Amsterdam Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  11 € (Çadır/Kamp)
 • Bira:  4 € (Bar)
 • Yemek:  4 € (Fast food)
 • Ulaşım:  7.8 € (24 saat)
 • Turistik Zenginlik:  5/5
 • Gece Hayatı: 5/5
 • Pahalılık: 4.5/5
 • Temel Süre: 4 gün

Liberalizmin Başkenti, Avrupa’da Eğlencenin Lokomotifi

Amsterdam turu deyince akla ilk gelen 8 şey var: Red Light District, uyuşturucu ve keyif verici maddeler, laleler, değirmenler, paralı cinsellik, eşcinsel evlilikleri, bisiklet ve Hollanda peynirleri…. Hepsini geniş geniş anlatalım;

Başta gençlerin favori destinasyonlarından olan Amsterdam, her gezgine ve turiste farklı şeyler sunan bir turizm cenneti. Aslında son derece “ortalama” bir şehrin, olağanüstü akıllıca turizme kazandırılışını görebilmek mümkün Amsterdam sokaklarını gezerken. Hollanda turları diye bir seçenek pek olmadığı düşünen akıllı Dutch’lar, Amsterdam’ı gece hayatı, eğlence, müzecilik, şehircilik ve özgürlükler konusunda efsaneleştirmiş ve birçok kişiye ucuz Amsterdam uçak bileti aratacak, Amsterdam hayalleri kurduracak bir turizm efsanesi doğmuş.

Özgürlükler ülkesi Hollanda’nın başkenti Amsterdam, aynı zamanda liberalizmin de gerçek anlamda başkenti. Orijinalinde aslında huzurlu ve sakin bir şehir olan Amsterdam’ın bu özelliği kanallarındaki dingin sulardan ve minimal evlerin içinde sakin hayatlarını süren zengin insanlardan geliyor olsa da, artık bu belirgin farklılığı Amsterdam civarındaki yerleşimlerde bulabilmek mümkün. Şehre gelmişken, ileride detaylarını okuyacağınız şekilde, Amsterdam civarında görülecek yerlerden Marken, Volendam, Edam gibi birçok yer bizi bekliyor olacak. Şu çılgın başkentle ilgili geniş gezi anılarımıza ve Amsterdam rehberlerimize geçmeden önce şu özel uyarıyı yapalım:

Amsterdam ile ilgili her Avrupa şehri ve gezisi ile ilgili olandan fazla gereksiz efsane var, her duyduğunuza o kadar inanmayın lütfen. (Alakalı bir makale için bkz: Yurt dışı Efsaneleri, yalanlar. )  

Amsterdam'ın En İyi Coffeshopları

Amsterdam Kafası

Amsterdam Gezi Notlarımızı incelerken, keyifli ve dolu dolu bir deneyim için ‘not defteri’ kısmına ve alt sayfalara mutlaka göz atın. Uzun görünen yazılarımız aslında size çok şey anlatacak, Amsterdam’la ilgili çok bilgi verecek.

Kesfetsene’nin yazarlarından Taflan 5, Barış 4 kez Amsterdam’a gitmiştir. Bir şekilde yolumuz hep denk geliyor. Şehir rehberinde yer alan bilgilerden Amsterdam Gezi Rehberi ve detaylı alt bilgiler, reşit bilinci gerektirebilecek yazılar içerir ve Hollanda yerel kanunların kuralları ile yazılmıştır. Keyif verici maddeler ve uyuşturucular beden ve ruh sağlığına ciddi zararlar verebilir. Site okuyucularının bu şartları bildiği, sorumluluk aldığı kabul edilir. Aynı şekilde geniş Amsterdam kafası rehberi içeriği de bilgi verme ve tehlikelerden koruma amaçlıdır.

Amsterdam_6

AMSTERDAM’A NASIL GİDİLİR?

UÇAKLA AMSTERDAM: Türk Hava Yolları, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’dan direkt uçuyor. Pegasus ve KLM’in de İstanbul’dan direkt uçuşları var. Birçok havayolu şirketi ile aktarmalı olarak da Avrupa’nın neredeyse her yerinden Amsterdam’a gidilebilir. Direkt ucuz Amsterdam uçak bileti bulamadıysanız, duraklamalı uçuş yapabilirsiniz.

Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Mesafe sadece 14 km’dir. Havalimanının içinde tren istasyonunu da barındırması büyük avantaj. Schiphol’den Amsterdam merkeze trenle 15 dakikada gelinir. Ayrıca güzelim Belçika’ya da Schiphol Havaalanı üzerinden direkt tren aktarması ile ulaşmak mümkündür. Havalimanından metro bileti tek yön 5 Euro’dur. IAmsterdam Card gibi ulaşım bileti uygulamaları bu hatta geçmez. Yanınızda bozuk Euro bulundurmazsanız, kredi kartı ile alışveriş yapabilirsiniz. Makinelerde banknot kabulü yoktur.

TRENLE AMSTERDAM: Avrupa’nın en gelişmiş tren yolları buradan geçer. Her yerden Amsterdam’a ulaşmak mümkündür. Ana tren istasyonundan şehir merkezine gitmek diye bir sorun yoktur çünkü “Central Station” isimli meşhur gar tam merkezdedir.

Şehir içinde önemli bir ulaşım ve kent kart uygulaması olan Iamsterdam Card notlarımızı incelemenizi öneririz. Şuraya tık tık;

iamsterdam Card Detayları

   

AMSTERDAM NOT DEFTERİ

Çılgınlık uğruna bu muhteşem şehri kaybetmeyin:  Amsterdam Red Light’tan, cinsellikten ve uyuşturucu ve keyif vericilerden ibaret değildir. Amsterdam geziniz de öyle olmasın. Kanalları, gerçek olamayacak kadar güzel mimarisi, olağanüstü bisiklet trafiği, muhteşem toplu taşıma ağı, kibar insanları, eğlenceli gece hayatı, meydanları, Wondelpark’ı, özgürlükleri v.s. v.s. ile bulunmaz bir destinasyon. Red Light’a takılıp kalmayın, şehrin diğer noktalarını da mutlaka gezin.

Iamsterdam Card’ı doğru zamanda Alın: Eğer Amsterdam’da sadece kafa bulmayacak ve kültürel işler de yapacaksanız 50 Euroya iki günlük kart (ya da kalacağınız süreye göre olanı) alınabilir. Sınırsız toplu taşıma, ücretsiz kanal turu, 20 müzeye yakın ücretsiz giriş 25 müzeye yakın indirimli giriş birçok mekanda indirim ile kendini amorti ediyor. (Bir günlük 40, üç günlük 60 Euro)daha detaylı bilgi için tık tık: iamsterdamcard) Önemli olan nokta ayık ya da yarı hoş gezdiğiniz günlerde kartı kullanmak. Çünkü tek başına günlük toplu taşıma bileti gayet ekonomik, Iamsterdam Card ise ek aktivitelerden faydalanılmazsa oldukça pahalı.

Amsterdam’da bisiklet kiralayın – katlı bisiklet otoparklarını görün:  Amsterdam tam bir bisiklet kendi. Tüm Avrupa’da yaygın olan iki teker ulaşımı burada ana yöntem. Biz de kiralayabilir, yokuşsuz bu şehirde keyifle pedal çevirebiliriz. Ancak bisiklet trafiği çok çok hızlı akıyor, buna dikkat edin. Herhangi bir AB kentinde keyifle bineceğiniz bisiklet, burada ana yollarda biraz ızdıraba dönüşebilir. (AB vatandaşı olmadığımız için her kiralama merkezinden alamıyoruz, turistik yerlerden almalıyız)

FEBO’da yiyin:  Sıklıkla fast food’dan uzak kalınmasını önersek de hem bütçe hem de kolaylık sebebiyle bunu hep yapıyoruz ya, burada Febo’nun olağanüstü kroketlerini mutlaka deneyin. Ayrıca her Febo şubesi, makine satışı nedeniyle yeni bir deneyim.

Kafayı bulun: Ne diyeyim ki, canınız ne istiyorsa limitler ve kurallar (yasa değil, sağlık kuralları :) ) dahilinde onu tüketin, değişik hisler bizim için. – Kesinlikle yasal dükkanlarda satılan doğal ürünleri kullanın. Asla yasa dışı sokak satışçılarından ya da var olduğu söylenen tezgah altı ürünlerden denemeyin, satanları polise bildirin. Bize denk gelmedi ancak böyle şeyler oluyormuş. Genel ürünlerle ilgili de korkmayın, tribe girersem ne yaparız diye satışçıya sorabilirsiniz. O da çikolata yiyin der. Rahat ve cesur olun. Alkolle asla karıştırmayın. Detaylı Amsterdam kafası notlarımızı okuyun. (Aşağıda görselleri tıklayabilirsiniz)

Peep Show tiyatrolarına gidilebilir: Kadınlı erkekli rahatlıkla girebilirsiniz. Avrupa’nın belli başlı birçok yerine olan saçma striptiz kulüplerinin ya da canlı striptiz makinelerinin en iyileri tiyatro olarak Amsterdam’da. Genel prensip hepsinde aynı. Hiç durmayan 1 saatlik şov var, 5 kadın ve 1 çift 9’ar dakikadan non-stop şov yapıyor. Amsterdam tiyatroları geleneksel striptizden biraz ileri, vajinadan ip çıkarma, vajinaya konulan kalemle gönüllü seyircilerin vücuduna yazı yazma, vajinada mum yakma, onla dans ve söndürme, en son da bir çiftin oldukça hard görünen vasat birlikteliği.  Mekanlar gece bir saatte kapanıyor, bir kere girdikten sonra kapanana kadar içeride kalabiliyorsunuz. Şovun sürekli tekrarlı olduğunu hatırlatırsak nispeten erken (akşam 7, 8 gibi ) girin, tadı damağınızda kalmadan sıkılınca çıkarsınız. Genelde ilk iki içki dahil 30 ilâ 55 Euro. Ve fiyat sürekli artıyor. (2009’da interrailde 20 Euro idi, 2013 Eylülde aynı yer 40 Euro olmuştu, 2016 yazında 40 ve 60 Euro’luk fiyatlar gördük)

Şov makinelerinde canlılığı izleyin: Kadın erkek cinsiyetiniz fark etmez. İster heves, ister merak, ister tecrübe ister cinsel; amaçlarınız olsun ne olursa olsun 2 Euro’luk bu makinelere girin. 8’gen gibi 12 köşeli bir platformun ortasında dar gösteri alanı, etrafında da kapalı kabinler var. Özel kabininize girip 2 Euro atıyorsunuz 2 dakikalığına pencereniz açılıyor ve canlı striptriz ya da çiftleşme izliyorsunuz. Genelde 6 gösteri olur, ilk 5’i striptiz, 6’ıncısı çiftleşme(!). Kapıda numaratör aracılığıyla hangi programın devam ettiğini görebilirsiniz. Çekinmeyin… Ayrıca aynı mekanda özel video-mastürbasyon kabinleri de yer alır. Bu kabinlerde de 1 Euro’ya 2 dakika olmak üzere seçtiğiniz video filmleri özel kabinde izleyebilir, istiyorsanız ‘takılabilirsiniz’. Kabinler size özel (En fazla 2 kişi) ve peçeteli.

Red light’da olaylar olaylar: Amsterdam’ın geleneksel genel evlerden farkı hayat kadınlarının mağaza vitrini gibi dizilmesi. Zamanınız var ve daha gezecekseniz Belçika’da buradan daha güzeli, daha az turistiği ve daha ucuzu var. Sadece böyle şehrin ortasında değil. Neyse, biz hiç denemedik ama bilgi verelim Red Light’ta ilişkiye girecekseniz seansı 50 Euro pazarlık yok, iki kişi giriş ya da bir kişi giriş bir kişi seyirci v.s. değişmiyor, her şey kişi başı 50 Euro. İyi hanımlara sarhoşsanız kabul edilmezsiniz. Direkt ana sokakta sıkışıp kalmayın Red Light acayip gizli ve sürpriz ara sokaklar sunan bir bölge. (Tekrarlayalım bu makineleşmiş birliktelik, önerilerimizin uzağındadır.)

Özel cinsellik geceleri ve seks partileri ilginizi çekerse: Amsterdam’ın Red Light’ta dizili; basit, mekanik cinsellik kısmının dışında da ciddi davetkar teklifleri var. Özellikle İngilizce sitelerden, swinger partileri, özel randevu evlerini ilginizi çekiyorsa araştırın. Kurumların kendi web sitelerine güvenin ancak uluslararası forumlardaki yazı ve yorumları da okuyun. Bu partilere tabii ki kadınlar da gidebilir.

Sokakta bira içmek yasaktır: Neredeyse her şeyin serbest olduğu Amsterdam’da sokakta bira içmek yasaktır. Ya mekanları tercih edin ya da parkları. Elinizde bira ile görülürseniz de bir şey olmaz, polis gelip sizi uyarır, “bilmiyordum, bu Amsterdam’da ilk seferim” deyip, kibarca çöp kutusuna yönelin. Biz yine de bu kuralı çok suistimal etmemenizi öneririz. Kamplar, hosteller, mekanlar ve parklar uygun.

Bütçeye dikkat edin: Amsterdam pahalı mı sorusuna verilecek tek cevap vardır: Evet! O kadar ki 1 ve 2 Cent’lik Euro’lar Amsterdam’da geçmez, özellikle kafanız güzelse harcamalarınıza ekstra dikkat etmenizi öneririz. Düşük bütçeli seyahatler için Hollanda insanı yorabiliyor.

   

AMSTERDAM’DA GEZİLECEK YERLER

Red Light District: Zaten gezeceksiniz. O yüzden buraya gezilmeli bölümü olarak değil rehber olarak bakalım. Red Light Bölgesi özgürlükler şehrinin ekstra özgür bölümü. Hayat kadınları burada sıralanıyor, bolca da coffe shop, amusement center (mini kumarhane, oyun salonu) ve birkaç peep show tiyatrosu var. Kanallarla dolu Amsterdam’ın iki kanal arası bölünmüş bloklarından oluşan hepi topu birkaç adımlık alan. Başından sonuna durmadan 15 dakikada yürünür ama durduğunuz için günler de sürebilir. Coffe shop‘lar için ideal sokak Warmoesstraat. Marihuana dışında farklı hafif keyif vericiler için de birçok Smart shop bulunmakta. Bu smart shoplar’dan destek alarak “magic truffles” deneyebilirsiniz. (Amsterdam’ın en iyi coffe shopları için tık tık: En iyi coffeshop’lar)

Amsterdam_5

Peep Show Tiyatroları: Çok sayıda var Red Light Bölgesinde. En pahalı olanı (arada birkaç Euro fark var) en iyisidir. Ona girin. Etkinlikler tüm gün ‘tekrarlama’ prensibine göre sürüyor. Ortalama 6 gösteri 60 dakika sürüyor ve saat başı tekrardan başlıyor gibi düşünebilirsiniz. Akşam belirli bir saatt (Genelde 23:00) kapanıyorlar. Akşam üstü 19:00, 20:00 arası girerseniz, beğenmeniz durumunda aynı gösteri route’unu tekrar izleyebilirsiniz. Giriş biletinden sonra içeride kalış süresi sınırsız. İlk iki içki ücretsiz, devamının fiyatı da makul. (Düz bara, bakkala göre değil, herhangi bir eğlence mekanına göre)

Amsterdam_7

Dam Meydanı: Klasik Avrupa meydanlarından biri. Meşhur istasyona doğru giden Rokin Caddesi ile DamStraat’ın kesişiminde Madame Tussaud’s Müzesi’ni de içine alan keyifli bir meydan. Neredeyse 24 saat canlı, geceleri bile bir sokak gösterisi bulunabilir. Tadını çıkarın.

Vondelpark: Amsterdam’ın kocaman parkı. Bir konsere ya da festivale denk gelirseniz mutlaka katılın, olmadıysa da bisiklet kiralayın ve bu doğa harikası yeşilliklerde ‘kafanızın keyfi’ni yaşayın. Truffle eşliğinde parkın ortalama ücra bir köşesinde oturursanız ördekler ve kazlar size eşlik edecektir. Hele tohumlarını döken bir ağacın altında… Ayrıca parkın bisiklet yollarını yaya olarak da takip edin inanılmaz kısa geçişler sizi tropik bir bölgede hissine yönlendirir.

Museumplein: Müzeler bölgesi. Aşağıdaki müzelerin çoğunu ihtiva eder, gidiniz. Sadece müze ile sınırlı kalmaz, sürekli canlı ve eğlenceli nefes alan bir meydandır. Akşamları takılmak için de birebir. Hem yerel, hem turistik tam bir kozmopolite burada.

Amsterdam_8

RijksMuseum: Hollanda’nın en önemli güzel sanatlar müzesi. Detaya girmeyeceklere 2 saatlik bir tur oldukça yeterli. Detaycı sanatseverlerin tam gün ayırması önerilir.

Stedelijk Müzesi: Modern sanatlar müzesi: Gezici sergi ilginizi çekiyorsa girebilirsiniz. Amsterdam Müzeler bölgesinde yer alıyor. Biz girmedik, bilgi veremeyeceğim. Fiyat sergiye göre değişiyor.

Anne Frank Müzesi:  2. Dünya Savaşı sırasında yazdığı günlüğüyle dönemle ilgili en meşhur tanıklığı sunan Anne Frank’ın günlüğünden alıntılar, tarihi belgeler, fotoğraflar ve film karelerinin yanı sıra orada saklanan ve onlara yardım eden insanlara ait eşyalar evde yaşananlara ışık tutmaktadır. Anne’in orijinal günlüğü ve diğer not defterleri de müzede sergilenmektedir.

Van Gogh Müzesi: Zat-ı şahanenin 200 civarı eser ve kendisiyle ilgili bilgilerin yer aldığı müzenin giriş ücreti 15 Euro.

Leidseplein Square: Trafiğe kapalı bu alan bisikletlerden de kurtulabileceğiniz bir nokta. Sürekli aktif ve eğlenceli. Gece hayatının en önemli merkezi.

Amsterdam_9

Heineken Experience: Leidseplein Meydanı’na yakın. Koskoca bira markasının eğlenceli fabrikası. Bir tur önerilir. Çok da gerekli değildir ama giren herkes beğenmiştir. 18-22 Euro arası değişken giriş ücretleri var. (İndirimle ilgili)

Rembrantplein Square: Yine Amsterdam’ın canlı meydanlardan biri. Birçok casino da burada yer alır. Amsterdam gece hayatının önemli merkezlerinden.

Maddame Tussauds: Londra’dan sonraki en büyük ikinci Maddame Tussauds burada. Balmumu heykel görmek isterseniz keyfiniz bilir. Eğer çok geziyorsanız Dünya’nın birçok güzel noktasında karşınıza çıkacağını hatırlatırız, daha ucuz yerler tercih edilebilir.

Amsterdam_10

Marken & Volendam: Amsterdam’dan trenle yarım saat mesafede Volendam kasabası ve tekneyle geçeceğiniz Marken yarım adası eski, doğal, tarihi Hollanda’yı görmek için bulunmaz fırsat. Lale bahçeleri, yel değirmenleri ve peynir fabrikaları size hoş bir Hollanda köyünü derinliklerine kadar hissettirecek. Peynir fabrikasındaki numune ürünlerin her birinin tadına bakmayı unutmayın.

Haarlem: Amsterdam’a trenle 15 dakika mesafede bulunan bu küçük şehirde, küçük cafelerde oturabilir, şehrin huzurunu içinize çekebilirsiniz.

Amsterdam_13

Hollanda Lale Bahçeleri: İkimizin birlikte ve ayrı ziyaretleri toplamı 10’a yaklaştı ancak hâlâ mevsimine gelemedik. Hollanda laleleri ile Osmanlı, Nederland kavgasını bir kenara bırakırsak muhteşem hikayeler duyuyor şahane fotoğraflar görüyoruz hep birlikte. Eğer mevsimine denk geldiyseniz şehir merkezinde değil trenler yarım saat v.s. mesafedeki tarlalarda o müthiş manzaralar. Ne olur özel anılarınız olursa fotoğraflarınızı bize de yollayın.

RED LIGHT DISTRICT ve HOLLANDA’DA UYUŞTURUCU SERBESTLİĞİ

Yukarıda Amsterdam Gezi Rehberimizin Not Defteri kısmında ufaktan deyinmeye çalıştık. Hollanda uyuşturucu ve keyif verici maddelerin ufaktan legal olduğu ya da göz yumulduğu bir ülkedir. Turistik açıdan da zirvesi Amsterdam şehridir. Ancak resmi olarak yasal değildir. Neyse, hukuki boyutu bir kenara bırakırsak sırf bu sebeple milyonlarca Euroluk turistik gelir elde eden şehrin birçok ziyaretçisi sırf bu amaçla gelebiliyor. Biz de bunun dışındaki nedenlerle birkaç kez gittiğimiz Amsterdam‘ın bu kısmını da gözlemledik, yalan yanlış bilgilerle insanlar kötü alışkanlıklara özenmesin diye de yazdık. Yukarıda yazılanları okumuşsunuzdur, detaylar şu iki sayfada;

Amsterdam Kafası

Amsterdam'ın En İyi Coffeshopları

AMSTERDAM’DA KONAKLAMA

Lüks seçenekler isteyenler için çok yıldızlı oteller: Dam Square civarındaki otelleri öneririz. Hem Central Station’dakilere göre bir tık daha ucuz, hem yine çok merkezi ve oldukça kaliteli. Geceliği 80 – 250 Euro arası değişen seçenekler bulabilirsiniz.

Vakti olana Amsterdam’da Kamp öneririz. Doğa ile iç içe olmak şahane bir seçenek.Mevsim müsaitse Camping Zeeburg ve  Camping Zeeburg 2 favori kamp alanlarımızdır. Yurt dışında campingle ilgili detaylı bilgiler için tık tık: Camping

Rahatlık ve Kalabalık Gruplar için Amsterdam’da ev kiralama: Başta airbnb olmak üzere ev kiralamak her yerde olduğu gibi Amsterdam’da da şahane bir seçenek. Airbnb’yi mutlaka deneyin, detaylı bilgiler ve hediye puan yazımızı okuyun. Tık tık: Airbnb

Amsterdam’da Hostel: Şimdi çok çeşitli hostel var ve hepsi Avrupa ortalamasına göre pahalı. Birkaç iyi önerimiz olacak. Tourist Hostel gibi Central Station’a yakın hostelleri tercih edebilirsiniz. Mevsime göre geceliği 10 – 25 Euro arası fiyatla 4-8 kişilik odalarda yatak kiralayabilirsiniz. Önemli bir detay, rezervasyonunuzu önceden internetten yaparsanız, size iyi oda verirler. Kapıda yapar veya konaklama uzatması gerçekleştirirseniz, daha yüksek katlarda ve daha kalitesiz odalar sizin olacaktır, ancak fiyat da biraz daha düşebilir.

İkinci otel önerimiz de en sevdiğimiz olan Bulldog Hostel. Aslında bir coffeshop zinciri olan Bulldog’un Hostel’i de, hem kalitesi, hem diğer coffe shop’lar kapandığında birkaç saat daha açık kalan şubesi (Sadece hostel müşterilerine açık) hem güvenli ve elit yapısı ile öne çıkıyor. Özel odalar, 2 kişilik ya da 4 kişilik odalar bulunduğu gibi 8 kişilik paylaşımlı odalar da var.

img

Efes Antik Kenti Gezi Rehberi

EFES HARABELERİ GEZİSİ Efes Antik Kenti İzmir'e oldukça yakın mesafede tarihi harabelerden oluşan turistik…

5 Yorum

26 Yorum

 • Sena

  10 Ağustos 2014 - 14:43 Cevapla

  Stay.com adinda bir uygulama var, amsterdam da arastirip bulup bir gun oncesinde stay.com haritasinda isaretledigim 10 alısveris lokasyonunu ertesi gunu elimle koymus gibi buldum. Ustelik uyg. offline da calisiyor! diger sehirleri henuz deneyemedim ama amsterdam da inanilmaz iyi calisti uygulama.

 • Can Bartınlı

  14 Kasım 2014 - 16:21 Cevapla

  Muhteşem bir şehir, muhteşem bir Amsterdam kafası ve şahane özetlediğiniz net Amsterdam sayfanız. Ben de bir ek yapayım kesinlikle Amsterdam peep show’a girilmesini öneriyorum.

 • Recai Kurt

  10 Ocak 2015 - 20:09 Cevapla

  Herkesin hayatında en az bir kez, bence daha fazla sefer Amsterdam turu yapması gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle mükemmel, eğlenceli, renkli ve farklı bir şehir. Biz Amsterdam – Paris turunda gidip 4 gün kalmıştık, keşke önceden gezi yazınızı okusaymışım, bir sonraki Amsterdam çıkarması daha güzel olacak.

 • Pelin Dursunoğlu

  07 Şubat 2016 - 23:13 Cevapla

  Amsterdam’ı gerçekten çok güzel anlatmışsınız..Mutlaka görülmesi gereken bir şehir diyor ve bir ekleme yapıyorum. Volendam’a motor kiralayıp gidilebilir.Şehir merkezinden feribotlar var,karşıya ücretsiz geçiriyorlar.Sonrasında da tabelalarla çok rahat yolu bulabiliyorsunuz.Üstelik yol boyunca öyle güzel bir manzara var ki,kanallar,göl evleri,değirmenler,çiftlikler..Biz küçük bir pazara rastlamıştık Volendam’da..Parmesan peynirleri çok uygun fiyata aldık, üstelik çok lezzetlilerdi..

  • Taflan

   10 Şubat 2016 - 04:58 Cevapla

   Yorumunuz, ve katkınız için çok teşekkür ederiz. Volendam da gerçekten kartpostal gibiydi değil mi. :) En azından günübirlik gitmek gerek diye düşünürüz hep.

 • Emre

  04 Mayıs 2017 - 01:19 Cevapla

  Güzel Anlatım olmuş..

 • Emre Karagöz

  04 Mayıs 2017 - 01:21 Cevapla

  Güzel Anlatım olmuş..

 • Ali ali

  06 Mayıs 2017 - 22:38 Cevapla

  mükemmel bir şey konuyu beğendim

 • HAKAN YILDIRIM

  10 Mayıs 2017 - 16:55 Cevapla

  Ölmeden önce yapılacaklar listemde ilk sırada bu şehir…

 • Hayat Öyküsü

  17 Mayıs 2017 - 11:44 Cevapla

  Amsterdam hakkında güzel anlatım teşekkür ederim.

 • Amsterdam meraklısı

  17 Mayıs 2017 - 15:43 Cevapla

  yıllardır gitmek isterim amsterdam a ama nasip olmadı

 • seydi altındağlı

  17 Mayıs 2017 - 16:58 Cevapla

  bu siteyi insan gezerken oralara gidip de mi bu bilgileri aldılar diyor içinden..

  • Taflan

   17 Mayıs 2017 - 17:47 Cevapla

   Keşfetsene’de yazan bütün gezi notları ve seyahat rehberleri yaşanmış, ziyaret ettiğimiz yerlerin notlarıdır. Amsterdam gezisi ise ayrı ayrı toplamda 10 kezden fazla yaptığımız bir ziyaret. :) Avrupa’da en sevdiğimiz, gezmekten ve takılmaktan en çok keyif aldığımız şehirlerin başında Amsterdam gelir.

 • Mustafa Gök

  18 Mayıs 2017 - 16:17 Cevapla

  Çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim.Yakın zaman da Amsterdam’a uçağım var benim için güzel bir öğrenme oldu. :)

 • Hakan

  23 Mayıs 2017 - 23:19 Cevapla

  Anlatim icin tesekkurler bize de nasip olur insallah gitmek

 • Mehmet Türkengeç

  01 Temmuz 2017 - 12:22 Cevapla

  Anlatımınız çok güzel ve açıklayıcı inşallah bende bir gün gideceğim ve bu yorumlarınızın hepsini aklımda tutamasam da tekrar girip bakacağım buraya.

 • omer mansuri

  03 Temmuz 2017 - 12:16 Cevapla

  Gerçekten gezilmesi gereken ülkeler arasında yeralmaktadır. İlk tatil edeceğim ülkeler arasında bulunmaktadır.

 • Samsun çilingir

  20 Temmuz 2017 - 15:06 Cevapla

  abi cok guzel yerler ama işte para para para buralara gitmek icin cokk paran olmasi lazim inşallah bizde birgün paramız olur bu güzel yerleri dolaşiriz

  • Taflan

   22 Temmuz 2017 - 17:51 Cevapla

   Sevgili Çilingir Merhaba;

   Aslında sandığın kadar zor değil. Elbette bir para gerekiyor ama buna imkan yaratmak senin, benim elime. Blogun genel seyahat rehberi kısımlarını okursan, daha ucuz nasıl yapabileceğini görürsün. :)

 • ordunaryus

  28 Temmuz 2017 - 15:18 Cevapla

  Bir mkaçta video olsaydı güzel olurduı

  • Taflan

   31 Temmuz 2017 - 02:20 Cevapla

   Önemli eksiklerimizden biri. :)

 • ahmet

  01 Ağustos 2017 - 10:22 Cevapla

  avrupayı gezmek isterdim bazı yerleride keşfetmek istiyorum

 • Metin

  19 Ağustos 2017 - 19:32 Cevapla

  Merhaba, Amsterdama gideceklere zaanse schans a da gitmelerini öneririm hatta kesinlikle gidin. Amsterdamdan trenle 20dk sürüyor. Kasabanın girişindeki kakao fabrikasından dolayı tüm kasaba çikolata kokuyor. Değirmenler çiftlikler manzaralar çikolata kokusu eşliğinde keyif aldım orayı gezmekten herkese öneririm

 • burak yıldız

  13 Ekim 2017 - 13:19 Cevapla

  gitmem gereken bir başka şehir bu dünyada hiç bir yer görmeden ölmek çok saçma

 • fatih

  19 Ekim 2017 - 16:39 Cevapla

  gerçekten eski yazılarınızı okudum muhteşem şekilde yazıyorsunuz. gezi konusunda mutlaka takip edilmesi gerekilen bir site

  • Taflan

   02 Kasım 2017 - 10:55 Cevapla

   Fatih Merhaba,

   Çok teşekkür ederiz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.