Atina Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 9 € (Otelde kişi başı)
 • Bira: 1
 • 20 € (Tavernada):
 • Yemek: 7 € (En kralı)
 • Ulaşım:  1
 • 40 € (90 Dakika):
 • Turistik Zenginlik: 3 /5
 • Gece Hayatı: 3 /5
 • Pahalılık: 2/5
 • Temel Süre: 2 gün

BİR ZEYTİN AĞACININ GÖLGESİNDE DOĞAN MEDENİYET

Yunanistan’ın başkenti. Evet! Bu muhteşem bilgiyi verip rahatlamak zorundayız keza, Türkiye’deki bir gezi blogunda Atina seyahati tam olarak nasıl anlatılır, hakkı nasıl verilir tam bilmiyoruz. İstanbul’dan veya İzmir’den Atina uçak bileti alabileceğiniz gibi, kara veya tren yoluyla da  Atina’ya ucuza gitmek mümkün. Atina ve Yunanistan turları da meşhur ve cazip. Komşunun bu güzel şehrine birkaç kez gittik her seferinde farklı Atina konaklama seçeneklerini denedik, Atina’da gezilecek yerlerin temellerini gördük, Yunan mutfağının lezzetlerini tattık, Atina’nın en güzel sokaklarında deli gibi gezdik ve hazırız, Atina seyahat bilgilerimizden, yaşanmış Atina gezi anıları ve araştırmalarımızla geliştirdiğimiz notlarımız karşınızda.

Atina’nın bildiğiniz mitolojik kuruluş hikayesinin bulabildiğimiz 6,7 versiyonu var. Ortak buluşma noktası, bir şekilde bir tanrı ile Zeus’un kızı Athena kapışıyorlar ve şehre bir hediye verenin kazanacağı(!) mini düello gerçekleşiyor. (Buradaki kazanç; kimi hikayelerde şehrin sahibinin belirlenmesi, kiminde tanrısının belirlenmesi, kiminde de isim verilmesi yönünde) Neyse kaynaklara göre rakip diğer tanrı, bir hikayede şehre tüm dünya’ya gidilebilecek 4 tane olağanüstü at verir. Başka bir hikayede şehre tuz gölü yapar, mantıklı bir hikayede yerden su çıkarır ama su Ege’nin tuzlu suyudur işe yaramaz falan filan. Athena ise bir zeytin dalı diker (doğurur, yaratır, çıkarır, kazandırır v.s. v.s.) ve anlatır: “Bu ağaç yüzyıllarca yaşar, meyveleri yeşilken yenir, olmadı saklarsınız kararır gene yenir, ezip yağını çıkarır yemek yaparsınız, aynı yağı yakar karanlığı aydınlatırsınız, çekirdeğinden elyaf yaparsınız, ağacın dallarından odun elde edersiniz…” Bugün sadece dalları bile dünyanın en güzel şeyinin, barışın sembolü olmuş zeytin ağacının mitolojik başarısıyla şehrin ismi bu tanrıçaya atfen Atina olur.

Yunanistan mutfak notları

Neolitik Çağ’dan, İlk Yunan Medeniyetine, Roma’ya; Bizans’tan, İstilacı Latin Dönemine, Osmanlı’ya ve günümüz Yunanistan’ına ulaşan yoğun ve yorgun toprakların başkenti Atina. Geleneksel keşfetsene yazılarına göre biraz daha tarihi ile anlatılması gereken bir kent. Belki bizim İstanbul’un hak etmediğimiz/hakkını veremediğimiz tezi gibi, günümüz Yunan toplumunun da bu özel komşu şehrimizin hakkını verebildiğini söylemek ne yazık ki çok güç.

Avrupalılara göre Doğu sınır, doğululara göre batının başlangıcıdır Atina Limanı. Bizim gibi köprü olma ya da arada kalma dertleri de yoktur ve kendilerine özgü bir Yunanlılıkla bezemişler burayı. Dostluk, tarih, kavga, karmaşa, gürültü, medeniyet, pislik, dağınıklık, Egelilik, Akdenizlilik,fakirlik, zenginlik, tanışık olduğumuz bir kaotizm.

Atina_5

ATİNA’YA NASIL GİDİLİR

İki yakın komşunun arasında, birbirimize kavuşmak için ne mutlu ki çok fazla ulaşım seçeneği var. Türkiye’den Yunanistan’a gitmek için İstanbul’dan uçakla Atina seyahatleri Türk Hava Yolları, Pegasus, Aegean Hava Yolları, Olympic Airlines ve Norwegian ile sağlanıyor. İzmir’den Atina’ya uçak bileti almak isterseniz Turkish Airlines ve Pegasus sürekli, Aegean ve Olympic Airlines de ara ara uçuyor. Atina’ya İstanbul’dan otobüs ile de gidilebilir. Yurt dışı otobüs firmaları sayfamızda alternatifler var. (Selanik üzeri ucuza Avrupa yazımızı da okuyabilirsiniz) Yolda Selanik, Kavala gibi birçok güzel şehri de görebilir, seyahatinize ara duraklar ekleyebilirsiniz. Tren de bir seçenek. Güncel saatler için TCDD’nin sitesine bakınız. Trenle Selanik iyi bir fikir ancak Atina’yı mesafe ve aslında direkt tren olmaması sebebiyle pek önermeyiz. Ayrıca, İstanbul ve İzmir’den Atina Limanına gemi ile gitmek de mümkün ve önerebileceğimiz bir seçenek.

Avrupa’nın her yerinden bu doğu şehrine gitmek çok kolay. Ulaşım sayfamızda bulabileceğiniz bilet kıyaslama operatörleriyle uçak biletinizi seçebilirsiniz. Hava yolunun dışında, deniz yolu, tren yolu ve kara yolu ile de başkente ulaşım kolay.

ATİNA – SELANİK TRENİ: Trenle Atina’dan Selanik’e yolculuk için gün boyu birkaç tren var. Gündüz trenlerinde Selanik – Atina tren yolculuğu beş saat ilâ altı saat arası sürüyor. Atina’da gece 23.00’da olan sefer tam bir gece yolculuğu oluyor ve bizi sabah 05.00 sularında Selanik’e kavuşturuyor. Konaklama parası vermemiş olduğunuz gibi seyahati geceye denk getirerek Yunanistan turunuz için ekstra zaman da kazanıyorsunuz. Yataklı kompartıman seçeneği olduğu gibi normal koltuklar da rahat, aralarda sigara kısmen serbest ve yemekli vagonda içkiler ucuz, sohbetler şahane. Ege’nin sabah serinliğinde otelinize geçer birkaç saat uyur ve şehre dalarsınız.

Atina_10

ATİNA’DA ULAŞIM

Yunanlılardan pek beklenmeyecek şekilde iyi bir ulaşım ağı var. 1900’lerde tek hat olarak kurulan Atina Metrosu Dünya’nın en eski metrolarından biri aslında. Ancak modernizasyonu ve büyümesi Avrupa Birliği ve 2004 Atina Olimpiyatları sayesinde olmuş. Metro durakları aynı zamanda küçük birer müze. Kazıntılardan çıkan eserler de Sintagma Meydanında sergileniyor. Tramvay ve otobüs de sisteme entegre. 24 saat boyunca taksiye muhtaç kalmaksızın işleyen bir sistem var. Tüm Atina şehir içi ulaşım biletleri oldukça makul.

ATİNA HAVALİMANI’NDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

M3 Metro hattıyla yaklaşık 50 dakikada tek yön 8, gidiş dönüş 14 Euro’ya şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Metro gerekli tüm merkezi istasyonlara gidiyor. (Dikkat: aynı platformdan Pire’ye giden trenler de kalkmakta. ‘M’ işaretine dikkat etmek ve halka sormak önemli.) (sabah 6:30’dan gece 23:30’a kadar çalışmakta)

x95 Hatlı otobüs ile de 1,5 saat sürede 5 Euro’ya şehir merkezine ulaşılabilir. Daha uygun fiyatlı ancak daha yavaş bir alternatif. x96 hatlı otobüs Atina Havalimanı, Pire Limanı arasında çalışıyor. x93 hatlı otobüs Atina Otogarı, Atina havalimanı arasında hizmet veriyor. x97 hatlı otobüs de şehri merkezine Eliniko Metro İstasyonu’na gidiyor. (Bu otobüslerin tümü 24 saat çalışıyor)

Taksi ile Sintagma Meydanı 40-45 Euro arası tutuyor. 4,5 kişi iseniz önerilir. Binmeden fiyatı konuşmak önemli.

PİRE LİMANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

M1 Metro hattı, x96 otobüs hattı ile Pire limanından merkeze gitmek mümkün. Fiyatları binerken kontrol edin. (Hiç kullanmadık) Ticari taksi de 15 Euro civarı yazıyormuş.

   

ATİNA NOT DEFTERİ

Gitmeden Öğrenin: Önermek pek âdetimiz olmadı keşfetsene boyunca ama Atina tarihi ve Yunanistan Türkiye ilişkileri hakkında mutlaka birkaç satır bir şeyler okuyup, biraz ortak müziklerimizi dinleyin. Çağan Irmak’tan ‘Dedemin İnsanları’ filmi öncelikli olmak üzere de üç beş kare film izleyin. Kültürleri, tarihi, mitolojisi kadar ilişkilerimiz hakkında da biraz bilgi sahibi olmanızı şiddetle öneririz gezmeye başlamadan önce. Çünkü aslında en yakın komşumuzun kalbine gidiyorsunuz.

Beklentinizi Düşürün: ukarıdaki onca güzel ifadeye rağmen hikayelerde duyduğumuz, tahmin ettiğimiz, hayal ettiğimiz Atina’nın çok bozulmuş olduğunu söylemeliyiz. Yunan kültürünün tüm derinliği ve egzotikliği hayaliyle giderseniz hayal kırıklıklarınız kalır elinizde üç beş kıytırık fotoğrafla.

Ön Yargıları Kırın: Kahır dolu mübadele yıllarının izleri, mutlak ki yarattığı can kırıklıkları bir tarafa, Allah’ın belası 80 Darbesi sonrası mis gibi kullanılarak bizi bize düşman ettiler. Eskiye de dayandırdılar, kurcaladıkça hem bize hem onlara bir sürü nefret aşıladılar, tiksinççe ortak düşman yarattılar… Evet, özellikle yaşlılarda ve Ege’nin dalgalarından iç kesimlere doğru uzandıkça bu etki devam ediyor ama biz yeni genç nesil karşılıklı olarak bunu yıkacağız. Akdeniz’den uzanan Ege kıyılarındaki dalgalar çok daha fazla barış taşıyacak ve dalgaların hışırtılarına ancak zeybek ile sirtaki eşlik edecek. Geçmişte olduğu gibi, özümüzde olduğu gibi gelecekte de bu olacak ve bunu hızlandıracak bizleriz. Gidip geldikçe, görüp öğrendikçe, ilişkilerimizi geliştirdikçe bu özlem, bu davet gerçekleşecek. Minimum ön yargı ile giderseniz, göreceksiniz ki öğretilenle yaşanan çok ama çok uzak, oysa ki kıyılarımız çok yakın.

Tavernaların Tadını Çıkarın: Öyle Atina’da çılgın bir gece hayatı yok. Ancak hâlâ korunmuş, fiyatları da oldukça makul sayılabilecek, her yaşa hitap eden Ege Tavernalarının keyifli müziğimize kendinizi kaptırın.

Civarı Gezin: Atina kısa sürede gezilebilecek turistik olarak vasat bir şehir. Yunan adaları, Selanik, Kavala, Halkidiki gibi birçok güzellik bu bölgeye çok yakın. Yunanistan turu için vaktiniz müsaitse buralara zaman ayırın.

Yemek Yiyin: Hem lezzet hem de bütçe rahatlığı açısından bize çok yakın Atina. En pahalı yerinde bile makul fiyatlarla masadan kalkılabilir. Etlerin pek lezzetli olduğunu söyleyemeyiz ama yeşillikler, salatalar, deniz mahsulleri yani Ege yemekleri şahane ve hâlâ doğal.

Ouzo Masası Kurun: Bilinenin aksine rakı sadece bizim değil malum. 40 millette, kırk isimle benzer içkiler var ama rakı sofrası bizim. Heh, biz dediğimiz Türkiye ve Yunanistan. Oturun bir tavernaya, meyhaneye, restorana muhteşem zeytinyağlı mezelerin tadını çıkarın arkadaşlığa kaldırın ouzo kadehlerini.

Tiyatro İyi Bir Seçenek: Çok vakti olanlara komedyanın ve trajedyanın doğduğu bu topraklardaki tiyatrolara gitmesi önerilir. 50’den fazla tiyatronun olduğu Atina’da Petropolis’teki Petra Tiyatrosu İngilizce oyunlar da sergilemekte.

Sohbet Edin, Dostluklar Kurun: stisnalarla karşılaşabilecek olsanız da muhteşem insanları var. Türk olduğunuzu söyleyene kadar herkes çok iyi, kimliğiniz açıklandıktan sonra da özellikle gençler ve sağduyulu orta yaş insanları çok daha iyi. Ailesinin kayıp bir bireyiyle karşılaşmış gibi ağırlayacaklardır sizi, dostluklar kurmak, öğrenmek ve öğretmek için bulunmaz bir şehir burası bizim için.

   

ATİNA’DA GEZİLECEK YERLER

Akropolis: Atina’nın tam merkezinde, yüksek tek tepenin tepe başına kurulu tapınak, kale, kalıntılar ve tarih yığını bölge. Atina’da görülmesi gereken yerler listesinin başında bir tarihi hazine. Gündüz gezmesi kadar, gece Monastiraki’deki tavernaların birinde ışıklarını seyrederek uzo yudumlamak da hoş. (Polis bildiğiniz gibi şehir demek, akro da yüksekte olan anlamına geliyormuş) Ayrıca Propylaia (Propylaea) da Akropolis bölgesine giriş kapınız. Görülesi bir eser. Athena Nike Tapınağı, Parthenon, Erekhtheion ve Propylaion da, bu tepede.

Parthenon (Pantehon): Akropolis’teki en önemli yapıdır. Athena’nın uğruna inşa edilmiş, topraklara sahip olan ülkelerce tarih boyunca camii ve kilise olarak da kullanılmış önemli bir yapı. Ne yazık ki birçok parçası dünyadaki birçok güzellik gibi çalınmış ve şu an British Museum‘da. Hikayesini ve turistik bilgileri yazdık, şurada:

Pantheon Tapınağı Bilgiler

Monastiraki ve Plaka: Atina’da Alışveriş, yeme içme ve eğlence merkezi. Trafiğe kapalı alandaki tüm restoranları öneririz. Tren yolu boyunca gözünüze hoş görünen, müziği davet eden tavernalaradan birine oturabilirsiniz. Atina gece hayatının bir kısmı da burada renkleniyor.

Atina_8

National Archaeological Museum: Atina’daki birçok müze arasında en kayda değeri, görülesi olanı.

Syntagma Meydanı (Ana Yasa Meydanı): Atina’nın en önemli meydanıdır ne yazık ki küçücüktür. Parlamentoyu da içeren meydanda saat başı asker nöbet değişimi yapılmaktadır ve izlenesi bir etkinlik olabilir. (Askerlerin eteğindeki 400 pile, şehrin Osmanlı egemenliğindeki 400 yılını simgeler) Meçhul Asker Anıtı da meydanda yer alır.

Panathenaic Stadyumu: Sintagma Meydanı’ndan iki tramvay durağı mesafe ile gidilebilecek bu olağanüstü hipodrom stad 1896’daki ilk olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmıştır. Gündüz ücretli giriş bileti ile girebilir ve audio guide (işitsel rehber) ile dönemin seslerinin canlandırmalarını dinleyebilirsiniz. Ayrıca koltukların dizilişindeki eşitliği ve bazı insanların daha eşit oluşunu da düşünmek lazım. Şehrin en önemli yapılarından diyebiliriz.

Atina_6

Gazi: Atina gece hayatı ve Yunanistan eğlence hayatının kalbi olan bölge özellikle genç ve orta yaş kesime hitap ediyor. Ankara’daki Park Caddesi benzeri kümelenmiş birçok mekana saat 22.30’dan sonra gitmenizi öneririz.

Kolonaki: Syntagma -Sintagma- Meydanının devamında yer alan bulvar, alışveriş ve yürüyüş için keyiflidir. Konsoloslukların sıralandığı caddeyi İstiklal’e benzeterek Taksim’e hakaret etmeyiniz lütfen.

Atina Parkları: Panathenaic Stadium’a tramvayla gittiyseniz meydana yürüyerek dönün ve yeşilin, toprağın, parkların tadını çıkarın deriz.

Atina Limanı: Büyük ölçekli, yürüyüşü keyifli, gemileri izlemesi güzel bir liman Atina Limanı. Öncelikli listede değil ancak vaktiniz varsa deniz kenarı yürüyüş için değerlendirilebilir.

Omonia Meydanı: Şehrin kalabalık ancak nispeten dışında bulunan meydanlarından biri. Önceliğiniz olmasın ancak fazla vakti olan gezginlerin ziyaret etmesi, geçerken Atina Belediye Binasını da görmesi önerimizdir.

Atina_9

ATİNA GECE HAYATI

İki türde genellersek yanlış olmaz. İlki geleneksel Yunan Geceleri ile tavernalar. İkincisi de modern dünyanın emri barlar ve mekanlar. Ancak Yunanistan diskolarında ve barlarında bile geleneksel çizgisini nispeten korumuş ve benzer iki tür eğlenceyi birleştirmiş.

MONASTİRAKİ BÖLGESİ: Atina’nın hemen merkezinde birçok meyhanenin, tavernanın, restoranın ve eğlence yerinin sıralandığı ana cadde. Tarihin ‘tam anlamıyla’ gölgesinde eğlence sunuyor ve yemekleri de ezgileri de bize çok tanıdık. Doyasıya bir gecenin maliyeti de lüks bir mekanda 4 kişilik masada kişi başı 15 Euro civarlarında. (Elbette artabilir, azaltılabilir)

PLAKA: Atina’nın ‘eski şehir’ bölgesi. Monastiraki’nin başlangıcı. Yine birçok taverna, restoran sıralanmış ve oldukça davetkar. Damak tadınıza uygunsa deniz mahsulleri  ve mezelerle kurulmuş bir uzo sofrası öneririz. Şiş kebap da tabii yenir ama kırmızı etin Atina’da bizdekine göre çok geride olduğunu düşünüyoruz, damak sizin, karar sizin.

GAZİ BÖLGESİ: Metro ya da taksi ile gideceğiniz Gazi’de yeni nesil barlar, diskolar, clublar sıralanıyor. Lüks arabalar, şıkır şıkır gençler, son derece bakımlı ve özenli bir kitle burayı eğlencenin zirvesine taşıyor. Mekanlar 21:00 civarlarında da açık olsa da 22:00 civarlarında ufaktan dolmaya, gece yarısında da canlanmaya başlıyor. Yemek sonrası, dans öncesi bildiğiniz cafe gibi oturup sohbet ediyorsunuz. Tavernanın bir modernizasyonu denebilir.

SAHİL KESİMİ: Bizim iki ziyaretimizde de fırsat olmadı gidemedik, büyük mekanlar olduğu belirtilmekte. Turizm information ofislerinden (16:00’a kadar çalışırlar) veya yerel halktan bilgi alın.

Göç Sonuçları Cinsel Hayat: Atina şehri olağanüstü kaçak göç alıyor. Hem Avrupa’nın açılış kapısı oluşu, hem AB üyeliği hem de çoklu deniz kıyıları Yunanistan’ı ve elbette Atina’yı milyonlarca Afrikalı ve Orta Doğulu için umut kapısı yapmış. Birçok siyahi kadın da özellikle hosteller bölgesindeki sokaklarda çok düşük paralara bedenini satıyor hem yerlilere hem turistlere hizmet ediyor. Önermesek de Yunanistan’da seks eğlencesi için küçük kaçamak arayışındakilerin bilgisi olabilir.

Atina Gezisi ve Yunanistan Turu Sırasında İhtiyacınız Olabilecek Bazı Bilgiler şu sayfalarımzda:

Yunanistan mutfak notları

Selanik gezi notları

Halkidiki gezilecek yerler

Halkidiki Turu yapmaya 10 sebep

img

En Güzel Yurt Dışı Deniz Tatili Önerileri

4 mevsim deniz kum güneş keyfine Yurt dışında deniz tatiline gitmek, Avrupa'da deniz keyfi…

0 Yorum

5 Yorum

 • Sakir Demircan

  29 Temmuz 2014 - 19:31 Cevapla

  Atina gezi rehberiniz basarili ve iyi bir icerikle olusturulmus. Belli ki sehre hakim bir gezi yapmissiniz, notlariniz cok isime yaradi ve donup tesekkur etmek istedim.

 • Pantelis Hristidis

  25 Mart 2015 - 19:25 Cevapla

  Atina yi ziyaret etmek isteyenler için gerçekten güzel ve önemli bilgiler.
  Taksi şoförü olarak calistigim ve Istanbul doğumlu olduğumdan bende Atina’ya gelip Türkçe bilen bir taksi şoförü aradığınızda seve seve yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

  • Taflan

   26 Mart 2015 - 20:58 Cevapla

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Size ulaşmak isteyen konuklarımız isminizdeki linke tıklayacaklardır.

  • yasemin

   26 Mayıs 2015 - 23:08 Cevapla

   cok memnun oldum ancak sızın oradakı tlf yazabılırsenız ben ve arkadasım ıle temz gelıcez sıze nasıl haber verebılırız .bırde 21 *7 de bız atınadan pargaya otobus gıdıcez omonıadan kıfısou ne kadartutar cok tsk.ler

  • serpil

   15 Temmuz 2016 - 15:48 Cevapla

   Pantelis bey merhaba
   biz atina ya geldigimizde bize turkce anlatarak atinayı gezdirecek birini bulma sansımız varmı ? Makul bir fiyata..

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.