farklı yerde Tai masajı yaptırdık ve herbiri ayrı ayrı güzeldi Tayland tatilbi yapan herkesin bilmesinde fayda var.

 • kerim tek

  09 Ağustos 2014 - 12:05 Cevapla

  Bangkok öyle ucuz bir yer değil eskidenmiş o..türkiyeden fiyatlar biraz aşağı diyebilirim…

 • raskol_85

  26 Şubat 2015 - 21:10 Cevapla

  Bangkok hakkında verdiğiniz fiyatlar ya gerçeklerle uyuşmuyor ya da biz fiyatı sabit olan Mc Donalds gibi yerlerde bile kazık yiyoruz. Misal yemek restoran 1000 baht yazmışsınız. Hangi restoran bu? Thai yemeği mi? Bira barda 60 baht yazmışsınız. Hangi barda?

  Bu dediğiniz fiyatlara bulunabilir elbet ama istisnadır. Minimum fiyatları yazmışsınız. Özellikle BAngkok ve Phuket için söyleyebilirim ki, söylendiği ya da yazıldığı kadar ucuz değil. Pahalı diyemem. Ama fiyatlar burada söylediğinizin en az 2 katı.

  • Taflan

   28 Şubat 2015 - 23:30 Cevapla

   Raskol Merhaba;

   Eleştirin ve değerli katkın için teşekkürler. 1 Mart 2015 itibariyle Bangkok gezisi için temel fiyat örneklerimizi güncelliyoruz. Yine biraz daha düşük rakamlar baz alınmış olacak çünkü Keşfetsene’nin genelinde bu yapılıyor. :)

 • Kora

  21 Temmuz 2016 - 15:36 Cevapla

  Hahaha :)) ” Gidin önce Kapalıçarşı’da biraz antreman yapın sonra onun 10 misli daha yüzsüzleşin” bu güzeldi ama biz Ankara’da pek alışık değiliz , ufak ufak alışmak gerekli gitmeden önce. Çok anladığımız işler değil ama madem yüzsüzleşeceğiz ozaman denemekten zarar gelmez.

  • Taflan

   22 Temmuz 2016 - 02:44 Cevapla

   Kora Merhaba;

   Değerli yorumun için teşekkürler, trik’i yakalamışsın. :) Bangkok geziniz gerçekleşirse lütfen bize de yorum yazarak biraz güncelleme verin, Tayland gezimizin üzerinden çok zaman geçti, diğer okurlarımız için güncel yorumlar değerli oluyor. Sevgiler.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.