Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  40 € (Oda kiralama)
 • Yemek: 15 € (Restoran)
 • Ulaşım:  2 € (Otobüs)
 • Turistik Zenginlik:  4/5
 • Gece Hayatı:  2.5/5
 • Mutfak: 4/5
 • Pahalılık:  3.5/5
 • Temel Süre:  3 gün

İtalya’da “La Dolce Vita” ve “Dolce far niente”

Amalfi Kıyıları, körfez boyunca sarp yamaçlara kurulmuş, küçük renkli kasabalar eşliğinde nefis manzaralar sunuyor. İtalya’daki hayata neden “la dolce vita” (tatlı hayat) dendiğinin canlı kanıtı niteliğinde, klişe tabirle cennetten bir köşe Amalfi Kıyıları. Oldukça turistik bir nokta olmasına rağmen, dokusu etkileyici bir şekilde korunmuş. İtalyanların başka bir deyişi “dolce far niente”nin de hakkının verildiği bir yer Amalfi Kıyıları.  “Dolce far niente”, hiçbir şey yapmamanın keyfi anlamına geliyor ve Amalfi Kıyıları, “hiçbir şey yapmamak” için kesinlikle mükemmel bir yer.

Türkiye’den İtalya turu yapanlar genellikle Roma, Floransa, Venedik gibi şehirleri tercih ederken İtalya’da yaz tatili için keyifli bir seçenek olan Amalfi Kıyıları’nı es geçiyor. Tabii bu tarihi şehirler de çok güzel ama Amalfi Kıyıları’nın dünyada az bulunur bir atmosferi var. Amalfi Kıyıları sayısız filme sahne olmuş ve dünyanın birçok yerinden yazarların, sanatçıların hayran olduğu ve sıklıkla ziyaret ettiği bir bölge. Amalfi Kıyıları boyunca en ünlü kasabalar Sorrento’dan başlayarak sırayla; Sorrento, Positano, Praiano, Amalfi, Ravello ve Salerno.

Positano yaz tatili

Amalfi Kıyıları, yeni keşfedilmiş bir tatil bölgesi değil, limanların da etkisiyle yüzyıllardır önemli bir tarihi birikimi içinde barındıran, mitolojik hikayelere de konu olmuş bir bölge. Körfezin en doğu ucu Salerno’dan, en batı ucu Sorrento‘ya kadar nefis manzaralar eşliğinde gezilecek yerler sunuyor. Birçok seyahat uzmanına göre bu hat boyunca yapılan yolculuk, dünyanın en güzel rotalarından biri olarak kabul edilir.

Amalfi Kıyıları, turizm adına örnek alınması gereken bir bölge. Günümüzde çok sayıda turist almasına, birçok yaz tatili turu düzenlenmesine rağmen dokusu mükemmel korunmuş. Evet, belki sokakların çoğu hediye eşyası dükkanı ve butik tekstil mağazaları ile dolmuş, ama bölgenin dokusu ve geleneksel yaşamı varlığını korumuş. Bölgede bir tane büyük otel ya da çirkin yapı bulunmuyor. Gözünüz alabildiğine yamaçlar, eski, renkli evler ve masmavi bir denizle dolu bir manzaranın içinde hiç bozulma yok. Merkezlerden kırsala ya da küçük kasabalara gidildiğinde ise insanlar geleneksel hayatlarını sürdürüyor.

Amalfi Kıyıları nerede

Kırsalda teraslama yapılan tepelerde üzüm, zeytin ve limon üretimi sürüyor ve dünyaca ünlü likör Limoncello, buradaki limonlardan yapılan limondan yapılıyor, yerel şaraplar ve zeytinyağları da cabası. Kasabalarda yerel halk dini törenlerini yapıyor, hatta tüm kıyıları bağlayan tek yolu kapatıp yürüyüş bile yapıyorlar.  Yani Amalfi Kıyıları’nda bazı anlarda tüm sokak turist dolu olabiliyor olsa da yerel yaşam buradan uzaklaşmış değil, iç içe ve etkileşimde. Bütün bunlar da hakkında birçok şiir yazılmış, şarkılar söylenmiş, sinema sahnelerine fon olmuş, Amalfi Kıyıları’nı dünyanın en orijinal ve özel topraklarından biri haline getiriyor.

İtalya’nın güneyine indikçe yavaşlayan hayat Amalfi Kıyıları’nda nefis bir denge buluyor. Burası güzel manzaraya karşı gün batımını izleyip şarap içilen, yavaş yaşanılan, ‘iyi’ yenilen, bol içilen, sakin ve huzurlu bir yer. İnsanı farklı bir hayata akışına ve akıl almaz manzaralara sokan Amalfi Kıyıları “iyi hissetmek” için ideal bir seçenek.

   

AMALFİ KIYILARI NOT DEFTERİ

Kalabalıktan kaçmak isteyene: Amalfi Kıyıları’nın küçük kasabaları yaz tatilinin en önemli ayları Temmuz ve Ağustos ayları fazla kalabalık gelebilir. Bu ayların çevresindeki aylar daha sakin ve ucuz olacaktır.

Araba kiralamak avantajlı: Kıyılar boyunca birçok kasaba, aralarda yakalanabilecek birçok detay olduğu için Amalfi’de araç kiralamak oldukça avantajlı olacaktır. Bu sayede hangi kasabada konakladığınızın da önemi az olur, istediğiniz saatte istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Toplu taşıma mevcut: Bazı eksikler olsa da ana lokasyonların hepsine toplu taşıma ile ulaşılabiliyor. Tüm kasabalara otobüsle ulaşım mümkün. Aşağıda tüm detaylarıyla yazdık.

Limoncello’nuz Sorrento’dan:  İtalyanların ünlü likörü limoncellonun ana vatanı Sorrento. İçmek için de, eve götürmek için de Sorrento limonlarından yapılmış limoncelloları tercih edin. Butik limoncello mağazalarından satın alın.

Napoli yerine Roma’ya uçun: Amalfi Kıyıları’na en yakın havalimanı Napoli’de, fakat Türkiye’den Roma’ya uçak fiyatları çok daha ucuz ve Roma’dan Napoli’ye trenle geçmek çok daha ekonomik olabilir.

Amalfi’de konaklama pahalı ve seçmek zor: Amalfi Kıyıları’nda kasabaların merkezleri oldukça pahalı, hele en ünlü kasaba Positano’da fiyatlar çok uçuk. Hangi kasabada kalınacağı da ayrı bir sorunsal. Bu yüzden küçük kasabalarda ev kiralamak çok daha mantıklı, aşağıda zevkinize göre tüm olası seçenekleri yazdık.

Denize girmek için para vermeyin: Bazı kasabalarda Çeşme usülü, turistlere yönelik beach’ler mevcut, ama bu plajlara para vermeye gerek yok. Birazcık uzaklaşınca çok daha güzel, bakir sahillere ücretsiz olarak girebilirsiniz. Detayları aşağıda ve tüm kasaba rehberlerinde yazdık.

Adalara da zaman ayırın: Amalfi Kıyıları’ndan ulaşım seçenekleri olan Capri Adası’na veya daha az meşhur olsa da görmeye değer olan Ichia Adası’nı da planlarınıza katın.

Tarihseverlere Pompei: Her gün deniz kenarında gün batımını izlemek keyifli tabi ama, ünlü antik kent Pompei’ye de yarım gününüzü ayırabilirsiniz. Beklentileri biraz düşük tutmakta fayda var.

   

Amalfi Kıyıları’nda tatile ne zaman gidilir?

Amalfi Kıyıları, oldukça turistik bir bölge, gezilecek yerler de dar yollardan ulaşılan küçük kasabalar ve bu kasabaların dar sokakları olduğu için, kalabalık biraz problem. Yaz aylarında tatil sezonunun yoğun olduğu Temmuz, Ağustos ayları oldukça kalabalık ve görece daha pahalı olacaktır.

Amalfi Kıyıları’nı bir deniz tatili olarak görmek yanlış olur. Gezilecek birçok kasaba, kovalanacak bir sürü manzara olduğu için insanın aklına denize girmek gelmiyor pek. Bu sebeple sezonun yeni başladığı ve havanın da güzel olduğu Mayıs ayının sonları ve Haziran ayı ile Eylül ayları hem daha az kalabalık hem de daha ucuz olması açısından iyi seçenek olabilir. Tabii ki Temmuz, Ağustos ayları da keyifli olacaktır ama kalabalık zaman zaman yorucu olabilir. Yurtdışı’nda deniz tatili yapmak için önerilerimizi başka bir yazıda toparlamıştık; En Güzel Yurtdışı Deniz Tatili Önerileri

Sorrento otelleri

Amalfi Kıyıları’na Nasıl Gidilir?

Amalfi Kıyıları’na en yakın havalimanı Napoli’de. Türkiye’den Napoli’ye uçak fiyatları Roma’ya kıyasla daha pahalıdır. Bu nedenle uçağınızı Roma’ya alıp, Roma’dan Napoli’ye trenle geçmek daha ucuza gelebilecektir. Hatta uygun fiyatla bulursanız dönüşünüzü de Roma’dan almanız avantajlı olabilir. Roma’dan Napoli’ye trenler 1 ile 1 buçuk saat arası sürüyor.

Artık Napoli’ye vardınız. Napoli’den Amalfi Kıyıları’na ulaşım için birçok yöntem var, tabii bu Amalfi Kıyıları’nda ilk durağınızın neresi olduğuna bağlı olarak değişecektir.

 • Amalfi Kıyıları’nı arabayla gezmek istiyorsanız arabanızı direkt Napoli’den kiralayıp istediğiniz kasabaya geçebilirsiniz.

Napoli’den toplu taşıma ile varacağınız ilk durak Amalfi Kıyıları’nın iki ucu Sorrento ya da Salerno

 • Napoli Havalimanı’ndan günde 6 kez direkt Sorrento’ya otobüsler var. Napoli’ye uğramadan Sorrento‘ya gidecekseniz pratik bir seçenek. Fiyatı 10 €.
 • Napoli’den Circumvesuviana trenleri ile Sorrento’ya ulaşabilirsiniz. Yaklaşık yarım saatte bir tren bulunabiliyor ve yolculuk 75 dakika sürüyor. Fiyatı 4.5 €. Biz bu treni kullandık. Pompeii’yi de gezecekseniz, Pompeii de inip gezdikten sonra yolunuza devam edebilirsiniz. Tren istasyonunda bavul dolapları bulunmakta.
 • Napoli’den Sorrento’ya ulaşım için en hızlı yol vapurlar. Günde yaklaşık 6 sefer oluyor ve fiyatı 12.5 €.
 • Napoli’den Salerno’ya yaklaşık yarım saatte bir kalkan trenlerle gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor, fiyatı 4 €.

Salerno ya da Sorrento’ya vardıktan sonra aralarında kalan bir kasabaya ulaşım için SITA otobüslerini kullanabilirsiniz. Salerno’dan Amalfi ve Positano’ya vapur seçenekleri de bulunmakta.

Sorrento tren

Amalfi Kıyıları’nda Ulaşım

Amalfi Kıyıları’nda gezilecek birçok kasaba olduğu için en önemli konulardan biri ulaşım.

Öncelikle toplu taşımayla başlayalım; toplu taşıma SITA adında otobüslerle sağlanıyor, bu otobüsler kıyı boyunca giderek tüm kasabalara ulaşıyor, fakat otobüsler akşam saatlerinde bitiyor. Örneğin Ravello’da akşamları düzenlenen bir konsere giderseniz gece otobüsle dönmeniz mümkün değil. Kasabalar arasında taksiler de oldukça pahalı. Örneğin Positano’dan Sorrento’ya taksi 80 €. Gece ulaşımı hariç gün içinde otobüslerle rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Amalfi kıyıları boyunca Sorrento’da Amalfi’ye kadar 1 hat, Amalfi’den Salerno’ya kadar da başka bir hat hizmet veriyor. Amalfi’den Ravello’ya gibi iç bölgelere giden ara hatlar da bulunuyor.

Ana merkezlerin otobüsle uzaklıkları şöyle;

 • Sorrento – Positano 1 saat
 • Sorrento – Amalfi 1 saat 40 dakika
 • Amalfi – Positano 40 dk
 • Salerno – Amalfi 1 saat 15 dakika

Çok önemli ipucu: Otobüs yolculuğu boyunca nefis manzaraları seyretmek ve fotoğraflar yakalamak istiyorsanız, Sorrento’dan binerken otobüsün gidiş yönüne göre sağ tarafında, Salerno yönünden binerken sol tarafında oturmalısınız. Otobüslerde sıra olma ihtimali yüksek, bu sebeple yer kapmak için otobüs kalkmadan 15 dakika önce orada olsanız faydalı olur.

Amalfi Kıyıları Gezi Notları

Amalfi Kıyıları’nda kasabalar arasında gezmek için araba kiralamak oldukça iyi bir seçenek. Otobüs zamanlarına bağlı kalmadan, sıra beklemeden rahat rahat gezip istediğiniz yerlerde durup gezebilirsiniz. Otobüsten inip bir sonraki otobüsü beklemek zor olduğu için ara duraklarda durmak oldukça zor oluyor. Araba kiralarsanız kesinlikle daha özgür hareket edersiniz. Bizce en iyi seçenek araba kiralamak olur. Yolların virajlı olması Alman otobanlarına alışmış Avrupalı turistler için zorlu gelse de, Türkiye görmüş bizler için gerçekten komik düzeyde. Türkiye’de araba kullanmış herhangi birisi rahatlıkla burada da kullabilir. Yaz aylarında otopark bulmak yer yer problemli olabilecektir, bulunduğunda da biraz pahalı olabilir.

Eğer en az 4 kişi ya da daha kalabalık iseniz tekne kiralamak da bir seçenek. Böyle bir lüks için fiyatlar fena değil. Hele aranızda kaptanlık belgesi olan varsa çok keyifli olabilir.

Amalfi Kıyıları arasında bazı kasabalar arası vapurla ulaşım da mümkün. Salerno’dan Amalfi ve Positano’ya düzenli seferler var. Salerno tarafından gelirseniz kesinlikle bu yöntemi tercih edin, bu kasabaların manzarasını denizden görmek ayrı bir keyif olacaktır.

Ravello tatil turu

Amalfi Kıyıları’nda Konaklama

Amalfi Kıyıları’nda hangi kasabada konaklanacağı da önemli bir karar. Bir seçenek kendinize tek bir nokta belirleyip orada kalmak ve diğer kasabaları günübirlik gezmek, ya da sırayla farklı kasabalarda konaklamak.

Amalfi Kıyıları’nda ana konaklama noktaları Sorrento, Positano ve Amalfi. Öncelikle Positano konaklamak için diğerlerinden iki kat daha pahalı. Sorrento ve Amalfi’nin merkezlerinin de pek ucuz olduğu söylenemez. Amalfi ile Positano arasında bulunan Praiano ve Positano ile Sorrento arasında bulunan Meta konaklamak için alternatif seçenekler. Tüm kasabalarda otel veya pansiyon bulmak mümkün. Ayrıca birçok kasabada Airbnb üzerinden ev ya da oda kiralayabilirsiniz.

Amalfi Kıyıları’nda, özellikle kalabalıksanız ev kiralamak, otelde kalmak çok daha iyi bir seçenek. Özellikle daha küçük kasabalarda, deniz manzaralı çok güzel evler kiralamak mümkün.

Amafi Kıyıları Yeme İçme

Ucuz konaklama için iyi bir seçenek de merkez kasabalara yakın olan, kimisi denizden  de biraz uzak olan kasabalar. Çoğunlukla bölgenin yerel insanlarının yaşadığı bu bölgelerde çok daha ucuza konaklayabilirsiniz.

Ucuz otel bulma konusunu derinlemesine incelediğimiz yazımız için; En Ucuz Otel Bulma Yöntemleri

Biz Sorrento’ya trenle 5 dakika mesafede başka bir kasaba olan Piano di Sorrento‘da konakladık. Airbnb üzerinden kiraladığımız odada yerel bir İtalyan ailenin evinde kaldık. Hem lokasyonundan hem de evdeki hizmetten fazlasıyla memnun kaldık. İki kişi gecelik konaklamaya 40 € ödememiz de fazlasıyla ekonomik oldu. Amalfi Kıyıları boyunca tüm turlarımızı burayı merkez alarak yaptık. Uygun seçeneklerden biri de Sorrento‘ya yakın olan kamp yeri Santa Fortunata Camping.

Eğer araba kiralarsanız ve zamanınız da yeterliyse birkaç yerde kalmak iyi bir seçenek olabilir. Salerno’dan Sorrento’ya kadar tüm kasabaları gezecekseniz, Salerno’da bir gece, Praiano ya da Amalfi’de bir gece ve Sorrento’da bir ya da iki gece kalmak güzel bir seçenek olabilir. İsterseniz bunlara Capri adası’nda bir gece konaklama da eklenebilir.

Amalfi Kıyıları Yaz Tatili

Amalfi Kıyıları’nda Görülmesi Gereken Yerler

Gezdiğimiz tüm kasabaları detaylarıyla yazdık ama en beğendiğimiz noktaları yazarsak;

 • Ravello’daki Villa Cimbrone ve  Sonsuzluk Terası (Terrazzo dell’lnfinito)’ndaki enfes manzara
 • Positano’da günbatımı
 • Sorrento’nun ara sokakları
 • Sorrento-Amalfi boyunca yolculuk

Amalfi Kıyıları tur rotası

Amalfi Kıyıları’nın birçok güzelliği gözler önünde olsa da, gözden kaçabilecek özel noktalar da var, mesela bizim yoldan geçerken gördüğümüz ve orada iken öğrendiğimiz Fiordi di Furore. Praiano ile Amalfi arasındaki 150 kişilik küçücük kasaba Furore’nin yine küçücük bir sahili, ama çok özel bir manzarası var.

İtalya yaz tatili

Yapamadığımız başka bir öneri de yemek severlere gelsin. Yemeği herkes sever tabi ama bu 2 Michelin yıldızlı restorana gitmek için sevgiden fazlasına, kişi başı ortalama 150 €’ya ihtiyacınız var. Amalfi Kıyıları’nın iç bölgelerinde, hiç turistik olmayan bir köyü olan S’ant Agata’da İtalya’nın en iyi restoranlarından biri kabul edilen Don Alfonso 1890, ilgilisini fazlasıyla tatmin edecek bir restoran.

 Amalfi Kıyıları Gezimizin Kısa Özeti

Biz Sorrento’ya çok yakın olan Piano di Sorrento’da konakladık ve buradan günübirlik geziler yaptık. Bir günü Pompeii ve Sorrento’ya ayırdık. İkinci gün sabah erkenden yola çıkıp Sorrento’dan Amalfi’ye kadar gidip, Ravello’yu da gezip Positano’ya vardık, burada güneşi batırdıktan sonra Sorrento’ya döndük. Üçüncü gün, Sorrento’dan günübirlik Capri adası’na gittik ve gezimizi tamamladık.

3 günlük hızlı bir turdan ziyade bir ya da iki gün daha fazla zamanımız olsaydı, Amalfi, Ravello ve Positano’yu iki güne yayıp Praiano gibi başka kasabaları da eklerdik. Ek olarak Amalfi Kıyıları’nın diğer ucunda, diğer kasabalara göre daha büyük olan, sahilleri ve büyük bir eski şehri bulunan Salerno’yu da görmek isterdik. Zamanınız varsa Amalfi Kıyıları’na 5 gün ayırın deriz, fazlasında da yapacak şeyler bulmak mümkün.

Amalfi Kıyıları’ndaki Kasabalar

Amalfi Kıyıları boyunca gezdiğimiz kasabaları ve Capri Adası’nı tüm detaylarıyla yazdık. Aşağıdaki fotoğraflara tık tık;

Sorrento

Positano

Amalfi

Ravello

Capri-Adası

img

Güle Güle 2013

Bir yılı daha geride bıraktık gibi klişe bir cümleyle başlamayalım isteriz ama daha iyi…

0 Yorum

5 Yorum

 • Seçkin

  20 Temmuz 2016 - 16:46 Cevapla

  insan Amalfi Coast gibi yerleri gördükçe ülkemizin Akdeniz kıyıları için nasıl üzülüyor. İtalya gerçekten çok güzeldi.

 • gokhan gunay

  01 Ekim 2016 - 16:31 Cevapla

  Okuduğum en keyifli İtalya yazılarından. Emeğinize sağlık

 • Cihan Cesur

  25 Mart 2017 - 23:40 Cevapla

  cok guzel bir yer gibi gorunuyor tesekkurler

 • Melis

  01 Mayıs 2017 - 00:40 Cevapla

  Yazı için teşekkürler, önerebileceğiniz bir araba kiralama firması var mı ? Maggiore firmasını düşündük ama sizin bir bilginiz var ve bizi yönlendirirseniz sevinirim

  • Taflan

   01 Mayıs 2017 - 21:43 Cevapla

   Melis Merhaba; ne yazık ki biz Amalfi’de araba kiralama yapmadık bu yüzden bir şey belirtmemiz yanlış olur. İnternette farklı (özellikle yabancı) kaynaklar yardımcı olacaktır.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.